Perbraižomos Sėlos rytinės apygardos ribos: prie Rokiškio jungiama didžioji dalis Zarasų rajono (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-18 Kategorija: Lietuva
Perbraižomos Sėlos rytinės apygardos ribos: prie Rokiškio jungiama didžioji dalis Zarasų rajono (foto)
VRK nuotr. / Naujos rinkimų apygardos ribos atsiras įgyvendinus pokyčius.

Sėlos rytinė apygarda iki šiol buvo sudaryta iš Rokiškio rajono, dalies Kupiškio rajono apylinkių ir dviejų Zarasų rajono Antazavės apylinkių.

Visa savivaldybė

Kaip „Rokiškio Sirenai“ sakė Vyriausiosios rinkimų  komisijos (VRK) patarėja (atstovė spaudai) Indrė Ramanavičienė, nuo šios apygardos atskiriama visa Kupiškio rajono dalis ir prijungiama didžioji Zarasų rajono dalis kartu su Zarasų miestu, kuri iki šiol priklausė Nalšios šiaurinei apygardai.

„Lyginant dabartinį projektą su 2020 metais buvusios Sėlos rytinės apygardos dalimis, planuojama atskirti Kupiškio rajono savivaldybės teritorijai priklausančias 12 rinkimų apylinkių, kurios pagal šį projektą priskiriamos Sėlos vakarinei apygardai. Taip atkuriamas Kupiškio rajono teritorijos vientisumas, t. y. visa savivaldybė priklausytų tik vienai apygardai“, – sakė I. Ramanavičienė.

Nepakanka sudaryti

Vien tik Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje šiuo metu yra deklaruoti 24 540 rinkėjų. Anot pašnekovės, jie visi patenka į Sėlos rytinę apygardą, tačiau to nepakanka apygardai sudaryti, kadangi per Seimo rinkimus, vadovaujantis Rinkimų kodeksu, rinkėjų skaičius vienoje Seimo rinkimų apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus.

„Šiuo metu vidutinis rinkėjų skaičius – 34 217, apygardos rinkėjų skaičius gali būti nuo beveik 30 800 iki 37 600 rinkėjų. Dėl to ir jungiama dalis Zarasų rajono savivaldybės teritoriją“, – pabrėžė VRK atstovė. 

Taptų per didele

Dėl šios priežasties siūloma prijungti Antalieptės, Šniukštų, Baibių, Degučių, Avilių Imbrado, Suvieko, Dimitriškių, Magučių, Štadvilių, Dusetų, Zarasų rytų, Zarasų vakarų ir Zarasų šiaurės rinkimų apylinkės, kurios visos priklauso Zarasų rajono savivaldybės teritorijai.

„Prijungus visas Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje esančias rinkimų apylinkes, Sėlos rytinė apygarda taptų per didelė, t. y. rinkėjų skaičius viršytų didžiausią Rinkimų kodekse nustatytą ribą – 37 600 rinkėjų. Dėl to prie Sėlos rytinės apygardos jungiama tik dalis Zarasų krašto“, – paaiškino I. Ramanavičienė.

71 vienmandatė

Pašnekovė primena, kad vadovaujantis Rinkimų kodeksu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti yra sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys balsavimo teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir 71 vienmandatė rinkimų apygarda: 70 – Lietuvos Respublikos teritorijoje ir 1 – Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda, į kurią patenka visi užsienyje balsuojantys rinkėjai. 

Lietuvos teritoriją skirstant į 70 vienmandačių rinkimų apygardų, atsižvelgiama į rinkėjų skaičių toje rinkimų apygardoje, valstybės teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą.

Rinkimų apygarda sudaroma iš bendrą ribą turinčių rinkimų apylinkių. 

Įpareigoja kodeksas

Rinkimų kodeksas įpareigoja Vyriausiąją rinkimų apygardą rinkimų apygardas sudaryti likus 7 mėnesiams iki rinkimų, tai yra iki 2024 m. kovo mėn. Atsižvelgiant į tai, kad ne tik VRK, bet ir būsimi politinės kampanijos dalyviai iš anksto rengiasi rinkimams, rinkimų apygardų ribas planuojama nustatyti iki 2023 m. pabaigos.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video