Studijos užsienyje ir PSD: ką svarbu žinoti? (0)

Publikuota: 2022-07-11 Kategorija: Lietuva
Studijos užsienyje ir PSD: ką svarbu žinoti?
Organizatorių nuotr. /

Ligonių kasų specialistai abiturientams primena, kad mokyklos baigimas reiškia ne tik naują gyvenimo etapą, bet ir naujus įsipareigojimus rūpinantis savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Moksleiviai, nuo rugsėjo pradėsiantys studijuoti Lietuvos ar Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių ir Šveicarijos Konfederacijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatines (dienines) studijų formos studijų programas arba studentai, tęsiantys nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje bei minėtose šalyse, PSD Lietuvoje yra draudžiami valstybės lėšomis.

Jaunuoliams, baigusiems mokyklą ir pasirinkusiems studijas užsienyje, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai primena, ką būsimieji studentai turi žinoti ir kuo pasirūpinti prieš išvykdami.

  • Išvykdami studijuoti į ES šalių, Norvegijos, Lichtenšteino, Islandijos ar Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės formos studijų programas, jaunuoliai TLK turi pateikti mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą). Tai galima padaryti atvykus į TLK patalpas, prisijungus per E-pristatymą, paštu, per įgaliotą asmenį ar elektroniniu paštu.
  • Išvykstant studijuoti į minėtas šalis nereikia deklaruoti išvykimo. Priešingu atveju – Jūsų PSD negalios.
  • Moksleiviams, išvykusiems nuo 2021 m. sausio 23 d. mokytis į ES šalis pagal bendrojo ugdymo programas, taip pat, kaip ir būsimiems studentams, reikia TLK pateikti mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą).
  • ES mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą) pateikti privalu kiekvienais mokslo metais, nes studentų PSD galiojimas tvirtinamas vieneriems akademiniams metams.
  • Studentai, studijų metais atliekantys praktiką ar išvykę mokytis pagal mainų programas į minėtas šalis, taip pat yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, jiems niekuo rūpintis nereikia.
  • Planuojant kelionę, svarbu neužmiršti iš anksto užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) arba savarankiškai susiformuoti sertifikatą. ESDK ar sertifikatą galima užsisakyti/susiformuoti elektroniniu būdu prisijungus prie https://e.vlk.lt sistemos.
  • Išvykdami studijuoti į trečiąsias šalis, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, Kanadą, Australiją, asmenys savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys – apsidrausti privačiu draudimu. Išvykstantiems svarbu Lietuvoje nepamiršti deklaruoti išvykimą, kad nesikauptų PSD įmokų skola.
  • Jaunuoliai, studijas pradėję Jungtinėje Karalystėje (JK) po 2021 m. sausio 1 d., turi žinoti, kad jie nebeturi teisės būti draudžiami PSD valstybės lėšomis. Jie privalo mokėti įmokas savarankiškai. Nors JK aukštosiose mokyklose studijuojantys jaunuoliai nėra draudžiami PSD valstybės lėšomis, jie turi teisę kreiptis į JK atitinkamą įstaigą dėl sveikatos mokesčio kompensacijos.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos informacija

(VLK / BNS nuotr.)

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video