Lauko tualetai Rokiškio miesto centre – neišvengiama? (0)

Publikuota: 2022-05-28 Kategorija: Aktualijos
Lauko tualetai Rokiškio miesto centre – neišvengiama?
Rokiškio Sirena koliažas / Svarstoma, ką UAB "Rokiškio vandenys" galėtų padaryti, kad iki Naujųjų lauko tualetų nebeliktų

Šie metai lauko tualetams turėtų būti paskutiniai. Europos miesto nuotekų valymo direktyva Lietuvą įpareigoja jų atsisakyti iki 2023-ųjų metų pradžios. Bus reikalaujama, kad  gyvenvietėse, kur yra daugiau nei 2000 gyventojų, ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų būtų surenkama centralizuotai, o likusios nuotekos tvarkomos, neteršiant gamtos. Rokiškyje net miesto centre (Respublikos g. ir aplinkui) vis dar tebesinaudojama taršiomis lauko būdelėmis. „Rokiškio Sirena“ paklausė, ką apie tai galvoja centralizuotai nuotekas tvarkančios uždarosios akcinės bendrovės „Rokiškio vandenys“ vadovas ir rajono politikai.

Užklausėme visus Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narius, ką, jų manymu, būtų galima padaryti Rokiškyje, kad bent miesto centre visuose būstuose būtų įvestas vandentiekis bei kanalizacija ir atsisakyta lauko tualetų, kokią jie mato išeitį tiems, kuriems, neatsisakius lauko tualetų, grės baudos. Iš 25 Tarybos narių į užklausimą atsiliepė 8. Nuomonių būta įvairių. Būta ir nuomonių, kad ilgus metus teršiamas Laukupės upelis, o rajono valdžia tik giriasi sklandžiu darbu, bet nieko dėl rimtų problemų nedaro.

Siūlė atkreipti dėmesį į rajoną prie Laukupės upelio

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys Irmantas Tarvydis:

- Matau dvi išeitis – padaryti centralizuotą nuotekų sistemą arba pirkti valymo įrenginius. Reikia žiūrėti, kas ekonomiškiau. Gali būti, kad kanalizacijos vamzdžius nutiesti per centrinę miesto aikštę būtų sudėtinga arba labai brangiai kainuotų, tad kita išeitis – lokalūs valymo įrenginiai.

Turbūt Rokiškis – vienintelis rajono centras, kurio Senamiestyje nėra centralizuoto vandens tiekimo ir kanalizacijos. Savivaldybė tik giriasi, kaip gerai dirba, kaip gerai laikosi įmonė „Rokiškio vandenys“, bet nepagalvoja apie paprasčiausius patogumus gyventojams. O toks aplaidumas turi įtakos ir gamtai. Ne tik žemei ar požeminiams vandens telkiniams – tarša, panašu, patenka ir į Laukupės upelį už bažnyčios. Jeigu pasidomėtumėte, ten išbėga teršalai iš gyventojų kiemų tiesiai į vandens telkinį, tai aptikti nėra sunku, nes jaučiasi kvapas priėjus. Apie aplinkosaugą irgi reikia pagalvoti. Šias problemas tikrai įmanoma išspręsti, reikia tik noro.

Siūlė daugiau iniciatyvos rodyti seniūnaičiams, bendruomenėms

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys Stasys Mekšėnas:

- Visų pirma, reikia pradėti nuo apačios. Turėtų įsijungti seniūnaitis ir tos gatvės gyventojai. Pavyzdžiui, mūsų bendruomenė prieš 28 metus susirinkome ir nutarėme prisijungti prie centralizuotų tinklų. Tai nuspręsta daugumos gyventojų nuomone. Patys susidėjome pinigus ir pasidarėme, kaip pridera. Lygiai taip pat galėtų padaryti kiekviena Senamiesčio gatvelė. Reikia išsiaiškinti, kas neturi tualetų ir vandens, pasidaryti statistiką. Reikia išsiaiškinti, ką įmanoma padaryti. Jeigu ten neįmanoma valymo įrenginiais pasinaudoti, reikia spręsti dėl centralizuotų tinklų. Tie dalykai galėtų išsispręsti iki Naujų metų. Kai bendruomenėje kūrėme parką, susirinkome 86 žmonės ir nusprendėme, kaip turime tvarkytis ir kad reikalingas tualetas. Pasidarėme supaprastintą projektą ir 200 metrų atsivedėme vandenį. Manau, į tą procesą turi  įsijungti seniūnija, seniūnaičiai, savivaldybės Architektūros skyrius. Rokiškio mieste yra 8 seniūnaičiai.

Deja, užklausus Rokiškio miesto seniūno Arūno Krasausko, kaip tvarkomasi su šia problema, ar kalbama apie tai su gyventojais, šis atsakė, kad niekas dėl tokių problemų į seniūniją nesikreipė ir pasiūlė teirautis įmonėje UAB „Rokiškio vandenys“. Užklausus seniūno dėl galimybės pabendrauti su seniūnaičiais, jis atsiuntė nuorodą į savivaldybės tinklalapį. Sprendžiant iš ten paviešintos informacijos, iš aštuonių miesto seniūnaitijų trijose nėra išrinkti seniūnaičiai (nurodoma, kad rinkimai neįvyko), likusių kontaktai savivaldybės interneto tinklalapyje nenurodomi.

Siūlo ieškoti galimybės kompensuoti individualių nuotekų įrenginių įvedimą

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narė Audronė Elė Vilčinskienė:

- Galimybių išspręsti problemas visada yra, jeigu jų ieškai. Suprantu, kad savivaldybei trūksta lėšų, bet galbūt ir patys žmonės yra suinteresuoti ir galėtų prisidėti. Gyvenu Juodupėje. Pas mus vienos gatvės gyventojai daug metų turėjo vandentiekį, bet neturėjo kanalizacijos. Jie patys susirado įmonę ir atsivedė kanalizaciją iki savo namų. Būstuose jau turėjo kiekvienas įsivesti pats. Žmonės dabar patenkinti, kad atsirado žmogus, kuris tuo užsiėmė. Kadangi yra savivaldybės sprendimas dėl individualių nuotekų įrenginių įsirengimo kompensavimo, šie žmonės raštu kreipėsi į savivaldybę, kad ir jiems kompensuotų išlaidas. Deja, neatitinka reikalavimų. Tie, kurie savarankiškai susitvarkė nuotekų tinklus, daugiausia yra pensininkai, jiems kiekvienas euras svarbus. Norėtųsi, kad būtų galimybė kompensuoti išlaidas ir dėl centralizuotos nuotekų sistemos įrengimo, ne tik dėl individualių valymo įrenginių.  

Siūlė atkreipti dėmesį į Juodupę

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys, Juodupės bendruomenės pirmininkas Zenonas Viduolis:

- Jūsų iškelta problema yra aktuali ne tik Rokiškio miestui, bet ir kitur rajone,  o konkrečiai Juodupėje. Juodupės miestelyje kartu su šalia esančiu Raišių kaimu gyvena 1900 gyventojų. Miestelio centre esantys privatūs ir daugiabučiai namai yra prijungti prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos, tačiau daugelyje privačių namų gyvenantys gyventojai to padaryti negali dėl neišplėtotos nuotekų surinkimo sistemos. Prieš metus, nuotolinio posėdžio metu, mes, bendruomenės nariai ir seniūnas, apie tai diskutavome su Aplinkos ministru Simonu Gentvilu, tačiau jis paaiškino, kad Vyriausybė šiam reikalui pinigų neturi, todėl teks palaukti kokius 5-10  metų. Kai kurių gatvių gyventojai savo iniciatyva ir savo lėšomis, jei tik tam yra galimybė, jungiasi prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos, tačiau ne visi gali tai padaryti. Yra dideli atstumai, todėl susidaro nemažos išlaidos. Be valstybės, rajono savivaldybės  paramos tą padaryti sunku, todėl dauguma privačiuose namuose gyvenančių žmonių naudojasi prie namų įrengtais nuotekų surinkimo šuliniais. Ir dar - šalia Juodupės miestelio yra įrengti geri nuotekų valymo įrenginiai ir, jei būtų galimybė visus namus centralizuotai pajungti į nuotekų surinkimo sistemą, Juodupė, Juodupės tvenkinys ir upės tikrai taptų švaresnės.

Trūksta visai nedaug

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narė Aušra Gudgalienė:

- Pradėsiu nuo to, kad tiek valstybė, tiek savivaldybė jau yra labai daug padarę, kad miesto žmonės galėtų civilizuotai tvarkyti nuotekas. 

Direktyvos iškeltas uždavinys, kad aglomeracijose su daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų būtų surenkama centralizuotai. Rokiškio aglomeracijoje šis rodiklis siekia daugiau nei 97 proc. (lyg ir 97,3). Kad pasiektume 98 procentus, prie centralizuotos nuotekų tvarkymo struktūros reikia prisijungti 51 būstui. Šiais metais „Rokiškio vandenys“ ir toliau tęsia jungčių tiesimą ir metų pabaigoje dar apie 20 jungčių bus nutiesta Rokiškio aglomeracijoje (iki pat namo pamatų, nebe iki sklypo ribos), kas leis pasiekti 98 procentus. Ši investicija šimtatūkstantinė. Lėšos projektinės (apie 80 proc.) ir pačios įmonės (apie 20 proc.). Tikslius skaičius puikiai galėtų pakomentuoti įmonės „Rokiškio vandenys“ vadovas. 

Anot Aplinkos ministerijos, daugiausia rūpesčių turi Vilniaus regiono savivaldybės (Skaidiškių, Nemenčinės, Pabradės, Švenčionėlių, Švenčionių aglomeracijos), taip pat Biržų, Kupiškio, Raseinių, Kelmės rajonų savivaldybės. Taigi, Rokiškis tvarkosi puikiai. Stengiasi. 

Viena iš svarbesnių problemų - tai, kad daugelis gyventojų neturi reikiamų lėšų savo būstui prijungti prie jau nutiestų centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų. Aplinkos ministerija šiam tikslui savivaldybėms nuo 2017 m. skiria dotacijas iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) programos. Artimiausiu metu planuojama skelbti naują kvietimą teikti paraiškas šiai LAAIF paramai. Dabar yra keičiamas finansavimo tvarkos aprašas, kad paraiškas galėtų teikti ir patys gyventojai. Vadinasi, vėlgi, yra daug daroma, kad tik žmogui palengvinti įsirengimą.

Ką galime daryti daugiau? Nuraminti žmones, kad niekas jų nebaus ir jokiomis baudomis neapdalins, jei jie namuose nebus įsirengę sanitarinio mazgo. Juk ir dabar Aplinkos ministerija turi įvairių priemonių, kaip „barti" už neteisingai tvarkomas nuotekas. 

Skatinti žmones prisijungti, nurodant tokio prisijungimo naudą sau, gamtai, aplinkinių gerovei. Šviesti. Kalbėtis. Pateikti gerus pavyzdžius ir pan., ir t.t. Tik negąsdinti ir nebausti. 

Aš gal kaip pavyzdį pateiksiu atliekų rūšiavimą. Prireikė daug metų, per kuriuos sukurta įvairių informavimo priemonių, kodėl verta, kodėl naudinga yra rūšiuoti, kaip rūšiavimas prisideda prie gamtos išsaugojimo, gyvenimo kokybės ir t.t. Ne baudomis, o švietimu, pasiekėme puikų atliekų rūšiavimo lygį. Mažiesiems suformuotas įprotis nuo vaikystės, o vyresnioji mūsų visuomenės karta pakeitė savo įpročius ir išmoko kitaip žiūrėti, į atrodo, tokį nereikšmingą dalyką, kaip šiukšlės. Bet tam prireikė ir laiko, ir kantrybės, ir išteklių. Taigi, valstybės investicijos į visą šį reikalą yra didžiulės. Dabar reikia, kad pats žmogus imtųsi investuoti į savo gerovę, o būdelę su širdele paverstų sodo įrankių laikymo vieta.

Brangus procesas

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narė Dalia Maželienė:

- Šiandien civilizuotas gyvenimas daugeliui mūsų be įprastų dalykų - vandens ir nuotekų sistemų - nebeįsivaizduojamas. Deja, tokias galimybes turi ne visi. Lauko tualetų pagal ES direktyvas būtina atsisakyti iki 2023-jų metų visose gyvenvietėse, turinčiose daugiau nei 2000 gyventojų. Situacija sudėtinga: prisijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų yra ne tik brangu, bet kai kur paprasčiausiai neįmanoma, nes nėra nuotekų tinklų. Deja, taip yra ir pas mus, net Rokiškio Senamiestyje. ES nuotekų tvarkymui Lietuvai skyrė milijonus, bet ES parama išnaudota, o senos bėdos ir įsipareigojimai liko. Rokiškio rajono savivaldybės taryba 2021-11-26 priėmė sprendimą - patvirtino individualių nuotekų valymo įrenginių įrengimo išlaidų kompensavimo tvarkos aprašą. UAB „Rokiškio vandenys“ kasmet vykdo vandentvarkos plėtrą rajone, tarp projektų - nemažai tęstinių. Žinoma, visiems norėtųsi, kad jau šiandien būtų pakloti vandens ir nuotekų tinklai, bet puikiai suprantame, jog tai brangūs ir laikui imlūs procesai.

Kreipiasi į gyventojus ir siūlo ieškoti galimybių

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narė Greta Giriūnaitė:

- Šis klausimas labai aktualus visomis prasmėmis: tiek aplinkos tausojimo ir taršos mažinimo, tiek gyventojų komforto, miesto įvaizdžio aspektais. Jau metai iš metų UAB „Rokiškio vandenys“ vykdo nuotekų ir kanalizacijos įrengimo darbus ir sudaro visas galimybes gyventojams įsivesti nuotekų bei kanalizacijos sistemas iki pat gyvenamojo namo pamato. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija kelia lūkesčius visoms Lietuvos savivaldybėms iki šių metų pabaigos 98 proc. miestų ir miestelių gyventojų pritaikyti infrastruktūrą, kuri leistų mažesnėmis gyventojui lėšomis atsisakyti lauko tualeto. Finansuojant valstybės, savivaldybės lėšomis, gyventojui nereikia pačiam mokėti už prisijungimą prie miesto nuotekų sistemos. Mano žiniomis, mūsų rajono savivaldybė pasiekusi daugiau negu 97 proc., tikiu, kad bus pasiekti 98 proc. ir kelių metų bėgyje - visi 100 proc. Ar tai mažas finansinis prisidėjimas ir atsakingų institucijų įdirbis? Spręsti kiekvienam, bet manau, kad dėmesys šiam klausimui skiriamas didelis, darbai aktyviai atliekami - viso „Rokiškio vandenys“ kolektyvo ir vadovų dėka. O kaip kartais norėtųsi, dirbant rajono Taryboje, kad visos rajono problemos išsispręstų čia ir dabar, bet yra darbai, kuriems reikia keleto, o kartais - ir keliasdešimt metų. Ką aš, kaip Tarybos narė, galiu padaryti? Tai kreiptis į kiekvieną gyventoją su prašymu ieškoti galimybių ir įsirengti vidaus tualetus savo būstuose. Sakysite, paprasta man sakyti? Bet ar pats gyventojas ieškojo galimybių, pats kaip nors bandė spręsti šią problemą? Žinoma, pati, kaip socialinė darbuotoja, žinau ir matau sunkią kai kurių žmonių finansinę situaciją, ne visi turi tam lėšų - čia yra galimybė kreiptis į rajono savivaldybę dėl vienkartinės finansinės išmokos savo buičiai pagerinti. Aišku, visada norėtųsi, kad ir pats žmogus sąmoningai žiūrėtų į šią problemą, galbūt susidėliotų prioritetus, galbūt yra pirkinių, kuriuos galima atidėti ateičiai, o vietoj to įsirengti savo būste vidaus tualetą. Išeičių iš visų situacijų, kaip ir šios - visada yra, reikia ir pačio žmogaus pastangų.

Dar norėčiau paminėti ir priminti rajono gyventojams, kurie neturi galimybių prisijungti nuotekų ir kanalizacijos prie miesto nuotekų sistemos, kad rajono Taryba 2021 m. lapkričio mėn. patvirtino finansinį kompensavimą (50 proc., bet ne daugiau negu 1000 Eur) įsirengti nuotekų valymo įrenginius - labai kviečiu pasinaudoti šia lengvata.

Apie tai, kad gyventojams grės baudos, informacijos neturiu ir neradau.

Taip pat šiuo klausimu siūlau kreiptis ir į „Rokiškio vandenys“ vadovą, kuris galbūt dar aiškiau ir išsamiau papasakos Jūsų nagrinėjamo klausimo situaciją.

Lauko tualetai galės likti, tik nuotekos turės būti tvarkomos atsakingai

Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narė Lina Meilutė Datkūnienė:

- Pirmiausia reikia pripažinti, kad ir kaip gaila būtų, problemą, kuomet gyventojai dar gyvena, neturėdami vandentiekio ar (ir)  kanalizacijos. Apie tai žinome, tačiau, teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad ši problema nėra tik Rokiškio miesto centre esančių būstų problema. Yra vietovių rajone, kur gyventojai susiduria su panašia situacija ir, žinoma, dėl to yra labai skaudu. Išeičių iš situacijos ieškoma nuolat (jau klausimai aptarti  ir su Seimo nariais, ir su Aplinkos bei Žemės ūkio ministerijomis). Imant Lietuvos mastu, esame šiuo klausimu tikrai ne išskirtiniai. Vien ką reiškia Vilniaus centre esanti panaši, o galbūt net skaudesnė lauko tualetų problema. Tuo tarpu Rokiškio mieste ir rajone šiuo klausimu dirbama nuolat ir nuosekliai, kiek tik leidžia Rokiškio rajono savivaldybės, AB „Rokiškio vandenys“ finansinės galimybės. Kasmet suprojektuojami ir pradedami arba tęsiami minimų inžinerinių tinklų projektavimo ar tiesimo darbai visame rajone. Atsirado galimybė gyventojams kreiptis dėl nuotekų valymo įrenginių įrengimo išlaidų dalinio kompensavimo. 

Mūsų mieste padaryta jau tikrai labai daug. Inžinerinės sistemos yra privestos prie daugelio būstų ir gyventojams jungtis prie jų galimybės yra sudarytos. Mano žiniomis, UAB „Rokiškio vandenų“ administracija deda visas pastangas, kad kuo daugiau gyventojų turėtų vandentiekio vandenį savo namuose ir galėtų naudotis kanalizacijos sistema. Gyventojai yra informuojami apie sudarytas galimybes prisijungti prie centralizuotų vandentiekio ir kanalizacijos sistemų, tačiau kartais jie paprasčiausiai atsisako investuoti savo asmenines lėšas įrenginiams bei įrangai, reikalingai jų pačių privačiuose būstuose arba privačioje teritorijoje. Žinoma, gali būti ir taip, kad šeimos pajamos tikrai labai mažos ir gyventojai niekaip negali skirti lėšų vandentiekiui ar kanalizacijai, nes jų paprasčiausiai nėra. Tokiu atveju, tikiu, savivaldybės specialistai atsakingai išnagrinėtų kiekvieną gyventojų pagalbos prašymą ir galbūt pavyktų bendrų pastangų dėka rasti išlaidų kompensavimo mechanizmą, kurį galima pritaikyti konkrečiu atveju. 

Dėl skambaus šūkio, kad lauko tualetų turi nebelikti, reikia paminėti, kad lauko tualetai, kaip tokie, galės būti, tiesiog bus privalu (nors ir dabar yra privalu) tinkamai tvarkyti nuotekas, kad jos neterštų gamtos, nuotekoms patenkant į aplinką. Problema yra ne lauko tualetai, kaip tokie, bet netinkamas ir aplinką teršiantis nuotekų tvarkymas. Nuotekų rezervuarai ar įrenginiai  privalo būti sandarūs, taip pat reikia nepamiršti, kad laiku išvežtos nuotekos yra aplinkos saugos garantas. Svarbu paminėti, kad visi turime saugoti ir rūpintis aplinka, kurioje gyvename. 

UAB „Rokiškio vandenys“ gyventojus ramina

Direktorius Leonas Butėnas:

- Kas planuojama daryti, kad Rokiškio centre (konkrečiai Respublikos g. ir Nepriklausomybės a.) visi gyventojai turėtų civilizuotą kanalizacijos sistemą?

- Planuojama įgyvendinti projektą „Gyvenamųjų būstų prijungimas prie esamos centralizuotos nuotekų sistemos Rokiškio aglomeracijoje“, kuris dalinai finansuojamas iš Lietuvos aplinkos apsaugos fondo programos lėšų. Nuotekų tinklai bus privesti prie 20 būstų.

- Kiek, Jūsų žiniomis, yra namų Rokiškio miesto centre (ir ne vien), kurie nėra prijungti prie centralizuotos nuotekų sistemos bei neturi valymo įrenginių?

- Rokiškio aglomeracijoje prie centralizuotai tvarkomų nuotekų sistemos neprisijungę apie 190 būstų.

- Kas trukdo Rokiškio miesto gyventojams gyventi labiau civilizuotai (turint omenyje vandentiekį bei kanalizaciją)?

- Ko gero, dažniausiai – nepakankamos finansinės galimybės, kadangi jau šiuo metu nuotekų tinklai jau privesti prie 150 būstų sklypų.

- Kaip žinome, tie, kurie neturi nei valymo įrenginių, nei yra prisijungę prie centralizuotos nuotekų sistemos, naudojasi lauko tualetais, teršia nuotekomis gamtą. Kas jų laukia ateityje?

- Aplinkos ministerija rengia informacinę būstų, kuriuose individualiai tvarkomos nuotekos (individualūs nuotekų tvarkymo įrenginiai ar nuotekų kaupimo rezervuarai), registravimo sistemą. Į šį registrą bus suregistruoti visi būstai, kurie nuotekas tvarkos individualiai (ne centralizuotai) bei duomenys kaupiami iš nuotekų vežėjų, nuotekų tvarkytojų, NVĮ statytojų ir t.t. Pagal šio registro duomenis bus galimybė įvertinti, ar individualiai tvarkantys nuotekas jas tvarko tinkamai, nepažeisdami aplinkosauginių reikalavimų.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video