Rajono ligoninė, vyresnė už atkurtąją Lietuvos valstybę. Apie garbingą istoriją, modernius gydymo metodus ir ateities perspektyvas (3)

Publikuota: 2018-05-17 Kategorija: Sveikata
Rajono ligoninė, vyresnė už atkurtąją Lietuvos valstybę.  Apie garbingą istoriją, modernius gydymo metodus ir ateities perspektyvas
Rajono ligoninės archyvo / Rokiškio rajono ligoninė šiandien.

Medicinos darbuotojų dieną  rajono ligoninės kolektyvą pasiekė džiugi žinia: rajono ligoninės direktorės pavaduotojai medicinai gydytojai Marijai Čeponytei Seimo narys Raimundas Martinėlis įteikė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos padėka. „Ši padėka – ne mano, o gausaus mūsų ligoninės kolektyvo, jo darbo ir pastangų įvertinimas“, – sako gydytoja. Šis įvykis, kaip ir šiemet švenčiamas atkurtosios Lietuvos valstybės šimtmetis, – puiki proga atsigręžti į rajono medikų nueitą kelią, pasidžiaugti pasiekimais, padiskutuoti apie ateitį. O apie ją geriausiai byloja faktas: ligoninės kolektyvas nuolatos pildosi jaunais, perspektyviais gydytojais bei slaugytojomis. O ilgus darbo dešimtmečius skaičiuojantys ligoninės gydytojai neslepia: ne vienam jų Rokiškio rajono ligoninė – pirmoji ir vienintelė darbovietė.

Neįtikėtini skaičiai
Pirmoji ligoninė Rokiškyje duris atvėrė 1910 m. Sunku patikėti, tačiau joje dirbo tik gydytojas, medicinos seselė ir vaistininkas. Ar kas dabar galėtų įsivaizduoti tokią statistiką: Rokiškio apskrities 80 952 gyventojų sveikata 1922 m. rūpinosi viso labo trys gydytojai, penkios medicinos seserys ir vaistininkas. 1932 m. iki tol vienaaukštė ligoninė buvo išplėsta: pristatytas antrasis aukštas, įrengta operacinė.  Joje buvo atliekamos apendicito, trūkio operacijos. Kitoms operacijoms rokiškėnai buvo vežami į Panevėžį ar Šiaulius. 1941 m. ligoninė vėl gerokai pasikeitė: joje jau buvo 110 lovų, įkurta moters ir vaiko konsultacija, prieštuberkuliozinis, odos ir venerologijos ligų dispanseriai, sanitarinė-epideminė inspekcija, medicinos paslaugos pradėtos teikti kaimo vietovėse – ten atidarytos ambulatorijos. Karo metais rajono ligoninėje buvo vadinamasis hospiltalis. 1944 m. rajono ligoninė vėl būrė karo audrų išblaškytus medicinos darbuotojus. Laisvės kovų metais drąsūs rokiškėnai gydytojai ir medicinos seserys aktyviai prisidėjo prie partizaninio judėjimo: rūpinosi sužeistaisiais laisvės kovotojais, tiekė vaistus.  
1951 m. atidaryta Greitosios pagalbos stotis, kuriai buvo skirtas... sunkvežimis. O po metų rokiškėnams į pagalbą medikai jau vyko sanitariniu automobiliu. 1958 m. prie ligoninės atidarytas Greitosios pagalbos skyrius, kuriame buvo visiškai sukomplektuotas felčerių budėjimo postas.
1956 m. duris atvėrė ir ligoninė Juodupėje. Ten vienu metu buvo gydoma 10 pacientų.
1965 m. rajono ligoninėje jau buvo 125 lovos, o ligonių gydymu rūpinosi gausus personalas – 565 medicinos darbuotojai. Po metų ligoninė dar išsiplėtė – jau 175 lovos ir 57 gydytojai. Po ketverių metų gydytojų gretos išaugo iki 70-ies.
1978 m. rajone veikė jau 5 ligoninės: Rokiškio, Juodupės, Obelių, Kamajų, Pandėlio.  Jose dirbo 99 gydytojai, 368 vidurinio medicinos personalo, 358 jaunesniojo medicinos personalo ir ūkio darbuotojai.
1984-aisiais Rokiškio ligoninėje buvo 200 lovų (vidaus ligų skyriuje – 40, chirurgijos – 60, akušerijos – 40, vaikų ligų – 40, infekciniame skyriuje – 20). Obelių ir Juodupės ligoninėse  –po 55 lovas, Kamajų – 65, Pandėlio – 100. Akivaizdu, kad sparčiai besiplečiančiai ligoninei buvo per ankšta nedideliame pastate (šiuo metu jame veikia šv. Apaštalo evangelisto Mato parapijos senelių globos namai). Gimdymo namai buvo Vytauto gatvėje, dabartiniame Socialinės paramos centro pastate. Taigi, buvo planuojama naujos, didelės ir modernios rajono ligoninės statyba.

Atgimimo metai –
perspektyvų ir pokyčių laikas
1988-aisiais duris atvėrė nauja, didžiulė rajono ligoninė. Joje – jau 250 lovų. Veikė Terapijos, Chirurginis, Vaikų, Akušerijos skyriai. 1992-aisiais buvo įkurtas 6 lovų Anestezijos skyrius.
Kaip sako gydytoja M. Čeponytė, pastarieji trys ligoninės darbo dešimtmečiai – didžiulių pokyčių metai. Argi kas begalėtų įsivaizduoti tuometines gydytojo darbo ir diagnostikos priemones. Svarbiausios jų, kaip sako gydytoja, buvo mediko ausys, akys ir patirtis. Prie jų – fonendoskopas, neurologinis plaktukėlis, paprastas rentgeno aparatas ir kukli laboratorija. O šiandien? Modernus rentgeno kabinetas, kompiuterinis tomografas, echoskopai, laporoskopai, mamografas, šiuolaikiška laboratorija, atliekanti dešimtis įvairiausių tyrimų. Kompiuterinė duomenų bazė, kurioje saugomos pacientų nuotraukos, ligos istorijos. Prie jos prisijungęs gydytojas bet kuriuo metu gali pasižiūrėti per kelerius metus sukauptus paciento duomenis. „Medicinos diagnostika per pastaruosius 30 metų padarė milžinišką šuolį“, – teigė ir ligoninės direktorė Ramunė Markevičienė.
Tačiau pašnekovės neslepia: kad ir kokie būtų modernūs tyrimo aparatai, visgi žmogaus žinių, proto, patirties ir įžvalgumo jie neatstoja. „Kiekvienas ligos atvejis – individualus, yra tam tikri niuansai, nulemti asmeninių paciento savybių. Ir gydytojo patirtis, įžvalga čia nepakeičiami“, – sakė gydytoja M. Čeponytė.

Moderni įranga –
modernios paslaugos
O šiandien gydytojams tiksliai diagnozuoti ligą, prognozuoti jos eigą, derinti gydymą talkina Laboratorinės diagnostikos skyriuje atliekami klinikiniai, imunologiniai, biocheminiai ir kiti tyrimai.
Džiaugtis galima ir gydymo paslaugų plėtra. Anestezijos-reanimacijos skyriuje taikomas intensyvus gydymas ūmiomis, gyvybei pavojų keliančiomis ligomis sergantiems pacientams, gelbėjamos gyvybės nelaimių atveju. Dieną čia dirba net du gydytojai anesteziologai-reanimatologai. Šiemet ligoninėje atidarytas Reabilitacijos skyrius, kuriame teikiamos nemedikamentinio gydymo procedūros pacientams, sergantiems nervų sistemos bei judamojo ir atramos aparato ligomis. Toks gydymas teikiamas ir suaugusiesiems, ir vaikams. Naujajame skyriuje dirba gausi kvalifikuota medikų komanda: fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, slaugytojos, kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai, logoterapeutai ir kiti specialistai.
Rajono ligoninėje plečiamos stebėjimo, dienos stacionaro, dienos chirurgijos paslaugos. Chirurgijos paslaugos mūsų rajono ligoninėje – aukštos kokybės. Tą lemia itin aukštos kvalifikacijos personalas. Šiame skyriuje gydymo paslaugas renkasi ne tik rokiškėnai, bet ir biržiečiai, zarasiškiai, kitų rajonų gydytojai.
 Senstant šalies ir rajono visuomenei, vis aktualesnės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus paslaugos. Rajono ligoninė žinoma toli už rajono ribų aukštos kvalifikacijos specialistais. Tad medikai prognozuoja, kad vasarą taisyti sveikatos, kaip ir kasmet, čia plūstels emigrantai. O ir pacientų iš kitų rajonų mūsų ligoninėje netrūksta.
Gausi ir kvalifikuota ligoninės medikų komanda užtikrina, kad kokybiškos ir savalaikės gydymo paslaugos čia prieinamos ištisą parą. „Mūsų gydytojai, slaugytojos neskaičiuoja laiko ir pastangų, skirtų pacientų labui“, – sako direktorė R. Markevičienė.
Antai, Konsultacijų poliklinikos medikai yra sutarę, kad kabineto duris užvers ne tuomet, kai pasibaigia oficialus darbo laikas, o tuomet, kai išeis paskutinysis pacientas. Konsultacijų poliklinika taip pat išskirtinė – čia teikiamos visos reikiamos antrinio lygio paslaugos, taigi pacientams nereikia konsultacijoms vykti į kitus miestus bei rajonus.
Aktyvus ir iniciatyvus rajono ligoninės kolektyvas sėkmingai dalyvavo ne viename Europos Sąjungos fondų lėšomis remiamame projekte, kėlė kvalifikaciją ir tobulino žinias, įsigijo reikalingos diagnostinės aparatūros. Sėkmingai diegiami elektronės sveikatos projektai jau dabar leidžia taupyti gydytojų laiką, daugiau dėmesio skirti pacientui ir jo problemoms, o ne dokumentacijos pildymui.

Jaunų specialistų kalvė
Taip jau istoriškai susiklostė, kad rajono ligoninė – itin palanki vieta skleistis specialistų talentams. Ne vienam jos gydytojui – tai pirmoji ir vienintelė darbovietė. Nors Rokiškio medicinos specialistus viliojo ir kaimyniniai rajonai, ir didmiesčių ligoninės... ir šiandien Rokiškio rajono ligoninė – jaunųjų specialistų kalvė: čia žinių ir patirties semiasi gydytojai internai. Mūsų ligoninė – klinikinės medicinos praktikos bazė, kasmet sulaukianti nemažų studentų srautų iš universitetų ir kolegijų.
 Kai visa šalis skundžiasi medikų protų nutekėjimu į Vakarų Europą, mūsų rajono ligoninės kolektyvą per pastaruosius porą metų papildė keturi jauni gydytojai. Vien tik šiemet, baigusios Utenos kolegiją, su kuria bendradabiauja mūsų ligoninė, atėjo dirbti keturios bendrosios praktikos slaugytojos.
Viso darniame rajono ligoninės kolektyve šiuo metu darbuojasi 286 darbuotojai: 53 gydytojai, 125 slaugytojos bei aptarnaujantysis personalas. Ligoninėje dabar yra 192 lovos. Per metus ligoninės stacionare gydoma, vidutiniškai, apie 5 tūkst. ligonių, o pacientų apsilankymų kasmet užfiksuojama apie 100 tūkst.

Pasikeitė ir vidus, ir išorė
1988-aisiais nauja rajono ligoninė buvo itin daili ir moderni. Tačiau per 30 metų kito ir gydymo metodika, ir visuomenės poreikiai. Tad nenuostabu, kad rajono ligoninė pakeitė ir fasadą, ir vidų. Renovuotame pastate tapo gerokai šilčiau ir patogiau. O skyriai nuolatos tvarkomi ir rekonstruojami atsižvelgiant į kintančius visuomenės poreikius, įsigyjamą modernią medicinos įrangą.
Rokiškėnai prieš metus išgirdo liūdną žinią: rajono ligoninėje nebepriimami gimdymai (išskyrus ekstrinius atvejus). Rajono ligoninės direktorė R.Markevičienė neslepia: jei demografinės tendencijos pasikeistų, šią paslaugą būtų galima iš karto atnaujinti: ligoninė turi ir reikiamą įrangą, ir specialistus. Trūksta tik vieno – kad rajono šeimas kur kas dažniau imtų lankyti gandrai.


Šalia rūpesčių –
ir atokvėpio minutės
Rajono ligoninės medikų darbo grafikas – įtemptas, tad jie retai ištaiko akimirką susibėgti ir kartu pasidžiaugti savo darbų rezultatais. „Grandiozinių minėjimų tiesiog neturime kada rengti“, – sakė ligoninės direktorė R. Markevičienė. Medicinos darbuotojų diena – viena tų retų akimirkų pabūti kartu, trumpam atitolti nuo darbo kasdienybės. Šiemet rajono ligoninės medikai turėjo progą išvysti ligoninės darbo užkulisius „iš šalies“ linksmame Bajorų teatro spektaklyje apie tris moteris palatoje.

 


„Rokiškio Sirenos“ inform.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video