Naujos merų galios: ką apie tai mano dabartinis ir buvęs Rokiškio merai? (0)

Publikuota: 2022-07-11 Kategorija: Aktualijos
Naujos merų galios: ką apie tai mano dabartinis ir buvęs Rokiškio merai?
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio meras R. Godeliauskas (kairėje) ir buvęs rajono vadovas A. Vagonis turi savo nuomones apie naujas merų funkcijas.

Likus šiek tiek mažiau nei metams iki Savivaldos rinkimų, Seimas pagaliau priėmė naujas Vietos savivaldos įstatymo pataisas ir Rinkimų kodeksą, numatančius kokios merų funkcijos ir galios bus po 2023 metų Savivaldos rinkimų.

„Rokiškio Sirena“ paklausė, ką apie tai mano dabartinis Rokiškio meras Ramūnas Godeliauskas ir praėjusią kadenciją rajonui vadovavęs Antanas Vagonis. Abu merai buvo išrinkti tiesioginiuose merų rinkimuose, pagal tokią tvarką savivaldybių vadovai bus renkami ir 2023 metais.

Būsimos naujovės

Šį birželį Seimas palaimino naują tvarką, pagal kurią kitąmet rinksime merus. Tai reiškia, kad nuo 2023-ųjų meras nebebus savivaldybės tarybos narys ir negalės balsuoti tarybos posėdžiuose, tačiau šauks ir pirmininkaus tarybos posėdžiams bei turės veto teisę. Taip pat yra numatytas trijų kadencijų skaičius, tai reiškia, kad meru nebegalės būti renkamas ketvirtai kadencijai. Viena kadencija – 4 metai.

Tiesiogiai išrinktas meras bus vykdomoji valdžia, taryba – atstovaujamoji institucija.

Kai meras atostogaus ar turės nedarbingumą, jį pavaduos vicemeras, o kai pastarasis negalės to daryti, merą pavaduos paskirtas tarybos narys.

Taip pat atsiranda dar viena naujovė, kad meras pats skirs vicemerą ar vicemerus, kurių galės turėti daugiau, taip pat administracijos direktorių. Visi jie bus politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Nors administracijos direktoriaus kandidatūrai tarybos pritarimo nereikės, tačiau vicemerų pasirinkimui dar turės pritarti ir taryba. Tačiau, jeigu savivaldybės taryba ir nepritars mero siūlomai vicemero kandidatūrai, meras vis tiek turės teisę savo sprendimu paskirti jį vicemeru. Kartu bus naikinama savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojų pareigybė.

Meras gauna ir daugiau atsakomybių, nes rengs ir formuos savivaldybės biudžetą, tuo pačiu ir bus atsakingas jo vykdymą.

Kaip yra dabar

Pagal dabar galiojančią tvarką meras yra savivaldybės tarybos narys, gali balsuoti tarybos posėdžiuose, šaukia ir pirmininkauja tarybos posėdžiams bei neturi veto teisės. Iki šiol mero kadencijų skaičius nebuvo ribojamas. Merą atostogų ar ligos metu pavadavo tik vicemeras.

Vicemero, administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojų kandidatūras tvirtindavo taryba.

Savivaldybės biudžetą rengė savivaldybės administracija, vadovaujama administracijos direktoriaus, kuris ir buvo atsakingas už jo įgyvendinimą.

Pagrindas – sutarimas

Dabartinis Rokiškio meras R. Godeliauskas tikina, kad naujuoju principu yra dirbama savivaldybėje jau šią kadenciją, nes pagrindinis dalykas yra sutarimas.

„Jeigu iki šiol meras neturėjo jokių galių savivaldybės administracijoje, tai nuo 2023 metų meras taps savivaldybės vadovu ir bus tiesioginis vadovas savivaldybės administracijai. Merui prisideda didelė atsakomybė, tačiau mes ir dabar dirbame gerai sutardami tiek su administracijos direktoriumi, tiek su visa administracija. Todėl naujasis modelis mums nesvetimas, nes realiai niekas nesikeis, tik merui prisidės daugiau atsakomybių, ypač susijusių su biudžeto formavimu ir įgyvendinimu, nes dabar teisiškai už tai atsakingas administracijos direktorius. O įsigaliojus naujam įstatymui už savivaldybės biudžetą ir jo įgyvendinimą bus atsakingas meras, bet ne direktorius“, – kalbėjo R. Godeliauskas.

Trūksta logikos

Pašnekovo nuomone, kai po 2023 metų savivaldos rinkimų bus formuojama valdančioji koalicija, reikės koalicijos partnerių sutarimo dėl politinio pasitikėjimo pareigybių: vicemero ar vicemerų, administracijos direktoriaus.

„Neketinu būti kaip karalius, kuris vienas nuspręs ir paskirs kažką be bendro koalicijos partnerių sutarimo. Politikoje būtinas sutarimas. O tai, kad meras nebus tarybos narys ir negalės balsuoti yra keista, nes meras lieka tik posėdžio pirmininku. Merą tiesiogiai renka gyventojai, tačiau jis neturės teisės balsuoti priimant tarybos sprendimus, kurie yra svarbūs savivaldybės žmonėms. Pagal naują tvarką meras nebeturės atstovavimo gyventojams teisės, o tampa labiau vykdančiąja institucija. Mano nuomone, šioje vietoje pritrūksta logikos. Kadangi Seimas taip nusprendė, taip bandysime dirbti, prisitaikysime, juk išgyvename nebe pirmą savivaldos reformą, kurią tenka matyti“, – sakė R. Godeliauskas.

Primename, kad dabartinis Rokiškio meras jau paskelbė kartu su socialdemokratais ketinantis dalyvauti 2023 metų Rokiškio mero ir savivaldos į tarybą rinkimuose.

Dirbs našiau

2015–2019 metais rajono mero pareigas ėjusio A. Vagonio nuomone, dabartinis įstatymas yra patobulėjęs, nes buvo atsižvelgta į tai, kad visose kadencijose opozicija trukdydavo merui darbą tik dėl to, kad jis negalėdavo suformuoti savo komandos.

„Dabar įstatymas merui pačiam leis rinkti ir pačiam suformuoti komandą: vicemerą ar vicemerus, administracijos direktorių, ir tai, manau, kad iškart leis našų darbą po rinkimų. Pagal dabartinį įstatymą susiorganizavusi opozicija galėdavo pakenkti mero darbui, kai taryba primygtinai siūlydavo kitą kandidatūrą, nei meras nori. Toks žaidimas gali tęsti iki tol, kol įvedamas tiesioginis valdymas. Todėl, manau, jog atradus spragą įstatyme buvo trukdomas darbas. Šitas dalykas dabar nuimtas ir meras tampa stipresnis, nes pats susiformuoja komandą. Nors, iš vienos pusės, gal atrodytų, kad mažiau demokratijos, tačiau, iš kitos pusės, meras tampa atsakingesnis, nes prisiima atsakomybę už savo komandą. Dabar už tai buvo atsakinga taryba. Daugiau galių merui, daugiau atsakomybės. Manau, kad tai yra gerai“, – kalbėjo A. Vagonis.

Nebus trukdoma

Pašnekovo nuomone, žodinio mero pritarimo vis tiek reikės priimant sprendimus, kuriuos ruoš sekretoriatas, nes bus rengiami projektai, aktualūs visam rajonui ir jo gyventojams.

„Nors meras ir nebus tarybos narys, tačiau turės galimybę inicijuoti ir dalyvauti ruošiant klausimus tarybai. Visada buvo tariamasi su meru, beveik visuose pasitarimuose jis dalyvauja, turi teisę pasakyti savo nuomonę. Meras turės veto teisę, todėl jis galės sprendimus, kurie yra netinkami rajono žmonėms, vetuoti. Taip pat pritariu ir mero kadencijoms, kad jie netaptų „karaliukais“. Mano nuomone, naujame įstatyme įteisintos didesnės ir tvirtesnės mero galios. Manau, kad įstatymo rengėjai  atsižvelgė į tai, kad merui nebūtų galimybės trukdyti dirbti, o demokratinėje valstybėje tai ir didesnė atsakomybė“, – sakė A. Vagonis.  

Į klausimą ar ketina dalyvauti 2023 metų mero rinkimuose, buvęs rajono vadovas atsakė: „Manau, kad reikia eiti ten, kur Tavęs laukia.“

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video