Apžvelgta kriminogeninė situacija Rokiškio rajone, paskelbta saugiausia seniūnija (0)

Publikuota: 2024-02-06 Kategorija: Aktualijos
Apžvelgta kriminogeninė situacija Rokiškio rajone, paskelbta saugiausia seniūnija
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Rokiškio r. PK viršininkas R. Čepulis apžvelgė 2023 m.policijos veiklos rezultatus

Vasario 5 d. Rokiškio rajono policijos komisariate pristatyta 2023 m. kriminogeninė situacija, šių metų prioritetinės veiklos sritys, apdovanota saugiausia Rokiškio rajono seniūnija, aktyviausi policijos rėmėjai.

Nuotoliniu būdu

Apžvelgdamas praeitų metų veiklos rezultatus Rokiškio r. policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis sakė, kad 2023 m. įvykių sumažėjo, užregistruota 3559 pranešimai, panašiai, kaip prieš dvejus metus. Pagal svarbumą pranešimai dabar skirstomi į A, B, C ir atsirado D kategorija. D kategorijai priskiriami įvykiai gali būti tiriami nuotoliniu būdu, pareigūnai ne visuomet vyksta į įvykio vietą. Nusikalstamų veikų sumažėjo 17 proc., jų ištyrimo procentas siekia 69 proc., vidutinė tyrimo trukmė – 91 diena. Pusę nusikalstamų veikų sudaro smurtas artimojoje aplinkoje (615 iškvietimų, pradėti 68 ikiteisminiai įvykiai), neblaivių vairuotojų pažeidimai (42), vagystės (57) ir sukčiavimas (31).  

Vagystės, sukčiavimai

Lyginant su 2022 m. vagysčių sumažėjo, jų užregistruota 57 (pagal BK 178 str.), vagysčių ištyrimas siekia 54 proc. Tačiau daugėja smulkių vagysčių, jų įvykdyta 198. Dažniausiai vagiami alkoholiniai gėrimai iš parduotuvių arba kitos lengvai parduodamos prekės. Pasak R. Čepulio, saugant savo turtą prevenciškai veikia saugi kaimynystė, investicijos į technologijas, vaizdo kameras, jungtinių vaizdo kamerų tinklą. Sukčiavimų pastaraisiais metais daugėja, jų ištyrimas nesiekia 20 proc., tačiau dalis pradėtų tyrimų dar nebaigti, jie tęsiasi. Sukčiavimo atvejų ištyrimą apsunkia tai, kad nusikaltėliai veikia ne po vieną, pinigai pervedami į vis kitas sąskaitas, užsienio šalių bankus. Komisariato viršininkas pastebi: šioje srityje teikiama daug informacijos, tačiau žmonių patiklumas nemažėja, sukčių išmonė begalinė, žinoma, dalis sukčiavimo schemų kartojasi. Pernai dažniausiai sukčiai išviliojo pinigus vykdydami elektroninę prekybą.

Statistika nesikeičia

Smurto artimoje aplinkoje skaičiai 4 metus beveik nesikeičia. Nuo praėjusių metų liepos 1 d. įsigaliojo nauja prevencijos priemonė – smurto artimoje aplinkoje orderis, per pusę metų jų išduota 127. Pasak R. Čepulio, kol kas sunku pasakyti, kaip ši naujovė paveiks smurto artimoje aplinkoje kiekį. Kita sritis – nusikalstamos veikos, susijusios su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis. 2023 m. registruota 18 šių veikų, pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų platinimo.

Įvykiai seniūnijose

Pagal seniūnijas, mažiausiai nusikalstamų veikų registruota Kriaunų (13) ir Jūžintų (14) seniūnijose. Skaičiuojant nusikalstamas veikas, tenkančias 100 gyventojų, mažiausiai jų yra Rokiškio kaimiškojoje seniūnijoje. Kazliškio seniūnijoje nusikalstamumo stulpelis šoktelėjo aukštyn, tačiau, anot komisariato viršininko, saugumo prasme tai nėra išsiskirianti seniūnija. Statistiką pablogino 10 užregistruotų smurto artimoje aplinkoje atvejų, eismo įvykis ir 3 vagystės.

Saugiausia – Rokiškio kaimiškoji   

Renginio metu paskelbta saugiausia seniūnija, ja tapo Rokiškio kaimiškoji seniūnija. Renkant saugiausią seniūniją atsižvelgta ne tik į statistinius duomenis, bet ir seniūno, bendruomenės bendradarbiavimą su policija užtikrinant saugumą. Seniūnė Dalia Janulienė, atsiimdama apdovanojimą, sakė, kad tai didžiulis įvertinimas ir didelė paskata bendradarbiauti. „Vicemeras yra policijos rėmėjas, aš irgi policijos rėmėja – situacija ir gerėja“, – juokavo seniūnė.

Eismo įvykiai

Kaip ir visoje Lietuvoje, 2023-ieji, kalbant apie eismo įvykius, nebuvo geri ir Rokiškio rajone. Nors sužalotų asmenų eismo įvykiuose tiek pat – 26, bet yra du žuvusieji. Vienas pėsčiasis žuvo Pandėlyje, kai buvo partrenktas tamsiu paros metu, dar viena nelaimė įvyko Obeliuose, kai nepasirinkęs saugaus greičio žuvo motociklo vairuotojas. 95 proc. eismo įvykių registruota dėl vairuotojų kaltės, pagrindinės priežastys – saugaus greičio nesilaikymas, manevravimo taisyklių pažeidimai. Siekdami užtikrinti eismo saugumą, pareigūnai vykdė prevencines priemones, vyko viešas ir neviešas patruliavimas, per metus patikrinta beveik 44 tūkst. asmenų dėl blaivumo. Vykdant aktyvią veiklą, nustatyta virš 1200 grubių KET pažeidimų, 118 neblaivių vairuotojų, 42 vairuotojai patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes nustatytas neblaivumas viršijo 1,5 prom. „Skaičiai išlieka grėsmingi“, – situaciją keliuose komentavo R. Čepulis. Rokiškio rajonas išsiskiria miškingomis vietovėmis, tad kasmet vairuotojai neišvengia susidūrimų su laukiniais gyvūnais. Pernai užregistruota 139 susidūrimai su gyvūnais.  

Dėmesys – nepilnamečių nusižengimams

Kalbėdamas apie nepilnamečių padarytus nusikaltimus ir nusižengimus, R. Čepulis sakė, kad jų kreivė nėra labai didėjanti, tačiau ši sritis šiemet bus viena iš prioritetinių. Administracinė atsakomybė pernai taikyta 75 nepilnamečiams, baudžiamoji – 5. Stiprinant prevenciją dėl smurto, patyčių, nepilnamečių rūkymo bendradarbiaujama su savivaldybe, kitomis institucijomis. Anot R. Čepulio, Rokiškio r. savivaldybė kiekvienais metais prevencinėms programoms skiria vis didesnes lėšas. Jos naudojamos prevenciniams renginiams, policijos rėmėjams, pernai 7 švietimo įstaigose buvo atlikti aplinkos tyrimai. „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų paplitimas didėja ir mokinių aplinkoje jų tikrai yra“, – apie tyrimo rezultatus kalbėjo komisariato viršininkas.

Šių dienų rykštė

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų atsiradimą švietimo įstaigose, kaip vieną didžiausių šių dienų rykštę įvardijo ir Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas. „Tai ateina, ir gana sparčiai <...> Turime šiek tiek skirtingą matymą – tiek švietimo įstaigų vadovai, tiek tėvai ir mokiniai, su kuriais teko bendrauti. Bet esmė ta, kad tai nėra tik mokyklos, policijos ar vaikų problema, tai visų mūsų problema ir su tuo dalyku reikia kovoti. Suprantu, kad visai jos neišnaikinsime ir nebus nulis procentų vartojančiųjų, tačiau sustabdyti ir sumažinti tą procentą įmanoma bendromis pastangomis“, – kalbėjo meras.

Priemonę įvardijo mokiniai

Susitikimų su savivaldybės atstovais metu mokiniai yra įvardiję priemonę, kuri, pasak jų, būtų pati efektyviausia sprendžiant šią problemą – jeigu policijos pareigūnai nieko neperspėję ateitų ir iškratytų kuprines. „Nežinau, ar tai gerai ir yra pasitikėjimas, ar tai blogai, nes vaikus vis dar gąsdina policininkais“, – sakė R. Godeliauskas ir atkreipė dėmesį, kad šia tema reikėtų diskutuoti su Seimo nariais, ką būtų galima pakeisti, kaip palengvinti prevencinį darbą ir atrišti rankas policijai. Rokiškio rajono mero teigimu, Nusikalstamų veikų prevencijos ir kontrolės programai iš savivaldybės biudžeto šiemet numatyta skirti 25 tūkst. Eur, jeigu tam pritars rajono taryba. 

Trūksta specialistų

Pristatęs policijos veiklos ataskaitą, Rokiškio r. PK vadovas R. Čepulis sakė, kad viena skaudesnių temų – žmogiškieji resursai, kitaip tariant, pareigūnų trūkumas. Rokiškio r. policijos komisariate yra 68 pareigybės, dirba 48 pareigūnai, trūksta 17. Pasak R. Čepulio, situaciją gerina su savivaldybe pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, padedanti pritraukti į Rokiškio r. policijos komisariatą trūkstamus specialistus. 2023 m. pasinaudoję parama pagal trūkstamų specialistų pritraukimo į Rokiškio rajoną programą, pradėjo dirbti trys pareigūnai. Šuo metu 7 jaunuoliai mokosi Policijos mokykloje, 3, o gal ir 4 grįš į gimtąjį Rokiškį.

Aktyviausi policijos rėmėjai

Komisariato viršininkas pasidžiaugė, kad visuomenė nėra abejinga pranešimams, kai reikia pagalbos ieškant dingusio žmogaus ar galimo pažeidėjo arba patys žmonės praneša apie pastebėtus pažeidimus. Rokiškio rajone įkurta 30 saugios kaimynystės grupių, iš jų 18 – aktyvių. Rokiškio r. policijos pareigūnams talkina 14 policijos rėmėjų, trys iš jų prisijungė pernai.

Policijos rėmėjams padėkota už aktyvią visuomeninę veiklą ir pagalbą policijai. Rėmėjai privalo išdirbti 36 val. per metus. Vienas aktyviausių rajone policijos rėmėjų, vicemeras Antanas Taparauskas gerokai viršijo tą laiką. Padėkos įteiktos dar dviem aktyviai po pareigūnams talkinantiems rokiškėnams – Tomui Malevičiui bei probacijos tarnybos pareigūnei Laurai Stulgienei, tik pernai įsijungusiai į policijos rėmėjų gretas.

 

 

 

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video