Atliekų konteinerių Rokiškyje daugėja, bet ar daugėja rūšiuojančių? (0)

Publikuota: 2023-11-15 Kategorija: Aktualijos
Atliekų konteinerių Rokiškyje daugėja, bet ar daugėja rūšiuojančių?
„Rokiškio Sirena“ nuotr. / Šiukšlės

Daugiabučių ir individualių namų kiemuose daugėja įvairių spalvų konteinerių atliekoms. Rokiškio daugiabučių namų gyventojams išdalinti kibirėliai augalinės kilmės maisto atliekoms, šią savaitę konteineriai pradėti dalinti Rokiškio rajono privačių valdų savininkams. Gyventojai atliekas rūšiuoti pratinasi pamažu, kai kurie kategoriški – kuo daugiau konteinerių, tuo daugiau problemų.

Pasimokė iš užsienio

Daugiabučio namo savininkų bendrijos vadovė Danutė Navickienė sako pokyčius vertinanti teigiamai. „Labai gerai, kad atliekos rūšiuojamos. Gyventojai supratingi, nors kai kurie dar neįpratę, automatiškai viską meta į vieną konteinerį. Užsienyje atliekos seniai rūšiuojamos, Vokietijoje gan griežtai į tai žiūrima, net gali ateiti patikrinti, ar teisingai sudėtos maisto atliekos. Manau, greitai ir pas mus įpras“, – sako rokiškietė. Moteris sako rūšiuoti atliekas pradėjusi jau senokai – išmokė draugė, pasidalinusi savo patirtimi užsienyje.

„Tas dalykas pamažu įauga į kraują, žmonės ir pas mus įsivažiuos į ritmą. Kiek nerūšiuojančių nežinau, po butus nevaikštau, nors kartais matau, kad kai kurie neša ir bendrai pila šiukšles“, – sakė pašnekovė.  

Svetimas verslas

Rokiškio bendrijos „Pušynas“ vadovas Mindaugas Lapelis rėžia tiesiai –  papildomi konteineriai – verslas, už kurį mokės paprasti žmonės. „Nelabai išvis suprantu, kam reikalingas papildomas konteineris, kodėl negalima į bendrą juodą konteinerį mesti augalinės kilmės atliekų? Kuo daugiau konteinerių, tuo daugiau problemų. Kodėl prie maisto atliekų negali būti žolės, lapų? Vis tiek tos atliekos tampa kompostu. Man keista, kad į jį metame paprastas atliekas ir netinka augalinės kilmės atliekos“, –  stebisi pašnekovas.

Stovės tuščias

Pasak M. Lapelio, nuosavų namų savininkai dažniausiai turi kompostines dėžes, į kurias meta augalinės kilmės atliekas, bet jeigu atliekų lieka, nelogiška tam skirti papildomą konteinerį. „Kur jas veš kitaip, negu bendras? Mes turime savo tūrį, už kurį mokame, tai daugiau neprigaminsime tų šiukšlių. Išmesiu kiaušinienę ar lapus – kam reikalingas papildomas konteineris? Pusę metų, ne sezono metu, jis garantuotai tuščias stovės. Atliekų surinkėjams reikia žaliavos kompostui, tai yra verslas. Mes už išvežimą sumokėsime pinigus, o jie gaus nemokamai žaliavų. Čia lygiai tas pats su plastmasėm – dalį pasiima perdirbti, kitas išveža su bendromis atliekomis. Iš pradžių, prieš nustatinėjant tvarką, su žmonėmis reikia pabendrauti, išsiaiškinti, kam nuo to geriau“, – daug pastabų turi individualaus namo savininkas.

Pasigenda  grafiko

M. Lapelis sakė pasigendantis viešai iškabintų šiukšlių išvežimo grafikų. Dabar atliekų išvežimo laiką siūloma pasitikslinti įmonės internetiniame puslapyje. Anot pašnekovo, 80 proc. gyventojų ten nenaršo ir grafikų nežino, o orientuojasi pagal kaimynus – vienas pastato konteinerį, tada visi tempia. Jeigu nepataiko laiku, laukia kito mėnesio. „Po kažkokius puslapius naršyti – bobutei pasakykit, kuri neturi interneto… Atvežtų ir iškabintų laminuotus lapus su grafikais“, – nesudėtingą išeitį siūlo rokiškėnas. Jis priduria, kad trūksta apskritai informacijos apie atliekų rūšiavimą – ką tiksliai kur mesti. „Jeigu užrašyta metalas, nereiškia, kad ten bet kokį metalą gali mesti“, – pastebi pašnekovas r svarsto, ar išvis verta rūšiuoti, jeigu tik dalis atliekų perdirbama, kitos vis tiek keliauja į sąvartyną.

 Atliekų nemaišo

Mišrias atliekas iš daugiabučių kiemų veža UAB „Rokiškio komunalininkas“, antrines veža „Ekonovus“, augalines nuo naujų metų veš „Panevėžio autotransportas“, iki to laiko jomis pasirūpins komunalininkai.  

UAB „Rokiškio komunalininkas“ direktorius Vladas Janulis sako, kad antrinės atliekos nėra sumaišomos, kaip nuogąstauja kai kurie gyventojai – jos pilamos į tą pačią mašiną, tačiau kartonas, plastikas, keliauja vieną viduje esantį cechą, o stiklas į kitą. „Žmonės galvoja, kad ta pati mašina, o pilamos skirtingos atliekos. Bet joms skirti atskiri skyriai“, – aiškina V. Janulis.

Randa padangų 

Paklaustas, ar pastebi, kad atliekos rūšiuojamos geriau, įmonės vadovas sako, kad  labai pasiteisino tekstilės konteineriai. Panevėžio apskrityje Rokiškis jų užpildo daugiausiai, nors pasitaiko, kad įmeta ir kitų daiktų. „Gyventojai atliekas rūšiuoja, bet kai kurie piktavališkai meta į mišrius konteinerius padangas ar stiklą. Visko būna. Augalinės kilmės atliekų konteineriuose randame pagalių, padangų. Neseniai vienas žmogus skambino, pasakė, kad rado konteineryje įmestą ratlankį. Mes išimame, jeigu kažką pastebime, paskui Panevėžyje dar perrūšiuoja. Žmonės nebuvo įpratę, kad reikia rūšiuoti, galvoja, vis tiek moku pinigus. Ant konteinerių parašyta, ką galima mesti, bet pas mus ne visi mėgsta skaityti, jiems tas pats, kur išmesti televizorių ar klozetą“, – kalbėjo V. Janulis. 

Mišrių atliekų mažėja

Kaip informavo UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ Rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinio vadovas Mindaugas Varnas, šiais metais per 10 mėn. iš Rokiškio rajono gyventojų surinkta 4372 t mišrių atliekų. 2021 m. per tą patį laikotarpį (nuo metų pradžios iki lapkričio mėn.) išvežta 4890 t mišrių atliekų, o 2022 m., kuomet gyventojai aprūpinti rūšiavimo konteineriais, mišrių atliekų kiekis per 10 mėn. sumažėjo iki 4391t.

Šiais metais surinkta dešimtys tonų pakuočių atliekų. Nuo metų pradžios iki spalio iš konteinerinių aikštelių surinkta 56 t plastiko, 78 t popieriaus, 104 t stiklo. Iš Rokiškio rajone esančių individualių valdų surinkta 225 t plastiko ir popieriaus, 147 t stiklo.

Keičiasi pamažu

„Mūsų planai, kad  mišrių atliekų kiekis mažėtų, kad jų kuo mažiau patektų į sąvartyną o būtų perdirbamos ir kitais panaudojama. Pagal valstybinį planą, iki 2030 metų į sąvartynus turėtų patekti 5 proc. atliekų, per šiuos metus turime pasiekti, kad būtų perdirbama ne mažiau 55 proc. visų atliekų, į tai įeina ir atliekos, kurias surenkame iš gyventojų ir stambiagabaričių atliekų aikštelių.

„Norėtųsi, kad daugiau rūšiuotų atliekas, nors matome, kad skaičius keičiasi į gerąją  pusę“, – sakė M. Varnas.

Pasak padalinio vadovo, nuo 2023 lapkričio 13 d. Rokiškio m. gyventojams pradėti dalinti augalinės kilmės maisto atliekų konteineriai (1750 vnt.) Jie bus aptarnaujami nuo 2024 m. sausio mėn. Daugiabučių namų gyventojams dalinami 7 l augalinės kilmės maisto atliekų kibirėliai 5000 vnt. Papildomai konteinerinėse aikštelėse Rokiškio r. pastatyti ir jau aptarnaujami 47 vnt. ir konteineriai. Iš viso šiuo metu aptarnaujami 64 vnt. augalinės kilmės maisto konteineriai.

Daugiausia – statybinių 

UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ Eksploatavimo padalinio vadovas Kęstutis Jatužis informavo, kad  iš Rokiškio didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės šiemet į sąvartyną iki spalio išvežta 540,74 t atliekų, daugiausiai betono ir plytų, gyventojai taip pat atsikratė padangų (12,48 t), asbesto (96,34 t), izoliacinių medžiagų (64,78 t), elektronikos (26,24 t), tekstilės (16 t), metalo (0,8 t), pavojingų (4,17 t) ir kitų atliekų. 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video