Atsinaujinančiame Rokiškio autobusų parke – dar vienas pirkinys (0)

Publikuota: 2022-10-15 Kategorija: Aktualijos
Atsinaujinančiame Rokiškio autobusų parke – dar vienas pirkinys
Rokiškio Sirena nuotr. / Naujieji mikroautobusai nebus priskirti vienam maršrutui, jie važinės po visą rajoną.

Šiomis dienomis į Rokiškio gatves išriedės dar du beveik nauji maršrutiniai mikroautobusai. Pasak Rokiškio autobusų parko direktorius Antano Taparausko, 19 vietų mikroautobusai buvo nupirkti dar rugsėjo mėnesį, bet dėl biurokratinių ir techninių kliūčių šiek tiek užtruko jų paleidimas.

Šiemet – keturi autobusai

„Mikroautobusai, lyginant su mūsų turimais, yra nauji. Anksčiau jie važinėjo Lietuvoje, priklausė kitai įmonei. Vieno autobusiuko kaina 18 tūkst. Eur, bet ši investicija atsipirks: transporto priemonių eksploatacija bus žymiai pigesnė, o kuro sąnaudos – dvigubai mažesnės negu didelių senųjų autobusų“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Naujieji mikroautobusai nebus priskirti vienam maršrutui, jie važinės po visą rajoną –  į Juodupę, Obelius, Panemunėlio geležinkelio stotį, Kamajus ir kt.

Tai – ne pirmas autobusų parko atnaujinimas šiais metais – dar metų pradžioje buvo įsigytas    neįgaliesiems pritaikytas turistinės klasės autobusas su rampa gale. Šis autobusas naudojamas ir vietiniams maršrutams. Nuo sausio mėnesio įvedus nemokamą važiavimą miesto viešuoju transportu, kad būtų patogesnės kelionės vyresniems žmonėms, neįgaliesiems, įsigytas žemagrindis  autobusas.

Senieji donorai

Seniausias Rokiškio autobusų parko keleivinis transportas mena praėjusį šimtmetį – pora autobusų važinėja jau 40 metų, dauguma kitų yra 1985-1990 metų gamybos. Pasak A. Taparausko, įmonėje šiuo metu yra 54 registruoti autobusai, tačiau važiuojančių – apie 45, kiti laikomi kaip donorai, naudojamos jų detalės.

„Visi autobusai atitinka techninės apžiūros reikalavimus, tačiau brangus jų išlaikymas. Į juos investuojame, kol kas autobusai dar važiuoja, tačiau susiduriame su atsarginių dalių trūkumu, kartais tenka užsakinėti jas tiesiai iš gamyklos“, – apie  senąją techniką kalbėjo Rokiškio autobusų parko direktorius.

Pernai autobusų parkas taip pat šiek tiek „atjaunėjo“ – buvo nupirkti penki  2008-2017 metais gaminti autobusai priemiestiniams ir tarpmiestiniams maršrutams.

Įsigyjant naujus autobusus, pirmenybė teikiama mažesniems, pakeisiantiems 40 vietų žaliuosius „Mercedesus“. Didieji autobusai išliks ten, kur susidaro keleivių srautai, pvz., Juodupės kryptimi rytais, kai į mokyklą važiuoja mokiniai.

Koreguos grafikus

Savivaldybės dotacijų reikėjo visiems priemiestiniams maršrutams, tačiau, pasak direktoriaus, nuostolingi ir tarpmiestiniai maršrutai į Panevėžį, darbo dienomis mažai važiuojančių Kauno kryptimi, tik savaitgaliais keleivių padaugėja.

Priminsime, kad dabar visus priemiestinių maršrutų nuostolius dengs Savivaldybė – nuo spalio pradžios Rokiškio rajone vietinis transportas nemokamas.

Papildomų krypčių priemiesčių autobusais kol kas neplanuojama, tačiau žadama papildomų laikų jau esamais maršrutais.

„Daugiausia keleivių yra į Juodupę, matome, kad tikrai teks koreguoti grafiką,  dažniau važiuoti piko metu, prieš darbą ir po darbo. Turime idėją plėsti maršrutų tinklą mieste, kad autobusas užvažiuotų į daugiau vietų. Dabar yra žiedas, kuris nebeaktualus, nepasiekia naujų gyvenamųjų zonų, kvartalų. Analizuojame keleivių pageidavimus, svarstome galimybę perdėlioti maršrutą“, – sakė A. Taparauskas.

Kreipėsi įmonė

Įsigaliojus nemokamam transportui mieste, į autobusų parką kreipėsi Rokiškio mašinų gamyklos vadovas dėl patogesnio grafiko, kad žmonės galėtų atvažiuoti į miestą iš kaimų dirbti, pageidavimą koreguoti autobusų atvykimo ir išvykimo laikus išsakė ir Skemų socialinės globos namų vadovas. Pasak A. Taparausko, spalio mėnesį, atsižvelgiant į gyventojų prašymus, kartu su savivaldybės administracija bus sprendžiama, kaip koreguoti grafikus, tikimasi, kad jau nuo lapkričio mėnesio bus patogesnis susisiekimas iki didžiųjų gyvenviečių – Juodupės, Obelių ir ten, kur didesni važiuojančių į darbus srautai.

Planai ir galimybės

Neseniai vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje buvo išsakytas pastebėjimas, kad autobusai į Juodupę vėluoja, nesilaiko grafiko. Rokiškio autobusų parko direktorius sakė, kad autobusuose, net  ir senuose, yra GPS sekimo sistema, todėl galima matyti, kiek vairuotojas užtruko reise, kur sustojo ar nesustojo, ar pasiekė galutinę stotelę.

„Tokius duomenis matome. Didelis autobusas važiuoja lėčiau, nei kitos transporto priemonės, bet taip nebūna, kad vėluoja ar neprivažiuoja iki vietos“, – sakė įmonės vadovas.

Kalbėdamas apie kitus autobusų parko atnaujinimo etapus, A. Taparauskas teigė, kad bus atsižvelgiama į finansines galimybes. Planuose išlieka naujesnis, ekonomiškesnis transportas, tačiau dabar galvojama, kaip išgyventi žiemą. Neramina sparčiai didėjančios elektros energijos išlaidos ir brangstantis kuras, kuris, pagal dabartines tendencijas, netrukus perkops 2 Eur už litrą.

Jaunimas nesiveržia

Jauni žmonės retai susigundo galimybe dirbti autobuso vairuotoju, todėl šiame sektoriuje daug kur jaučiamas darbuotojų trūkumas.

Pasak Rokiškio autobusų parko direktoriaus, situacija kol kas stabili, dirba pensinio amžiaus vairuotojai ir tuoj to amžiaus sulauksiantys.

„O su naujais darbuotojais yra problema, nes tai nėra patraukli profesija. Su tuo susiduria ir didieji Lietuvos miestai, ir užsienio šalys. Neseniai teko lankytis Vokietijoje, naujų autobusų parodoje. Buvome užsukę į vietinę miesto autobusų bendrovę. Jos vadovas minėjo, kad visoje Vokietijoje trūksta apie 150 tūkst. autobusų vairuotojų. Lietuvoje skaičiai irgi nemaži. Didiesiems miestams trūksta dešimčių autobusų vairuotojų, Rokiškyje vieną kitą randame“, – apie situaciją darbo rinkoje kalbėjo pašnekovas.

Gali būti, kad ateityje šią problemą išspręs autonominiai autobusai, kuriems nereikia vairuotojo.

A. Taparauskas pasakojo, kad šie itin brangūs autobusai jau naudojami Belgijoje, Norvegijoje, tačiau Lietuvą pasieks, matyt, dar negreitai.

Ateities transportas

Autonominis autobusas važiuoja iš anksto užprogramuotu maršrutu, sustoja prie stotelių, pėsčiųjų perėjų, analizuoja aplinką. Palydovo pagalba jis sekamas, iš valdymo centro stebima išorė ir vidus, jeigu nutiktų bėda, autobusą galima sustabdyti avariniu būdu.

„Norvegai pasakojo, kad per pusantrų metų, kai pas juos važinėja autonominis autobusas, nebuvo nei vienos avarijos, nes nebelieka žmogiškosios klaidos. Autobusas automatiškai stabdomas, jeigu kyla pavojus“, – ateities transporto privalumus vardijo pašnekovas.

ES lėšos

Labiau realu, kad Rokiškyje galėtų atsirasti Lietuvoje vis labiau populiarėjantys elektriniai autobusai, nors  A. Taparauskas atkreipia dėmesį, kad šiuo metu tai nebe tokia ekonomiška transporto priemonė, kaip buvo anksčiau. Planai dėl elektrinių autobusų įsigijimo priklausys ir nuo Europos Sąjungos (ES) finansavimo intensyvumo. Prieš keletą metų  įsigyjant elektrinį autobusą 85 proc. kainos buvo dengiama iš ES fondų, savo lėšos sudarė tik 15 proc., tačiau pastaruoju metu finansavimas buvo gerokai sumažėjęs. Jeigu ES parama vėl būtų teikiama pagal ankstesnę formulę, pasak A. Taparausko, būtų svarstoma galimybė įsigyti elektrinius autobusus. Papildomų investicijų reikėtų infrastruktūros įrengimui, tektų renovuoti elektros tinklą, nes reikėtų didesnės galios autobusų krovimui.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video