Bedarbiams koją kiša nenoras dirbti ir „nepasiekiama“ darbovietė (0)

Publikuota: 2022-11-25 Kategorija: Aktualijos
Bedarbiams koją kiša nenoras dirbti ir „nepasiekiama“ darbovietė
Rokiškio Sirena nuotr. / Darbdavių ir Užimtumo tarnybos atstovai (iš kairės) – N. Driskius ir D. Starkuvienė, su meru R. Godeliausku bandė išsiaiškinti, kuo ir kaip gali padėti neturintiems darbo Panemunėlyje.

Trečiadienį Panemunėlyje ieškota priežasčių, kurios bedarbiams vietos gyventojams trukdo grįžti į darbo rinką. Iš gausaus būrio atėjusiųjų savo nuomonę išreiškė vos keletas – vieniems bėda, kad dirbant su verslo liudijimu neteko socialinės pašalpos, kitiems kliūtis kėlė susisiekimas su darboviete. Tuo tarpu darbdavių atstovas rėžė atvirai – didžiausia problema yra nenoras dirbti, prasta kvalifikacija, taip pat ir alkoholis.

Tikslas padėti

Į susitikimą su Užimtumo tarnybos, savivaldos ir darbdavių atstovais atėjo apie trys dešimtys Panemunėlio seniūnijoje gyvenančių bedarbių. Pagrindinis tokio susitikimo tikslas – padėti jiems sugrįžti į darbo rinką arba padidinti vietos gyventojų užimtumą.

Susirinkusiems Užimtumo tarnybos Rokiškio skyriaus vedėja Dalia Starkuvienė ir paslaugų darbdaviams specialistė Algirda Žemaitienė pristatė naująjį užimtumo įstatymą, įsigaliojusį nuo liepos 1 dienos, kuris atskiria galinčius ir norinčius dirbti,  o dėl objektyvių priežasčių negalintiems, suteikiamas besirengiančio darbo rinkai asmens statusas.

Spręsti kartu

„Naujas įstatymas bando atskirti objektyvias priežastis, dėl kurių žmogus dirbti negali, tai yra namuose slaugomas ar prižiūrimas šeimos narys, kurio negalima palikti, priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų ar azartinių lošimų, didžiuliai finansiniai įsipareigojimai: skolos, antstoliai, tai sumažina motyvaciją dirbti, nes labai daug lėšų nuskaičiuojama iš darbo užmokesčio, taip pat susisiekimo problemos, socialinių įgūdžių ir motyvacijos dirbti trūkumas. Iš jūsų norime grįžtamojo ryšio, siekiame išsiaiškinti problemas, trukdančias sugrįžti į darbą, ir pasikalbėti su kokiais sunkumais susiduriate. Taip pat norime aptarti kaip bendromis jėgomis būtų galima spręsti jūsų išvardintas bėdas“, kalbėjo D. Starkuvienė.

Atvejo vadybininkas

Kiekvienas bedarbis kartu su Užimtumo tarnybos konsultantu turi išsigryninti savo problemas, tada jam atsiranda galimybė gauti ne bedarbio, o besirengiančio darbo rinkai statusą. Tai reiškia, kad su tokiais asmenimis bus dirbama dar intensyviau, siekiant pašalinti esamas kliūtis ir padėti asmenims sugrįžti į darbinę rinką. 

„Tam tikslui Užimtumo tarnybos Rokiškio skyriuje įsteigta atvejo vadybininko pareigybė. Šis darbuotojas dirba su besirengiančiais darbo rinkai asmenimis. Tokiems asmenims bus teikiama kompleksinė pagalba: psichologo, teisininko, socialinio darbuotojo konsultacijos, vyks motyvaciją didinantys užsiėmimai. Jų metu bus bandoma pašalinti nustatytas kliūtis“, aiškino D. Starkuvienė.

Tyla arba burbėjimas

Paslaugų darbdaviams specialistė A. Žemaitienė patraukliai pasakojo apie realias galimybes susirasti darbą už 80 kilometrų esančiame Panevėžyje, tačiau pasiūlymas tarptautinėse kompanijose dirbti nekvalifikuotą darbą arba bandyti mokytis, keisti profesiją, vietinių nesudomino.

Viešnių pasisakymus lydėjo tyla arba burbėjimas apie prastą susisiekimą su darbovietėmis, tai, kad nevažiuoja autobusai, taip pat kalbėta ir apie suaugusių vaikų išvykimą į užsienį ieškoti laimės, nes Lietuvoje nerado gerai apmokamo darbo arba jiems trūko darbinės patirties. A. Žemaitienė aiškino, kad pastaruoju metu darbdaviai patys pasirūpina darbuotojų kelione iki darbo pirmyn ir atgal arba apmoka jos išlaidas. Ji taip pat patarė keisti kvalifikaciją, mokytis paklausių profesijų, kalbėjo apie siūlomas laisvas darbo vietas įmonėse, statybose, miškų urėdijoje, tačiau klausimų dėl tokių galimybių Panemunėlio bedarbiams nekilo.

Bus, jeigu reikės

Susitikime dalyvavęs Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas susirinkusiems pabrėžė, kad tokių susitikimas tikslas yra vienas – padėti žmonėms, išsiaiškinti nedarbo priežastis ir kaip būtų galima kartu išspręsti problemas dėl susisiekimo su darbo vieta.

„Mes nenorime bartis, bet siekiame išaiškinti, kuo galime jums padėti. Jeigu atsiras daugiau dirbančių Rokiškyje, tikrai ieškosime galimybių, kaip padaryti autobuso maršrutą“, – sakė meras.

Nori, kad pasirašytų

Vienintelis darbdavių atstovas – UAB „Nerutis“ vadovas Nerijus Driskius, patikino, jog tokie susitikimai yra naudingi pasižiūrėti, kiek vietoje yra bedarbių ir tikėtis, kad galbūt atsiras potencialių darbuotojų.

„Didžiausia bėda, kad jie nenori dirbti, taip pat koją kiša alkoholis bei kvalifikacijos trūkumas. Mūsų įmonėje darbuotojas „į rankas“ uždirba nuo 1000 iki 1200 eurų. Tiesą sakant, mums kvalifikacija nėra labai būtina, nes naujus darbuotojus apmokome vietoje, tereikia, kad žmogus norėtų dirbti. Net 80 proc. pas mus ateinančių žmonių, kuriuos siunčia Užimtumo tarnyba, nori tik, kad pasirašytume, kad bedarbis nemoka dirbti“, – kalbėjo N. Driskius.

Aštuonerius metus gyvuojanti bendrovė „Nerutis“ užsiima statybomis: įrenginėja vamzdynus, vandentiekį, lietaus nuotekų tinklus. Paprastai joje dirba nuo 3 iki 6 darbuotojų, trys iš jų yra nuolatiniai, kiti prisijungia prasidėjus darbų sezonui pavasarį. Nors įmonėje darbuojasi vietiniai, tačiau kasmet dalis jų keičiasi.

Atėjo pusė

Šiuo metu Panemunėlio seniūnijoje yra 69 registruoti bedarbiai, į susitikimą atėjo beveik pusė – apie 30 darbo neturinčių asmenų, daugiausia vidutinio ir vyresnio amžiaus moterų.

Primename, kad Panevėžio apskrityje Rokiškis išsiskiria aukščiausiu nedarbo lygiu, todėl po keturių mėnesių pertraukos Užimtumo tarnybos Rokiškio skyriaus darbuotojos kartu su vietos savivaldos atstovais bei darbdaviais atnaujino susitikimus su bedarbiais rajono seniūnijose. Pirmasis toks darbinis vizitas šio spalio pabaigoje buvo surengtas Jūžintuose, kur apie įsidarbinimo perspektyvas ir bedarbiams siūlomas paslaugas pasiklausyti atėjo tik 13 vietos gyventojų, kai registruotų bedarbių čia iš viso yra 71.

Pirmąjį šių metų pusmetį buvo aplankytos keturios didesnės seniūnijos: Juodupė, Kamajai, Obeliai ir Pandėlys.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video