Integrali pagalba į namus: europinio lygmens pagalba ir neįgaliajam, ir jo artimiesiems (0)

Publikuota: 2021-06-30 Kategorija: Aktualijos
Integrali pagalba į namus: europinio lygmens pagalba ir neįgaliajam, ir jo artimiesiems
Socialinės paramos centro nuotr. / Integrali pagalba į namus – perspektyvi ir labai reikalinga paslauga.

Integrali pagalba į namus – unikali Socialinės paramos centro paslauga. Unikali ne tik tuo, kad jos lygis atitinka griežčiausius europinius standartus ir centras šiuo metu laukia tą patvirtinsiančio išorinio audito. Svarbu ir tai, kad ji iš pagrindų keičia ne tik neįgalių, sunkiomis ligomis sergančių žmonių, bet ir jų artimųjų gyvenimus. Apie šią pagalbą rokiškėnams teikiama informacija unikalioje socialinių paslaugų informacinėje sistemoje www.socsketis.lt, kuri sukurta projekto „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas), kurį vykdo Socialinės paramos centras su partneriais, dėka.

Artimųjų pasiaukojimas

Džiugu, kad Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, ilgėja gyvenimo trukmė. Tačiau ilgėjanti gyvenimo trukmė, senstanti visuomenė turi ir tam tikrų iššūkių. Vienas jų – rūpintis sunkią negalią turinčiais asmenimis. Slaugyti tokius žmones nuo neatmenamų laikų buvo artimųjų pareiga. Tačiau slauga yra sudėtingas, žinių ir specialių įgūdžių, priemonių reikalaujantis procesas. Ne kiekvienas, net ir labai mylintis žmogus, gali daug laiko skirti, kvalifikuotai padėti ant patalo gulinčiam ar kitos sunkios negalios kamuojamam artimajam.

Tuo labiau, kad slaugomiems ligoniams dažniausiai reikalinga nuolatinė priežiūra. Tenka arba samdyti slaugytoją, arba patiems prižiūrėti tokį savimi pasirūpinti negalintį žmogų. O kaip gi tada su artimųjų darbu? Viena vertus, aukojimasis, altruizmas, atjauta, savo interesų atsisakymas yra vienos gražiausių žmogaus savybių. Tačiau ar to visuomet reikia? Kita vertus, tinkamai slaugyti žmogų reikia žinių, išmanymo.

Socialinės paramos centro Socialinių paslaugų namuose padalinio vadovė Irma Rutkauskienė įsitikinusi: geriausias rezultatas pasiekiamas sujungus mylinčių artimųjų ir kvalifikuotų centro specialistų paslaugas.

Europinio lygio paslauga

Tie, kurie nesusiduria su ligonių slauga, neįsivaizduoja, kokio lygio paslaugą siūlo Socialinės paramos centras. Ji atitinka europinius standartus: tai reiškia, kad rokiškėnai gauna tokio pat lygmens paslaugą kaip analogiškoje situacijoje atsidūrę vokiečiai, belgai ar danai. Šiuo metu laukiama išorinio paslaugos audito, po kurio išvadų, tikimasi, centro darbuotojai galės didžiuotis teikdami griežčiausius europinius standartus atitinkančią paslaugą.

Integrali pagalba į namus – kas tai? Kaip pasakojo I. Rutkauskienė, ši pagalba teikiama sunkiems ligoniams, kuriems yra nustatytas slaugos poreikis. Ją teikiantis socialinis darbuotojas paslaugos gavėjui, priklausomai nuo poreikio, skiria po 2-8 val. darbo dieną. Pagal poreikį, į pagalbą pasitelkiamas platus spektras specialistų: slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, masažuotojas ir pan.

Integrali pagalba svarbi tuo, kad ji, priklausomai nuo ligos ar negalios eigos, padeda stabdyti jos progresavimą, stabilizuoti būklę. O kartais didelėmis kvalifikuotos komandos pastangomis netgi pavyksta pasiekti paslaugos gavėjo sveikatos pagerėjimą. „Būna, kad į mūsų specialistų rankas žmogus patenka jau su, pavyzdžiui, pragulomis. Ne specialistui su tokia problema susidoroti yra labai sudėtinga. O mūsų specialistams talkinant, pavyksta ir esamas pragulas išgydyti, ir jų išvengti“, – pabrėžė I. Rutkauskienė. Tam

Kaip tai pasiekiama? Tam pasitarnauja komandos įgūdžiai, žinios, kurie nuolatos tobulinami, atnaujinami. Juk ar kiekvienas artimasis kvalifikuotas tinkamai atlikti, pavyzdžiui, atlikti masažą, kurio labai reikia ant patalo gulinčiam žmogui?

Tad nenuostabu, kad integralios priežiūros į namus paslaugos dėka pavyksta pailginti slaugomų žmonių gyvenimo trukmę, pagerinti jo kokybę. Juk specialistų komanda dėmesį skiria ne tik fizinei, bet ir dvasinei žmogaus būklei, bendravimui. Nenuostabu, kad pakyla žmogaus motyvacija, noras gyventi, jis pasijunta nebe bejėgis, aptarnaujamas, o įgalintas. Toks žmogus nėra atplėštas nuo jam įprastos aplinkos, jis jaučia dėmesį, rūpestį.

Ne ką mažiau pagalbos reikia ir slaugomo žmogaus artimiesiems. Jie paprastai būna pavargę nuo nuolatinio nerimo, baimės, įtampos, jiems reikia poilsio, atokvėpio. Integrali pagalba namuose – tai būdas artimiesiems išsaugoti darbą, skirti laiko savo socialiniam gyvenimui. Tad naudą pajunta ne tik slaugomasis, bet ir daug jį supančių žmonių.

Nebijokite kreiptis

Jei anksčiau kreiptis specialistų pagalbos buvo lyg ir nedrąsu, neramu dėl aplinkinių nuomonės, tai dabar visuomenės požiūris keičiasi palankia linkme. Pagalbą teikiantys specialistai vertinami, gerbiami. Juolab, kad jie nuolatos kelia kvalifikaciją, tobulinasi. Tad nenuostabu, kad apie šią paslaugą žinia rajono visuomenėje sklinda iš lūpų į lūpas.

I. Rutkauskienė akcentavo, kad rajone dar gajus mitas, kad ši paslauga prieinama tik Rokiškio gyventojams. „Iš tiesų mūsų specialistai pasiekia atokiausius rajono kampelius“, – pabrėžė ji.

Koks tokios paslaugos poreikis? Pasak pašnekovės, taip prižiūrimų paslaugų gavėjų skaičius svyruoja apie 40. Tačiau tendencija akivaizdi: ilgėjant gyvenimo trukmei, senstant visuomenei, ši paslauga bus vis aktualesnė.

Tačiau pašnekovė atskleidė dar vieną bėdą – ne visi norintieji šios paslaugos gali ją gauti. Mat slaugos poreikio nustatymas – sudėtingas, laikui imlus procesas. Jei šis procesas būtų palengvintas bent jau visiškai akivaizdžiais atvejais, tuomet kvalifikuotų specialistų pagalba būtų prieinama dar didesniam rajono žmonių ratui.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video