Išsimatavo ir susižymėjo: Nepriklausomybės a. kils moderni skulptūra Tyzenhauzams (0)

Publikuota: 2024-05-02 Kategorija: Aktualijos
Išsimatavo ir susižymėjo: Nepriklausomybės a. kils moderni skulptūra Tyzenhauzams
Rokiškio Sirena nuotr. / Pradžia: pajudėjo Nepriklausomybės a. iškilsiančios skulptūros grafams Tyzenhauzams darbai.

Ketvirtadienio rytą miesto širdyje – Nepriklausomybės aikštėje – praeivių žvilgsnius traukė kažką matuojantys, klijuojantys ir raišiojantys vyrai. Paaiškėjo, kad pačius pirmuosius darbus jau pradėjo architektai Gintaras Čaikauskas ir Faustas Lasys, kurie iki 525-ojo miesto gimtadienio pasiryžę įgyvendinti projektą ir pastatyti skulptūrą „Legenda“ grafams Tyzenhauzams atminti.

Pasidarė maketą

 „Architektūros linijos“ komandai priklausantys architektai, kartu su rangos darbus atliksiančios įmonės atstovu, ketvirtadienį darėsi trumpalaikį skulptūros maketą ir dėliojo toliau laukiančių darbų grafiką.

„Viską pasimatuosim, pasidarysim maketą „vienas prie vieno“. Kitaip tariant, pasitikrinsim, kaip natūroj atrodys mūsų kūrinys. Visada taip darom, nerizikuojam iš karto daryti originalo. Iš esmės pats inžinerinis statinys gavosi šiek tiek mažesnis, nei buvo numatyta pirminės idėjos metu, nes rangovui pavyko gauti tik tokio dydžio vientisą akmenį. Jei akmuo būtų lipdytas iš dviejų gabalų, nebebūtų vaizdo“, – komentavo F. Lasys.

Anot architekto, skulptūra „Legenda“ puikiai įsilies į aikštės foną ir žemės paviršiuje neužims daug vietos. Bene didžiausias darbas laukia „po žeme“, nes reikės įrengti tunelio apšvietimą, padaryti taip, kad nerasotų grindinyje atsirasiantis stiklas.

„Galvojam apie viską. Dirba ties tuo inžinierių komanda, kurie jau gal ir prakeikė architektus. Bet tokia yra gero projekto klasika“, – juokėsi kraštietis.

Dabar – archeologų laikas

Kai būsimos skulptūros vizualizacija buvo baigta, komanda susidėliojo darbus: gegužės 15-17 dienomis toje vietoje planuojama pradėti archeologinius kasinėjimus: „Kai buvo tvarkoma aikštė, kasimo darbai buvo atlikti tik paviršutiniškai. Tuo tarpu kas yra pusantro metro gylyje – niekas nežino. Archeologė dalyvaus kasimo darbuose, stebės eigą ir rašys savo išvadas. Skulptūrą pastatyti reikės bet kokiu atveju, bet mes kalbame apie tai, jog jei kasinėjimo metu bus rasta kažkas vertingo, tai turės būti istoriškai užfiksuota“.

Tuo atveju, jei radiniai arhceologiškai nebus itin vertingi, praėjus dar porai savaičių – maždaug gegužės pabaigoje – darbai pasistūmės dar labiau į priekį: bus kasama duobė, montuojama skulptūros kapsulė.

Toje vietoje, kur vyks darbai, planuojama aptverti 6x6 m. pločio perimetrą.

Turi būti miesto gimtadienio dovana

Pasidomėjus, kiek realiai laiko užtruks prasidėję fiziniai, nebe popieriniai, darbai, F. Lasys šyptelėjo – sutartyje su Rokiškio rajono savivaldybe nurodytas metų trukmės terminas.

„Sutartį pasirašėme sausio mėn. ir, jei žiūrėtumėme į įstatymo raidę, galėtumėme dirbti iki sausio. Bet jei sakysiu kaip rokiškėnas, tai iki miesto gimtadienio reikia padaryti! Nes, na koks atidengimas sausio mėn.? Architektai planuoja rugsėjui. Gal net savaitė prieš tai“, – kraštiečių nenuvilti žadėjo specialistas.

Viskam vykstant pagal planą, vasaros pabaigoje Nepriklausomybės aikštę papuošianti skulptūra „Legenda“ bus dviejų dalių: antžeminė – trikampis su metaliniu rėmu, plokštuma akmeninė, o šonai iš poliruoto metalo, suteiksiančio veidrodžio efektą. Ant skulptūros ateityje turėtų atsirasti QR kodas ir užrašas.

Idėjos įgyvendinimui skirta 100 tūkst. Eur., o dalies darbų atlikimą žadėjo paremti AB „Rokiškio sūris“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video