Istorinėje Rokiškio aikštėje statys modernų paminklą – atgims legenda apie tunelį (0)

Publikuota: 2023-11-30 Kategorija: Aktualijos
Istorinėje Rokiškio aikštėje statys modernų paminklą – atgims legenda apie tunelį
Vizualizacija / Interaktyvi skulptūra primintų miesto istoriją

Rokiškyje, Nepriklausomybės aikštėje jau kitais metais turėtų atsirasti šiuolaikiška trikampio formos skulptūra „Legenda“, skirta grafams Tyzenhauzams įamžinti. Penktadienį rajono tarybos nariams savo darbą pristatė idėjos autoriai, architektai Gintaras Čaikauskas ir Faustas Lasys.

Nuskambės už Lietuvos ribų

G. Čaikauskas sakė, kad realizavus netradicinę idėją, įvykis galbūt nuskambėtų ir už Lietuvos ribų. Iš Rokiškio kilęs F. Lasys pristatydamas skulptūros koncepciją, sakė dar vaikystėje lankydamas meno mokyklą girdėdavęs pasakojimų apie tunelį, kuris neva vedęs nuo dvaro iki bažnyčios. Ši patraukli legenda iki šiol sklando, nors istorikai bando ją paneigti.

„Mūsų semantika, kultūra „pastatyta“ ant legendų <...>  O čia yra dar viena legenda. Koncepcija prasidėjo nuo to, kaip tą legendą išeksponuoti – tiek mums patiems priminti, tiek rajono svečiams, ir taip pagerbti Tyzenhauzus, kurie sukūrė modernaus mūsų miesto urbanistinį audinį“, – kalbėjo F. Lasys. Kurdami skulptūros projektą, autoriai ieškojo kompozicinio balanso, šviesos efektais stengtasi sukurti besitęsiančio tunelio nuotaiką. Skulptūra turėtų būti interaktyvi ir taip prisidėti prie istorijos išsaugojimo.  

Išsakė pastebėjimus

Antžeminė dalis – trikampis – būtų su metaliniu rėmu, plokštuma akmeninė, o šonai iš poliruoto metalo, suteiksiančio veidrodžio efektą. Ant skulptūros ateityje turėtų atsirasti QR kodas ir užrašas. „Plokštę sąmoningai palikome tuščią ir, manau, ją turėtume užpildyti visi kartu“, – sakė F. Lasys. Tarybos nariai palaikė konkurso nugalėtojų idėją ir kuriamą mistifikuotą žinutę apie legendą, tačiau išsakė kai kuriuos pastebėjimus: domėjosi, kaip bus valomas sniegas žiemą aikštelėje, kai pravažiavimą ribos skulptūra, ar trečias paminklas – ne per daug vienoje aikštėje, ar neiškris iš konteksto ultra moderni skulptūra tarp kitų aikštėje esančių XIX a. objektų, taip pat išsakė abejones dėl pasirinktų medžiagų.  Architektas aiškino, kad nedidelė skulptūra ant urbanistinės aikštės ašies kurs bendrą kompoziciją: „Matome, kad dabartis kalbasi su praeitimi, bažnyčia, viena kitos neužgoždama, o papildydama“.

Iki miesto jubiliejaus

Priminsime, kad idėjų konkursas dėl skulptūrinio-meninio darbo, skirto Rokiškio grafų Tyzenhauzų atminimui įamžinti, vyko prieš metus, iš keturių dalyvių pirmą vietą laimėjo „Legendos“ autoriai. Pasak Rokiškio rajono savivaldybės mero Ramūno Godeliausko, su laimėtojais pasirašius pagrindinę sutartį, bus rengiamas techninis projektas, tikimasi, kad skulptūrą pavyks pastatyti iki  Rokiškio miesto 525 metų jubiliejaus, kuris bus minimas kitąmet. Idėjos įgyvendinimui numatyta 100 tūkst. Eur, tikslesni skaičiai paaiškės padarius projekto sąmatą. Pastatymo darbus žadėjo paremti AB „Rokiškio sūris“,  palaikyti idėjos įgyvendinimą finansiškai kviečiami ir kiti rajono verslininkai.       

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video