Istorinis įvykis – po 90 metų seniūnai vėl pasipuošė vardiniais ženklais (foto+video) (0)

Publikuota: 2023-09-24 Kategorija: Aktualijos
Istorinis įvykis – po 90 metų seniūnai vėl pasipuošė vardiniais ženklais (foto+video)
Rokiškio Sirena nuotr. / Seniūnams 524-oji miesto šventė tapo ypatinga.

Šeštadienio vakaras ir pagrindinis 524-ojo Rokiškio gimtadienio šventės koncertas 10-čiai Rokiškio rajono seniūnų buvo ypatingas. Jie tapo krašto istorijos dalimi: lygiai po 90-ies metų pertraukos mūsų krašte vėl buvo įteikti Seniūno ženklai.

Į sceną – ant žirgų

Į iškilmingą Seniūno ženklo įteikimo ceremoniją rajono seniūnai atkeliavo plieniniais žirgais – Rokiškio baikerių klubo „By Force“ nariai visus atvežė iki scenos.

Rokiškio rajono mero potvarkiu bei notaro parašu patvirtinti ženklai įteikti po 90-ies metų pertraukos.  

Sidabrinis seniūno ženklas patvirtintas Vietos savivaldybės įstatymu dar 1933 metais, o tarpukario Lietuvoje juos segėjo visi seniūnai.

Nors tais metais ženklai buvo sidabriniai, Rokiškio miesto šventės metu rajono seniūnams įteikti asmeniniai ženklai kaldinti iš žalvario, kuriuos pagamino įmonė „Telšių praktika“

Ženklas pagamintas pagal Rokiškio krašto muziejuje saugomo ženklo pavyzdį. Originalas vasarą buvo eksponuojamas krašto muziejuje.

Idėja – po vasaros

Rugpjūčio mėn., kalbėdamas apie miesto šventę, Rokiškio rajono mero Ramūnas Godeliauskas sakė, kad mintis atgaivinti šio ženklo tradicijas kilo po to, kai kraštiečio, Lietuvos dailininko, juvelyro, skulptoriaus, medalininko Petro Garškos kolekcijoje buvo atrastas specialiai seniūnams sukurtas ženklas.

„Kadangi juos turėjo visi tuometinės Lietuvos seniūnai, mes sugalvojome atgaivinti tradiciją. Ant jų išgraviruotas seniūno vardas ir pavardė, o pats ženklas įdėtas į dėžutę“, – sakė meras.

 

Ženklo istorija

Paskelbus 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės aktą, jau metų pabaigoje Lietuvos valstybės taryba paskelbė atsišaukimą, kuriame ragino kurti parapijų komitetus. Seniūnijos įteisintos 1919 m. kaip valsčiaus dalis, kurioje gyvena ne mažiau 100 gyventojų.

1933 m. dailininkas Vytautas Bičiūnas sukūrė seniūno ženklo projektą. Lietuvos seniūnų ženklai buvo sunumeruoti, nukaldinti iš sidabro.

Ženklas – ovalo formos, averse statmeno ovalo pakraščiu eina 1,2 cm pločio juosta su stilizuotomis tulpėmis, šonuose ir apačioje trys ornamentuoti apskritimai. Viršuje stačiakampio rombo formoje – Gedimino stulpai. Ženklo viduryje – seniūno simbolis – krivūlė. Krivūlė – susirinkimas, skirtas svarbiems reikalams aptarti bei simbolinė lazda, naudota žmonėms į bendruomenės sueigą kviesti. Pirmą kartą paminėta 1326 m. Petro Dusburgiečio. Tai pareigūno valdžios ženklas.

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video