Krošinskių „pilaitė“– pradėtas kelias rekonstrukcijos link (0)

Publikuota: 2022-05-10 Kategorija: Aktualijos
Krošinskių „pilaitė“– pradėtas kelias rekonstrukcijos link
Rokiškio rajono savivaldybės nuotr. / Krošinskių „Pilaitė“– pradėtas kelias rekonstrukcijos link

Rokiškio rajono savivaldybė pasirašė sutartį su UAB „Rokiškio apdaila“ dėl Krošinskių „pilaitės“ avarijos grėsmės  pašalinimo, apsaugos techninių priemonių įrengimo ir neatidėliotinų saugojimo darbų. Sutarties vertė – 71 683 Eur, o lėšos skirtos iš valstybės biudžeto paveldotvarkos programos.

Reikėjo imtis skubių darbų

Rokiškio dvaro ansamblio alaus darykla – vienas įdomiausių, išskirtiniausių pastatų Rokiškyje. Jo istoriją gaubia romantikos aura: darykla įamžinta ir dailės kūriniuose, o paslapčių išsiilgę rokiškėnai jai sukūrė romantišką „Krošinskių pilaitės“ istoriją. Tiesa, mažai ką bendro turinčią su tikrove. Tačiau pastatas svarbus ir vertingas ne tik dėl jo unikalios architektūros, bet ir dėl to, jog šalia jo – pačios ankstyviausios Rokiškio istorijos klodai.

Meras Ramūnas Godeliauskas mano, kad verta dėti visas pastangas, kad šis pastatas būtų išsaugotas. Tam savivaldybė atliko didžiulį įdirbį. „Rekonstrukcijai ruošėmės ilgai. Savivaldybė savo lėšomis užsakė ekspertizę dėl pastato avarinės būklės nustatymo, buvo parengtas avarinės grėsmės pašalinimo projektas. Visa tai kainavo per 11 tūkst. Eur. Tačiau tai buvo labai svarbi ir savalaikė investicija“, – kalbėjo meras.

Šalins grėsmes

„Džiaugiuosi, kad artimiausiu metu – birželį – prasidės avarinės grėsmės šalinimui ir pastato apsaugos priemonių rengimo darbai. Bus nuimta pastato įdubusio stogo dalis, nuimtos čerpės. Tada specialistai sutvarkys ir sutvirtins medines konstrukcijas bei uždės laikiną cinkuotą stogo dangą. Be to, bus tvarkoma ir likusi stogo dalis. Žinoma, tokius darbus reikėjo atlikti prieš gerą dešimtmetį, tačiau dabar, bene svarbiausia užduotis šiai puikiai vietai, viešajam ir privačiam sektoriui bendradarbiaujant, atrasti idėją, kuri įpūstų gyvybę tokiam pastatui ir jis netaptų dar vienu muziejiniu eksponatu“, – teigė savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas.

Tai  tik pirmasis darbų etapas. „Toliau jau bus judama viso pastato rekonstrukcijos link“, – sakė meras.

Rajono meras atviras: kiek valdžių, merų keitėsi, kiek buvo žadėta, o šis unikalus pastatas taip ir buvo avarinės būklės. Rekonstrukcijos projektas –  laikui ir lėšoms imlus procesas. Tokių tvarkytinų objektų šalyje daugybė. Pasirinkta strategija: geriau iš pradžių parengti prašymus finansuoti mažesniems darbams. O tada, kai jau valstybė pradėjo investuoti į šį pastatą, ir visai jo rekonstrukcijai gauti lėšų bus paprasčiau. „Projekto parengimas – ilgas procesas: reikės užsakyti papildomus archeologinius tyrimus, projektavimo darbus, parengti atskirą vertybių tvarkymo projektą“, – tolesnę rekonstrukcijos darbų eigą vardino meras.

Kad rekonstrukcijos procesas vyktų kuo sparčiau, R. Godeliauskas vyko į susitikimą su Kultūros paveldo departamento vadovu Vidmantu Bezaru  aptarti ir argumentuotai  paaiškinti, kodėl šiam pastatui būtina pirmiausia pašalinti avarijos grėsmę, o vėliau ir rekonstruoti. „Alaus darykla – unikalus ir labai svarbus paveldo objektas. Jo apsaugojimas turi būti mūsų prioritetas. Kultūros paveldo departamento vadovas ir specialistai atidžiai išklausė mūsų argumentus ir priėmė reikiamus sprendimus“, – sakė meras. Jis tiki, kad pastato laukia šviesi ateitis.

Vadovai sutaria – reikia rokiškėnų pagalbos

Kuriant rekonstrukcijos projektą būtina ir idėja, kas po rekonstrukcijos šiame pastate bus. Dvaro alaus darykla, akivaizdu, savo pirmykštės paskirties neteko. Pastatas turi tarnauti visuomenės poreikiams. Todėl visuomenė kviečiama teikti idėjas ir pasiūlymus, kas čia turi būti. „Jau yra siūlymų įrengti dailės galeriją, amatų centrą, senovinių plytų ar čerpių gamybos fabrikėlį. Pastatas turi būti lankomas, duoti naudą ne tik muziejui, ne tik miestui, bet ir visiems rokiškėnams. Tad nekantriai laukiame idėjų ir pasiūlymų“, – sakė rajono meras R. Godeliauskas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video