Lietuviai suvalgo milijardą kiaušinių per metus, iš jų 5 proc. sudėti rokiškėnų paukštyne (foto) (0)
Šv. Velykų stalas neįsivaizduojamas be margučių. Prieš gražiausią pavasario šventę kiaušinių pirkimas išauga 15-20 proc., o pirkėjų srautai pradeda driektis iškart po Verbų sekmadienio, tokią trumpą statistiką pateikė Vidmantas Stasiškis, žemės ūkio bendrovės „Audrupio paukštynas“ direktorius.
Rudas ar baltas?
Pokalbį Velykų išvakarėse su „Audrupio paukštyno“ direktoriumi Vidmantu Stasiškiu ir jo žmona Audrone pradedame smagiu pokalbiu apie kiaušinių lukštų spalvą ir margučių dažymo tendencijas jų šeimoje. Ketvirtą veiklos dešimtmetį skaičiuojančios bendrovės vadovas šypteli, kad jie prekiauja tik rudais kiaušiniais, nes jų vištos rudos.
„Kiaušinių lukšto spalva priklauso nuo vištų veislės. Jeigu baltos plunksnos, bus balti kiaušiniai, o jei rudos – rudi. Kadangi visos mūsų vištos rudos, tai turime tik tokios spalvos kiaušinių“, – šypsosi pašnekovas.
A. Stasiškienė patikina, kad nors ir jų ūkyje sudėtų kiaušinių lukštas rudas, jie vis tiek puikiai nusidažo.
„Visada kiaušinių dažymui naudojame tik natūralias priemones: svogūnų lukštus, kruopas: ryžius ir manus, taip pat kokią medžių šakelę pridedu. Galima naudoti ir kitas natūralias priemones, kaip burokėlius“, – vardijo A. Stasiškienė.
Apie vištų laisvę
Dabar viešojoje erdvėje daug kalbama apie vištų ir kitų paukščių laikymo sąlygas pramoniniuose paukštynuose, rengiamos specialios akcijos prieš plunksnuočių auginimą narvuose. Nemaža dalis pirkėjų ieško pirkti tik laisvėje ar ant kraiko laikomų vištų kiaušinių, o dalis žmonių išvis atsisakė valgyti riebų prancūzišką paštetą „Foie gras“ dėl sąlygų, kuriomis auginamos antys ar žąsys.
Tad pasiteiravus, ar rokiškėnų paukštyne rastume laisvai laikomų laimingų vištų, kaip skelbiama vieno paukštyno reklamoje, pašnekovas buvo atviras – šiandien Lietuvos pramoninėse fermose niekur nėra laisvai laikomų vištų, tačiau joms sudarytos visos sąlygos gerai gyventi.
Neužtektų visos šalies
„Kai 2005 metais įstojome į Europos Sąjungą (toliau – ES), mes, paukštininkai, buvome perspėti, jog nuo 2012-ųjų vištų nebebus galima laikyti sovietiniuose narvuose. Jos privalėsime laikyti didžiuliuose voljeruose, kur joms turi būti sudarytos visos privalomos sąlygos: didelis patalpų aukštis, specialios laktos, tamsūs lizdai kiaušiniams dėti, panašiai kaip kaimo tvarte. Mes pasirinkome vokiečių „Specht“ technologinę įrangą. Turiu pasakyti, kad laisvai laikomų vištų Lietuvoje dabar turbūt nebėra, nes šie paukščiai laisvėje lakstė tik pas mūsų tėvus ir močiutes, kai galėjo vaikščioti kur nori. Dabar net privačiai žmonės savo dedekles laiko uždarytas“, – aiškino V. Stasiškis ir pridūrė: „Pateiksiu šių dienų pavyzdį. Laikantis ES direktyvų, pagal tai, kiek dabar Lietuvoje auginama paukščių, jeigu juos paleistume į nustatytas ganyklas ir skirtume jiems tiek, kiek reikia kvadratinių metrų vienam paukščiui, tai mūsų šalyje neužtektų žemių nei miškų. Dabar Lietuvoje per metus pagaminama apie milijardas kiaušinių. Tiek mūsų gyventojams reikia be įvežtinių, kad patys išsimaitintume kaušiniais, kuriuos sudeda vištos šalies pramoniniuose paukštynuose“.
Prekiauja visoje Lietuvoje
Šiuo metu „Audrupio paukštynas“ augina 150 tūkst. dedeklių, kurių skaičių būtų galima didinti, tačiau ūkyje trūksta patalpų. Čia sudėtais kiaušiniais prekiaujama Rokiškyje, prekybos kioske Taikos g., šalia turgelio, taip pat didžiuosiuose prekybos tinkluose „Maxima“, „Norfa“ ir „Šilas“ visoje Lietuvoje.
Pasiteiravus, kaip rokiškėnams pavyko patekti į didžiuosius prekybos tinklus, V. Stasiškis sako, kad situaciją pakoregavo COVID-19 pandemija ir sumažėję kontrabandinių kiaušinių srautai iš Ukrainos.
„Galbūt dingo didžiųjų paukštynų produkcija, galbūt pasikeitė vadyba, o gal prekybininkai „nusileido ant žemės“, atkreipdami dėmesį į mažesnius tiekėjus. Didieji prekybos tinklai pas mus atliko auditus, matyt, patikome, tai dabar dirbame kartu. Su „Norfa“ bendradarbiaujame 12 metų, su „Šilu“ šiek tiek trumpiau, su „Maxima“ – pora metų. Kartais „Aibėje“ galima įsigyti mūsų paukštyno kiaušinių. Mes neturime tiek produkcijos, kad patenkintume visų prekybos tinklų poreikius“, – sakė bendrovės vadovas.
Tai, kas įdomu
Pašnekovo teigimu, produktyviausias vištų dedeklių amžius siekia 1,5 metų, po to jas iš „Audrupio paukštyno“ mėsai nuperka lenkai.
Tarp 150 tūkst. čia auginamų dedeklių, vos keletas gaidžių, kurių pagrindinė funkcija – gražus giedojimas. O šio ūkio vištaitės per metus sudeda iki 50 milijonų kiaušinių.
Nors dabar daug kalbama apie nuplikusias vištas, kaip neva, prastai prižiūrimas ir kankinamas, tačiau, paukštininkų teigimu, jos šeriasi pora kartų metus ir tai yra visiškai natūralus procesas, kaip kitų paukščių ir gyvūnų.
„Mūsų fermose paukščiai yra auginami pagal ES patvirtintus reglamentus ir atitinka visus šiuo metu keliamus reikalavimus“, – sakė V. Stasiškis.
Besikalbant išaiškėjo ir daugiau įdomių dalykų, tarkim, šitą turbūt žino daugelis, jog kiaušinius reikia plauti tik prieš pat vartojimą. Tačiau, kad indeliuose juos laikyti smaigaliu žemyn, turbūt žino vienetai žmonių. Paklausus kodėl, V. Stasiškis atsakė, kad kiaušinio apačioje esantis oro burbuliukas leidžia jam kvėpuoti, todėl apvertus aukštyn smaigaliu, oras užspaudžiamas dugne, todėl tokie kiaušiniai greičiau genda.
„Mes stengiamės sudėti smaigaliu žemynu, to reikalaujame ir mūsų darbuotojų“, – teigė pašnekovas.
Tik savo lesalais
Dabar kiaušinis nebėra prabanga, juos galime valgyti kiekvieną dieną. O ir patys kiaušiniai, kuriais dar visai neseniai buvo gąsdinama dėl didelio cholesterolio kiekio, reabilituoti – galime suvalgyti keletą per savaitę.
„Kiaušinio maistingumas ir jo kokybė priklauso tik nuo vištos maisto. Jeigu neduosi tinkamai subalansuoto lesalo, turtingo baltymais, vitaminais, kalcio priedais, amino rūgštimis, negausi ir geros kokybės kiaušinių. Visų pirma paukštis turi būti sočiai palesęs ir atsigėręs vandens, gyventi tinkamoje temperatūroje, ventiliacijoje ir mikroklimate. Mūsų fermose vištoms yra šilta, sausa, šviesu 365 dienas per metus. Mums nuolat neplanuotai atvažiuoja bei tikrina Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, paima produkcijos ir lesalų mėginius. Tad už savo kiaušinių kokybę atsakome“, – pabrėžė bendrovės vadovas, paaiškinęs, kad savo vištas šeria tik čia pat ūkyje užaugintais grūdais, žirniais, kukurūzais, o perka tik saulėgrąžų rupinius ir vitaminus, kurių negalima pasigaminti.
Kiaušinienė viešbučiuose
Tiesa, jeigu kada Lietuvos viešbutyje pusryčiams valgėte kiaušinienę ar omletą, galite būti tikri, kad ji buvo pagaminta iš „Audrupio paukštyne“ sudėtų kiaušinių. Kodėl? Todėl, jog apgyvendinimo įmonės iš rokiškėnų perka ypatingą produktą, – kiaušinius be lukšto. Tai – po 10 kg tetrapakuose supakuoti skysti kiaušiniai, kad būtų aiškiau, tiesiog išimti iš lukštų.
„Viename iš mūsų cechų kiaušiniai išimami iš lukštų, užkaitinami iki 80 laipsnių, tada staigiai atšaldomi šaldytuve ir supilstomi į tetrapakus. Tokiu būdu jie apsaugomi nuo salmonelių. Kadangi visai nededame konservantų, jų galiojimas trumpas, nepaisant tos aplinkybės, nesugebame pagaminti tiek, koks yra didžiulis poreikis“, – aiškino V. Stasiškis.
Rokiškėnai jau trečius metus naudoja šį apdorojimo būdą ir yra tik antra įmonė Lietuvoje po „Vičiūnų“ įmonių grupės, galinti pasiūlyti tokį produktą. Jį mielai perka tokios didelės bendrovės kaip „Biržų duona“, „Kogus“, „Liūtukas ir Ko“, „Saldus stalas“ ir kitos.
Latviai ieško šakočių
Septynioliktus metus „Audrupio paukštyne“ dirba Violeta Pečiūrienė. Pastaruosius penkerius metus ji įmonės produkcija – kiaušiniais ir šakočiais, prekiauja kioskelyje, Taikos gatvėje, Rokiškyje. Ši prekybos vieta gyvuoja tiek pat laiko, kiek veikia įmonė – tris dešimtmečius.
„Čia, į kioskelį, atėjau, nes reikėjo žmogaus. Darbas man patinka. Daugiausiai žmonių ateina apsipirkti antradieniais ir penktadieniais, kai atveža prekes, taip pat turgaus dienomis – ketvirtadieniais ir šeštadieniais. Dažniausiai užsuka tie patys pirkėjai, kurie yra įsitikinę, kad tik vežimo dieną kiaušiniai būna švieži. Prekyba priklauso ir nuo oro, jeigu jis prastas, žmonių mažai, ir atvirkščiai“, – pasakojo V. Pečiūrienė.
Į kioskelį užsuka ir kaimynai iš Latvijos. Nors paprastai ir jie perka kiaušinius, tačiau vis tik dažniau prašo šakočių.
„Latviai atvažiuoja turgaus dienomis. Kadangi patys šakočių nekepa, nori mūsų keptų. O dabar prieš Velykas tik spėk suktis“, – šypsosi moteris, skubanti aptarnauti nenutrūkstantį pirkėjų srautą.
O rokiškėnai tądien išties kiaušinius nešė padėklais. Vieni ieškojo mažų – S dydžio, nes gražiau atrodys dažyti, kiti rinkosi pačius didžiausius – L dydžio.
„Perka dėžėmis, kurių vienoje telpa 8 padėklai. Tą dėžę išsidalina – pasilieka sau, giminėms, susideda keli kaimynai. Vis tik dažniausiai pačius didžiausius kiaušinius“, – pastebėjo V. Pečiūrienė.
Sveikinimai rokiškėnams
2022 metų gruodžio 24 dieną sukako 30 metų, kai Kovelių kaime, šalia Laibgalių, V. ir A. Stasiškiai įkūrė žemės ūkio bendrovę „Audrupio paukštynas“, sėkmingai veikiančią ir besiplečiančią iki šiol. Čia šiandien dirba 40 rajono gyventojų.
„Kadangi kalendoriuje oficialios Paukštininkų dienos nėra, todėl mes galvojame, kad Velykos yra mūsų profesinė šventė. Tad pirmiausiai norėčiau pasveikinti visus mūsų įmonės – „Audrupio paukštyno“, darbuotojus, taip pat visus rokiškėnus su Šv. Velykomis“, – pokalbį užbaigė V. Stasiškis.