Mažėjant mokinių, planuojama uždaryti Jūžintų skyrių, diskutuojama apie kitų gimnazijų ateitį (0)
Dėl mažo mokinių skaičiaus tęsiasi mokyklų tinklo pertvarka. Nuo rugsėjo 1 d. turėtų nebelikti Kamajų Antano Strazdo gimnazijos Jūžintų skyriaus, ateityje permainos gali paliesti ir kitas švietimo įstaigas.
Vertina adekvačiai
Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis sakė, kad dabar diskutuojama tik dėl Jūžintų skyriaus, greičiausiai jo neliks, nes neatitinka Vyriausybės nustatytų reikalavimų, dėl kitų kaimo mokyklų skyrių kol kas svarstymų nėra. „Savivaldybė savo iniciatyva nei vienos mokyklos nežada naikinti, bet yra Vyriausybės nutarimas, kiek mokinių turi būti vienoje klasėje, jeigu mokykla reikalavimų neįvykdo, tada žiūrime. Šiuo metu Jūžintų skyriuje iš viso yra 53 mokiniai“, – sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.
Savivaldybės atstovai buvo susitikę su mokyklos bendruomene, darbuotojais mokinių tėvais. Pastarieji, pasak pašnekovo, situaciją vertina adekvačiai.
Stebuklo nesitiki
Kamajų Antano Strazdo direktorė Loreta Grochauskienė sako, kad Jūžintų skyrių gali išgelbėti nebent stebuklas – jeigu plūstelėtų daugiau mokinių. Deja, perspektyvos ne tokios optimistinės – praėjusiais metais skyriuje nesulaukta nei vieno pirmoko, o nuo rugsėjo 1 d. vaikų dar labiau sumažėtų – iš pusšimčio dabar besimokančiųjų, liktų tik apie 30.
„Pagal švietimo teisės aktus, jungtinių klasių nebegali būti. Klasėse minimaliai turėtų būti 8–12 vaikų. Pas mus per visas keturias klases mažiukų liko mažiau nei 10. Trūksta mokinių, nebesusidaro krūvis mokytojams. Labai gaila mums, vaikams, darbuotojams, visą laiką miestelyje buvo mokykla su savo tradicijomis, aura, bet situacija yra tokia, kokia yra“, – kalbėjo gimnazijos direktorė.
Jūžintų skyriuje besimokantys vaikai galės rinktis kitas mokyklas. Pagal gyvenamąją vietą mokykliniai autobusiukai vežios į Kamajų Antano Strazdo gimnaziją, kurioje šiuo metu mokosi 232 mokiniai. Norinčius mokytis kitose švietimo įstaigose, vežios tėveliai. L. Grochauskienė sakė, kad dėl pavežėjimo problemų nebus – gimnazija turi pakankamai autobusiukų, dar vieną iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos tikisi gauti ateinančiais mokslo metais.
Priėmus sprendimą, rugpjūčio 31 d. turėtų būti paskutinė Jūžintų skyriaus darbo diena. Ką daryti su ištuštėjusiu pastatu, kuriame taip pat įsikūrusi Jūžintų miestelio biblioteka, spręs savivaldybė.
Komentuoti per anksti
Paklaustas apie pokyčius Rokiškio J. Tumo-Vaižganto gimnazijoje ir galimo jungimo su „Romuvos“ padaliniu bei pavadinimo keitimo, A. Laužadis pabrėžė, kad kol kas jokie sprendimai nėra priimti, viskas kol kas diskusijų stadijoje.
Svarstyti apie pokyčius pradėta, nes dėl mažo mokinių skaičiaus, gimnazijoje nepatogus ugdymas per su pastatus, negalima sudaryti geresnių sąlygų mokiniams.
Ar gimnazija persikels į vienas patalpas vedėjas sakė dar negalintis komentuoti, tačiau 2023 metais šios švietimo įstaigos permainos nepalies.
Pavadinimas neaktualus
Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorė Rasa Pranckūnienė teigė, kad tokiam dariniui, kokiame dabar yra gimnazija, nebeužtenka nei lėšų, nei žmogiškųjų išteklių – mokytojai pervargę.
„Reikia aprūpinti abu pastatus laboratorijomis, kompiuterine technika, o lėšos skirstomos pagal vaikų, klasių skaičių. Nebeišsitenkame finansiškai. Mes pageidautume persikelti į vieną pastatą, bet sprendimus priims rajono savivaldybės taryba, jokių pokyčių pati gimnazija nedarys. Apie vardą iš viso nėra jokių diskusijų. Dabar yra J. Tumo-Vaižganto gimnazija ir pavadinimo klausimas šiuo metu neaktualus“, – sakė įstaigos vadovė.
Vaižganto gimnazija įsikūrusi dviejuose pastatuose: Riomerio g. 1, kur mokosi 184 mokiniai, ir Taikos g. 17, kur veikia „Romuvos“ padalinys, jį lanko 331 mokinys. Strategiškai žiūrint, linkstama prie pastarojo pastato.
„Bet tai tik svarstymai, – pabrėžė direktorė. – Mes diskutavome kelis variantus ir matymas yra toks. Neįmanoma 2 ar 3 km zonoje padaryti tunelio, kuriuo vaikai ar mokytojai kursuotų ir produktyviai dirbtų“.
Vienodos galimybės
Pasak R. Pranckūnienės, jeigu lėšos būtų telkiamos į vieną pastatą, mokykla galėtų įsigyti daugiau priemonių, pagerėtų ugdymo kokybė. Visi vaikai turi gauti vienodai kokybišką ugdymą, tam reikia modernių klasių ir įrangos. Jas įrengti nemažai kainuoja, pvz., vienos laboratorijos įranga kainavo apie 36 tūkst. Eur, dar apie 12 Eur reikėjo infrastruktūros parengimui. „Kokie pinigai turi būti, kad sukurtume vienodas galimybes abiejuose pastatuose? Chemijos laboratorijos dabar yra tiek viename, tiek kitame pastate. Chemikai prašo matavimo cilindrų. Vienam pastatui nuperkame 30 ir to užtektų o dviem pastatams reikia 60. Ir tai galioja visiems dalykams. Jeigu būtų vienas pastatas, būtų bendros tradicijos, bendra veikla, o didžiausias dalykas – būtų optimaliau naudojamos ir patalpos, ir lėšos“, – kalbėjo gimnazijos direktorė.
Anot pašnekovės, nuo rugsėjo 1 d. jokių pokyčių gimnazistai nesulauks, kaip ir dabar, mokysis dviejuose pastatuose.
Rokiruotės
Apie švietimo įstaigų ateitį debatų „Žinau, ką renku“ metu savo poziciją išdėstė ir Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas. Jo teigimu, dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytų kriterijų, įgyvendinus tūkstantmečio mokyklų programą, iškyla grėsmė dviem rajono gimnazijoms – Juodupės ir Obelių, kurios greičiausiai nuo 2025 m. neteks gimnazijos statuso, jeigu neatsiras daugiau vaikų. Norint sukomplektuoti gimnazines klases, bandoma prisivilioti mokinių iš kitų rajonų.
Kalbėdamas apie J. Tumo-Vaižganto gimnazijos perspektyvas, meras sakė, kad šiuo klausimu dirbama jau antri metai, abi bendruomenės atskiruose pastatuose nėra tuo patenkintos, ypač mokytojai, kuriems reikia lėkti iš vieno padalinio į kitą, norint pravesti pamokas. Su abiejų bendruomenių atstovais buvo tariamasi, kaip sudaryti geresnes sąlygas ne tik darbuotojams, bet ir mokiniams.
„Mes sudarėme darbo grupę iš abiejų pusių atstovų: tėvų profesinių sąjungų, mokytojų ir vadovybių, kurie tektų siūlymus, kaip tą dalyką išspręsti. Šiandien jau turime siūlymus, viziją, kaip tą pertvarką įgyvendinti. Pagal mus, išgryninta gimnazija liktų „Romuvos“ padalinyje, o Vaižganto rūmuose liktų pagrindinė mokykla. <...> Senamiesčio progimnazija persikeltų į Vaižganto didįjį pastatą. Į Senamiesčio progimnazijos dabartinį pastatą persikeltų vaikai su negalia iš pagrindinės mokyklos, kur jiems būtų geresnės sąlygos nei dabar: erdvesnės klasės, platesni koridoriai“, – sakė R. Godeliauskas.
Pasak mero, taškas dėl gimnazijos pavadinimo dar nėra padėtas, bendruomenės galės išsakyti savo nuomonę.