Ministerija siūlo savivaldybių priešgaisrines gelbėjimo tarnybas prijungti prie valstybinių: Rokiškis prasmės tame nemato (0)

Publikuota: 2024-09-12 Kategorija: Aktualijos
Ministerija siūlo savivaldybių priešgaisrines gelbėjimo tarnybas prijungti prie valstybinių: Rokiškis prasmės tame nemato
Rokiškio Sirena nuotr. / Ar dvi skirtingos tarnybos: SPT ir VPGT ir toliau išliks atskiros - parodys laikas.

Vasaros viduryje Rokiškyje apsilankiusi Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, atsakydama į klausimą apie žadėtą Rokiškyje statyti naują Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (VPGT) stotį, lyg tarp kitko rajono vadovams uždavė, atrodytų, retorinį klausimą: „Gal norėtų tarnybos susijungti?“. Tačiau paaiškėjo, kad klausimas buvo toli gražu ne retorinis – ministerija svarsto priešgaisrinės sistemos tobulinimo programą, kurioje – trys skirtingi variantai. Vienas iš trijų punktų ir yra valstybinės bei savivaldybių tarnybų sujungimas. Visgi, Rokiškiui šis planas reikštų ne tobulėjimą, o net savotišką regresą, pasireiškiantį ugniagesių komandų kaimiškosiose teritorijose naikinimą...  

Nebūtų tikslinga

Dar savaitės pradžioje kalbintas Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Remigijus Sunklodas buvo atviras – jų tarnybos (Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos – aut. past.) ir rajono vadovų – mero Ramūno Godeliausko – nuostata ir požiūris sutampa: tokiam sujungimui jie nepritaria, nes nemato tikslo.

„Mes tame neįžvelgiame jokių teigiamų dalykų, nes mes jau ir taip susitvarkę. Tik Čedasų komanda dar yra šiek tiek nuskriausta. Taip, Vidaus reikalų ministrė daug kur skelbia, kaip puikiai pavyko pilotinis projektas, kuriame dalyvavo Molėtų ir Radviliškio rajonų savivaldybių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos. Žinoma, sujungus tarnybas buvusioji savivaldybės buvo aprūpinta „nauja“ technika: senoji VPGT technika buvo perduota buvusioms savivaldybių komandoms, atnaujintos aprangos. Deja, tačiau kitoms 50-iai šalies savivaldybių nebeliko nieko, kuo galėtų jas pamaloninti prijungiant prie VPGT“, – šyptelėjo R. Sunklodas.

Pavyzdys šalyje

O Rokiškio rajono savivaldybės ugniagesiai, anot pašnekovo, turi beveik viską: „Lietuvos mastu mūsų tarnyba yra prie lyderiaujančių rajonų, kuriuose ugniagesyba kaimų vietovėse yra stipriai atsinaujinusi. Mes vykdome visus darbus: gaisrų gesinimo, gelbėjimo, turim tam įrangą ir techniką, analogišką VPGT. Skirtumas tik tas, kad viskas, ką įsigyjam, tai – savivaldybės rūpesčiu. Tik kelios šalies savivaldybės turi kvėpavimo aparatus ir gali eiti gelbėti žmonių į uždūmytas patalpas. Mes esame vieni iš tų laimingųjų“.

Ugniagesys šyptelėjo, kad ministerijos norimas tarnybų sujungimas būtų tikslingas ir geras variantas tų savivaldybių komandoms, kurių atsinaujinimu niekas nepasirūpina.

„Skirtingos savivaldybės skirtingai ir skiria arba – skirtingai neskiria, todėl neretai kaimų ugniagesyba, kurią parodo televizija, kai važiuojama senomis, sulūžusiomis „Zil“ ar „Gaz“ transporto priemonėmis, ir kelia pasipiktinimą. Tokioje situacijoje esančioms savivaldybių komandoms sujungimas yra gerai, nes jau valstybė aprūpins, skirs, suteiks... Tokių rajonų šalyje yra nemažai, kuriems, jei būtų prijungimas, žadama atnaujinti įrangą, techniką“, – dar kartą pabrėždamas, kad Rokiškio savivaldybės tarnybos ugniagesiai yra gerai aprūpinti, samprotavo R. Sunklodas.

Tikslas – naikinti kaimo ugniagesius?

Visgi, šioje situacijoje ne technika ir įranga labiausiai jaudina Savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininką. Jo teigimu, pavojingiausia Rokiškiui yra tai, kad jei savivaldybės gelbėjimo tarnyba būtų prijungta prie VPGT, kentėtų kaimų ugniagesiai, nes būtų mažinamas kaimų ugniagesių komandų skaičius.

„Pagrindinis šio pilotinio projekto tikslas ir buvo toks: sumažinti kaimo ugniagesių skaičių. Toks tikslas buvo ir iki šiol, bet savivaldybės, turėdamos savo komandas, priešinosi kaimo ugniagesių mažinimui. Dabar, jei viskas būtų perduota VPGT, departamento direktorius vienu savo įsakymu galėtų nurodyti kur ir kokio rajono ugniagesių komandą (-as) panaikinti. Toks atvejis Rokiškyje buvo 2010 m., kai netekom Lukštų ir Žiobiškio komandų, nes ministerija nebeskyrė finansavimo. Tik tada buvusios valstybinės Obelių ir Pandėlio komandos perėjo savivaldybei“, – prisiminė ugniagesys.

Laikas prailgtų

Viršininko teigimu, Rokiškio rajono savivaldybės ugniagesių tinklas yra vienas didžiausių šalyje: tik trys rajonai (Rokiškio, Kėdainių ir Vilniaus) turi po 9-ias komandas.

Tačiau R. Sunklodas skubėjo pažymėti, kad ir pati Rokiškio savivaldybė pagal plotą yra 4-oje vietoje visos šalies mastu: „Mūsų komandos išdėstytos tolygiai visoje rajono teritorijoje ir mes bet kokį gaisrą pasiekiame per ministerijos numatytą standartą – ne daugiau kaip 18 min. Apskritai, kai atsinaujinome techniką, nuvykimo į įvykį vidurkis dabar yra ne daugiau 12 min. Kaimiškose vietovėse gaisringumas yra šiek tiek didesnis, nei mieste, ir jei arti nėra ugniagesių komandos, automatiškai ilgėja nuvykimo į gaisrą laikas. Iš Rokiškio VPGT į rajono pakraščius nuvažiuotų per 15-20 min. O kai siautėja ugnis, svarbi kiekviena minutė“.

Siūlo sprendimą: įsteigti papildomą etatą

Pasak R. Sunklodo, tarnybų sujungimas yra vienas iš siūlomų priešgaisrinės sistemos tobulinimo programos punktų.

Antruoju siūloma palaipsniui plėtoti centralizuotą priešgaisrinės saugos sistemos modelį, kas metus po keletą šalies savivaldybių komandų prijungiant prie VPGT. Kuriant vieningą Priešgaisrinį gelbėjimo pajėgų (PGP) tinklą, per 6-erius metus SPT palaipsniui būtų prijungtos prie VPGT, jeigu tam pritaria atitinkamos savivaldybės taryba. Daroma prielaida, kad tokiu būdu per minėtą laikotarpį prie VPGT prijungtų pusė SPT ugniagesių komandų: 133 iš 267.

Trečiuoju siūlymu būtų galimybė palaikyti dabartinį dviejų lygių priešgaisrinės saugos sistemos modelį, abi tarnybas paliekant veikti kaip atskirus vienetus. Šiuo metu Priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą sudaro: 93 VPGT ir 267 SPT komandos. Tiek VPGT, tiek SPT yra dvi savarankiškos gelbėjimo pajėgų sistemos. Šia alternatyva būtų stiprinama SPT parengtis.

Teikia siūlymus

Pašnekovas pasidžiaugė tuo, kad priimant bet kokį įstatymą ar poįstatyminį aktą, kuris paliečia ugniagesybą, savivaldybė klausimą ir poziciją derina su savivaldybių asociacija, o ugniagesiai – su Lietuvos gaisrinės saugos asociacija.

„Mes visą laiką teikiame pasiūlymus, pastabas. Kiek į jas atsižvelgiama – galim tik numanyti, tačiau džiaugiamės, kad yra tokia tvarka. Mūsų nuomone būtų tikslinga palikti dabar esančią sistemą – dviejų lygių tarnybas, tačiau tobulinti ją skiriant papildomų lėšų ne tik VPGT, kaip iki šiol buvo, bet ir savivaldybių priešgaisrinės tarnybos technikai, įrangai, turimų etatų didinimui“, – paprastą išeitį siūlo rokiškėnai.

Vietoj užmokesčio skiria laisvadienį

Savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko teigimu, etato įsteigimas jau išgelbėtų ugniagesius nuo viršvalandinio darbo: „Pagal dabar galiojančius teisės aktus, turėdami vienoje komandoje 9 etatus, mes negalime užtikrinti dviejų ugniagesių budėjimo ištisą parą. Už išdirbtus viršvalandžius mes negalime mokėti, o budint kas 4 parą, per 3 mėnesių suminio darbo apskaitos terminą išdirbam virš paros viršvalandžių. Už tai yra suteikiama laisva diena, o tada jau automatiškai trūksta vieno asmens budėjimui stotyje. Toje tobulinimo programoje yra numatoma skirti būtent po vieną papildomą etatą: būtų 10 ugniagesių, ir kasmet lėšų įrangai bei technikai atnaujinti“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video