Naujas žemės mokesčio tarifas sukėlė aršias diskusijas – dalis Rokiškio tarybos narių paliko posėdį (0)

Publikuota: 2022-11-29 Kategorija: Aktualijos
Naujas žemės mokesčio tarifas sukėlė aršias diskusijas – dalis Rokiškio tarybos narių paliko posėdį
„Rokiškio Sirena“ / Dalis tarybos narių paskelbus balsavimą už gyventojams itin aktualų klausimą paliko salę

Penktadienį Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstant klausimą dėl žemės mokesčio tarifo nustatymo 2023 metams tarybos narių nuomonės išsiskyrė: kai kurie skundėsi balsuojantys „užlaužtomis rankomis“, opozicija balsavimo metu paliko salę.

Tarifas mažėja, mokesčiai didėja

Sprendimo projekte siūloma kitiems metams sumažinti žemės mokesčio tarifą iki 1,1 proc. vietoj šiuo metu esančio 1,3, o už apleistas žemes palikti 4 proc. tarifą. Nežiūrint sumažėjusio tarifo, žemės mokestis dėl perskaičiuotų žemės verčių didėtų 71 proc.

Masinis žemės vertinimas Vyriausybės nustatyta tvarka mokestinėms vertėms apskaičiuoti atliekamas ne rečiau kaip kas 5 metai. Naujais paskaičiavimais, vidutiniškai žemės vertės kyla daugiau nei 2 kartus, didžiausius pokyčius pajus miško paskirties žemės, naudojamos ūkinei veiklai ir žemės ūkio paskirties žemės savininkai. Turintiems kitos paskirties žemės mokestinė vertė kils 105 proc., mažiausiai keičiasi komercinės paskirties žemės vertė – augimas siekia 35 proc.

 Biudžetas papilnėtų 1,5 mln. Eur

Sprendimo projektą pristačiusi Rokiškio r. savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Reda Dūdienė pateikė skaičius, kaip vidutiniškai rajono gyventojams keisis mokesčiai už žemę. Gyvenamųjų teritorijų žemėje, nustačius 1,1proc. tarifą, mokestis už 1 ha padidėtų 20 Eur. Vidutinis žemės sklypo plotas Rokiškio rajone yra 30 arų, taigi mokestis kiltų 6 Eur.

Žemės ūkio paskirties žemės mokestis už 1 ha didėtų 4 Eur, pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties žemės mokestis augtų 30 Eur už hektarą, vidutinis turimų šios paskirties žemės sklypų plotas sudaro 0,5 ha, taigi gyventojams reiktų primokėti 15 Eur. Mėgėjų sodų žemėje mokestis taip pat didėtų 30 Eur už hektarą, o už sklypą, kuris soduose vidutiniškai užima 6 arus, savininkui tektų mokėti 1,80 Eur daugiau nei iki šiol. Pensinio amžiaus, nedarbingumą turintiems asmenims, kuriems priklauso lengvatos, mokestis kiltų 0,90 Eur.

Sprendime projekte numatytos ir kitos lengvatos – Rokiškio mieste, Obeliuose ir Pandėlyje neapmokestinami 3 arai, o kaimo vietovėje – 0,5 ha žemės.

Žemės mokesčio lengvatos taikomos daugiau nei pusei Rokiškio rajone esančių  žemės savininkų.

Patvirtinus naują tarifą ir atskaičius mokesčio lengvatas, į Savivaldybės biudžetą būtų surinkta 1 mln. 141 tūkst. Eur, t. y. 0,5 mln. Eur daugiau, nei šiais metais.

Replikos ir prognozės

Tarybos narys Algis Čepulis dar posėdžio pradžioje siūlė išimti iš darbotvarkės klausimą dėl žemės mokesčio tarifo nustatymo ir šaukti neeilinį posėdį. Taip pat turėjo pastabų dėl nustatyto koeficiento ir svarstė, ar į biudžetą neužtektų papildomai surinkti 200 tūkst. Eur.

Opozicijos atstovas Irmantas Tarvydis replikavo, kad tarifą būtų galima mažinti iki 0,7 proc. ir savininkai nepajaustų žemės verčių mokesčio pakilimo. 

Tarybos narys Gintaras Girštautas posėdyje skaitė internete rastą straipsnį apie ūkininkų laukiančius sumaišties metus, siūlė susirinkti svarstyti žemės mokesčio tarifo po kelių dienų ir pareiškė, kad koalicija „Už laisvę augti“ balsavime nedalyvaus. 

Tarybos narys Virgilijus Lukošiūnas skundėsi, kad tai ne pirmas kartas, kai tarybos nariai priversti balsuoti užlaužtomis rankomis, t. y. kai terminas baigiasi ir nebėra laiko svarstyti. R. Dūdienė paaiškino, kad informaciją apie preliminarias žemių vertes Registrų centras pateikė tik spalio mėnesį.

Palaukti geresnių laikų

Posėdyje savo poziciją atėjęs išsakyti Rokiškio rajono ūkininkas Jonas Venclovas prognozavo, kas ūkininkų laukia nuo 2023 metų ir pabrėžė, kad esant tokiai prastai ekonominei situacijai mokesčio nereikėtų kelti. J. Venclovas kalbėjo apie mažėsiančias išmokas, pabrangusias trąšas, kurą, elektrą, nedideles grūdų supirkimo kainas ir siūlė palaukti laikų, kai bus geresnė ekonominė padėtis, tik tada kelti mokestį.

Projekto teikėjai komentavo, kad į savivaldybės biudžetą surenkamas žemės mokestis grįš rajono gyventojų reikmėms, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigoms, kelių priežiūrai ir pan. didėjanti ir komunalinių išlaidų našta. 

Vien šiais metais savivaldybės įstaigoms komunaliniams mokesčiams papildomai reikia apie 300 tūkst. eurų.

Paskelbus balsavimą, dalis tarybos narių paliko salę, sprendimo projektas dėl žemės mokesčio tarifo priimtas pritarus15 balsų.

Rado kompromisą

Po posėdžio kalbintas Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos, vienijančios 224 narius, pirmininkas Mindaugas Petkevičius sakė, kad dėl žemės mokesčio buvo ne kartą diskutuota rajono ūkininkų sąjungos taryboje ir Savivaldybėje. Iš pradžių ūkininkai siūlė savivaldybei už žemės ūkio paskirties žemę taikyti ne 1,3, o 1 proc. tarifą, tačiau bendro sprendimo rasti nepavyko.

„Mes siūlėme ne tik mažinti koeficientą, bet ir iš sumokėto žemės mokesčio sugrąžinti lėšas ūkininkams atgal per Kaimo programą. Rėmėmės tuo: jeigu biudžetas padidėja, tai Kaimo programos lėšos irgi turėtų didėti. Tomis lėšomis gali naudotis ne tik ūkininkams, bet ir naujai besikuriančios įmonės, skiriamos kompensacijoms atsitikus nelaimei ir kt.“ – sakė M. Petkevičius.

Anot pašnekovo, tolimesnėse derybose su Savivaldybe rastas kompromisas: ūkininkai sutiko, kad būtų taikomas 1,1 proc. tarifas su sąlyga, kad Kaimo programai papildomai būtų skirta 50 tūkst. Eur.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video