Obelių bendruomenės namuose pristatyta galimybė gauti kompensaciją už valymo įrenginius (23)

Publikuota: 2022-01-24 Kategorija: Aktualijos
Obelių bendruomenės namuose pristatyta galimybė gauti kompensaciją už valymo įrenginius
R. Grigalienės nuotr. / Salėje susirinko apie 50 besidominčių nauja galimybe gauti kompensaciją už vandens valymo įrenginių įrengimą

Obelių bendruomenės namuose 2022 m. sausio 20 d. vyko gyventojų susitikimas su rajono valdžios atstovais. Susitikimą organizavo bendruomenės pirmininkas Virginijus Pupelis. Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas ir savivaldybės administracijos Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėjas Raimondas Simanavičius Obelių gyventojams pristatė galimybes įsirengti individualius nuotekų valymo įrenginius.

Susitikimas praėjo ramiai

Į Obelių bendruomenės namų salę susirinko apie 50 gyventojų. Kaip sako Obelių seniūnė Jūratė Šinkūnienė, gyventojai situaciją vertina realiai, yra susitaikę su tuo, kad valymo įrenginius įsigyti reikės. Seniūnė vardijo įsisenėjusias problemas - dalyje senamiesčio nėra vandentiekio, centralizuoto nuotekų surinkimo. Valymo įrenginių įsirengimo reikalus gyventojai anksčiau tvarkydavosi patys, galimybės gauti savivaldybės kompensaciją nebuvo. Iš valstybės gauti paramą nebuvo įmanoma, kadangi Obelių miestas neatitinka nustatytų reikalavimų – paskutiniais duomenimis, čia gyvena 891 gyventojas, priemiestyje – 246, o reikalingas paramai gauti gyventojų skaičius – ne mažiau 2000. Susitikime gyventojai norėjo sužinoti, kaip bus sprendžiamas klausimas dėl nuotekų valymo įrenginių, jeigu nesuformuotas žemės sklypas. Tai pat šių įrenginių montavimo galimybėmis domėjosi daugiabučių gyventojai. Neaiškumų kilo dėl dokumentų tvarkymo, taip pat – kas gyventojų, o kas – savivaldybės atsakomybė.

Pristatytas savivaldybės sprendimas

Rokiškio rajono savivaldybės taryba 2021 m. lapkričio 26 d. yra priėmusi sprendimą, kuriuo patvirtintas individualių nuotekų valymo įrenginių įrengimo išlaidų kompensavimo tvarkos aprašas. Numatyta, kad darbus užbaigus po 2022 m. sausio 1 d., šios išlaidos iš dalies kompensuojamos savivaldybės biudžeto lėšomis. Gyventojai turės teikti paraiškas, išlaidas įrodyti jas patvirtinančiais dokumentais. Iš savivaldybės biudžeto individualių namų savininkams bus sumokama  50 procentų išlaidų, tačiau ne daugiau kaip 1000 eurų. Dvibučių ir daugiabučių  butų savininkams – taip pat bus kompensuojama 50 procentų patirtų išlaidų, tačiau ne daugiau kaip 1000 eurų vienam butui. Sakykime, jeigu tai 8 butų namas, tai gali būti kompensuojama iki 8000 eurų išlaidų nuotekų valymo įrenginiams.

Susitikimą organizavo bendruomenės pirmininkas

Pakalbintas apie Obelių miesto problemas, Obelių bendruomenės pirmininkas Virginijus Pupelis paminėjo jų ne vieną – pavyzdžiui, dalyje miesto nėra centralizuoto vandens tiekimo, kanalizacijos, tačiau pripažino, kad nėra taip, kad savivaldybė visai neprisideda prie šių bėdų sprendimo. Šį kartą susitikimo tikslas buvęs informuoti Obelių gyventojus apie galimybę gauti kompensaciją, įsirengus nuotekų valymo įrenginius. Pasak bendruomenės pirmininko, didžiausia problema – biurokratinė našta ir tai, kad šiuo atveju valstybė yra tik kaip baudėja. Sudėtingoje situacijoje yra atsidūrę Obelių daugiabučiai, iš kurių daugiau nei 20-yje nėra valymo įrengimų. Anot V. Pupelio, bus bėda, jeigu kiekvienas daugiabutis pasidarys savo valymo įrengimus – juos bus sudėtinga prižiūrėti. Protingiausia, kad valymo įrengimai būtų centralizuoti. Bendruomenės pirmininkas pasvarstė, kad galėtų būti trasa, prie kurios gyventojai galėtų jungtis. Šiuo metu savivaldybė tokios išeities nesiūlo, nes esą „nėra pinigų“. Nors kai kurių namų savininkai bausti už aplinkosaugos pažeidimus, ne visi gyventojai noriai imasi įrenginėti valymo įrenginius. V. Pupelis sakė, kad mano, jog dalis gyventojų į susitikimą atėjo vedini smalsumo, o pokyčiams ryšis galbūt tik vienetai.

Meras tikisi, kad gyventojai galimybe pasinaudos

Savivaldybės meras R. Godeliauskas sakė, kad Obelių miesto problema nėra išskirtinė. Pasak mero, daugelyje Lietuvos gyvenviečių nėra centralizuotos nuotekų sistemos. Savivaldybės tarybos sprendimas buvo pristatytas Obelių bendruomenės prašymu. Meras išsakė lūkesčius, kad gyventojai pasinaudos suteikta galimybe gauti kompensaciją ir prisidės prie gamtos tausojimo. Anksčiau gyventojai valymo įrenginius įsirengdavo savo lėšomis ir galimybės gauti kompensaciją nebuvo.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video