Onkologiniu ligoniu besirūpinančios rokiškėnės patirtis: „svetainė socsketis man ir ligoniui yra išsigelbėjimas“ (0)

Publikuota: 2021-11-25 Kategorija: Aktualijos
Onkologiniu ligoniu besirūpinančios rokiškėnės patirtis: „svetainė socsketis man ir ligoniui yra išsigelbėjimas“
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Slaugantiems sunkiai sergančius artimuosius labai reikalinga informacija, kur jie gali gauti pagalbos.

Rokiškėnė, dėl suprantamų priežasčių nenorinti viešinti savo pavardės, atvirai kalba: „Padėkokite žmonėms, sugalvojusiems svetainę www.socsketis.lt. Ji mums didžiulė pagalbininkė ir talkininkė“. Primename: projekto „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas) vienas svarbiausių jos uždavinių – sukurti vieningą, vartotojui lengvai prieinamą informacijos apie socialines paslaugas Rokiškio mieste bei rajone, jas teikiančias organizacijas duomenų bazę. Projektą vykdo Socialinės paramos centras su partneriais.

Rokiškėnė, sutikusi pasidalinti savo patirtimi besirūpinant onkologiniu ligoniu, atvira: jos artimo žmogaus situacija yra būdinga mūsų visuomenei. Tai jau vyresnio, pensinio amžiaus žmogus, kuris prieš gerą pusmetį sužinojo, kad serga onkologine liga. Ir ji jau pažengusi, todėl reikalingas ir gydymas, ir artimųjų pagalba. Šią naštą dalinasi keliesie: ligonio vaikai jau iškeliavę iš šio pasaulio, o anūkai, kaip dabar įprasta, savo laimę kuria užsienio valstybėse. „Negali sakyti, jie tikrai stengiasi. Kai gali, ir aplanko, ir pinigėliais padeda. Bet juk supraskite, neprilakstys vos prireikus. O dar ta epidemija: pas mus vienokie reikalavimai ir situacija, pas juos – kitokia. Atvirai sakant, bijo išvažiuoti, kad neįstrigtų“, – pasakojo rokiškėnė. Taigi, į sergančiojo priežiūros rūpesčius teko įsitraukti ir kitiems giminaičiams. „Mes pagalbos nesikratome: padėsime, kuo galėsime. Tačiau ir patys dirbame, o iš darbo juk ne visada išsiprašysi. Juolab, kad giminaitis tai ne pats artimiausias“, – pasakojo moteris.

Išsigelbėjimu tapo svetainė www.socketis.lt. „Patys suprantate, apie kiek visko reikia pagalvoti. Pirmiausia, vizitai pas gydytojus. Laimė, kad mūsų ligonis gan tvirtas: jis dar pats automobiliu vežamas iki Panevėžio į konsultacijas pas gydytoją. Tačiau ateis laikas, kai važiuoti, kad ir su lydinčiu žmogumi, nebegalės. Galbūt prireiks net neįgaliojo vežimėlio“, – pasakojo ligonį slauganti moteris. O kur tada kreiptis: paprastu automobiliu vežti nepatogu, ankšta, juk jis tam nepritaikytas. „Pradėjome galvoti, negi jokia valdiška įstaiga neteikia tokios paslaugos. Pradėjome domėtis, ir viena giminaitė pasakė, kad spaudoje skaitė apie šitą svetainę. Susiradome straipsnį, užėjome: o ten viskas kaip ant delno: ir kas paslaugas teikia, ir kokie telefonai. Viskas po ranka: imk ir skambink“, – pasakojo rokiškėnė.

Ji prasitarė, kad tokia svetainė į ligonio priežiūrą leidžia įtraukti net užsienyje esančius ligonio anūkus. „Supraskit, ir mes ne visada galime skambinti, tartis, juk ne visuomet gali atsitraukti nuo darbo. O kas trukdo ir iš užsienio paskambinti ir susitarti, kad ir dėl to paties pavėžėjimo iki gydytojų“, – džiaugėsi moteris. Juolab, kad svetainės dėka nereikia lakstyti iš kabineto į kabinetą ieškant informacijos, daug dalykų galima išspręsti telefonu ar elektroniniu paštu.

Ji neslepia, kad garbus jos artimojo amžius, pažengusi liga kelia daug klausimų. Ir atsakymus ji rado svetainėje www.socsketis.lt. „Pirmiausia, reikės galvoti, kaip ligoniui pritaikyti namus, kaip jį išvesti pasivaikščioti į lauką. Ir svetainėje parašyta, kur galima kreiptis ir dėl vežimėlio, ir dėl funkcinės lovos, ir dėl kitų dalykų. Vienišam žmogui buityje ateityje reikės pagalbininko: kad porą valandų per dieną pasirūpintų, valgyti pašildytų, į parduotuvę ar vaistų nubėgtų, prireikus palydėtų pas gydytoją. Ir vėl viskas parašyta, kaip tą paramą gauti“, – pasakojo moteris.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video