Rajono gyventojai laukia sąskaitų už šiukšles: vieniems – brango, kitiems – gali net atpigti (0)
Paskutiniajame 2024-ųjų metų Rokiškio rajono tarybos posėdyje buvo patvirtintos naujos šiukšlių išvežimo kainos. Anot posėdyje tada dalyvavusių UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro“ (PRATC) atstovų, kelti kainas rokiškėnai privalo, nes rudenį Vyriausybė keitė nekilnojamųjų turto objektų vietinės rinkliavos apskaičiavimo metodiką. Sąskaitos dar formuojamos ir nors specialistai sako, kad iš esmės kainos kilo, gali būti atvejų, kai sąskaitas gavę asmenys už šiukšles šiais metais mokės mažiau, nei iki šiol.
Keitė Vyriausybė
PRATC Rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinio vyr. vadybininkė Miglė Antanėlienė skaičiavo, kad kainos kilo apie 40 proc., tačiau skubėjo patikslinti, kad tai – bendrai skaičiuojamas vidurkis.
Kainos už išvežamas šiukšles ir toliau priklausys nuo keleto dedamųjų: pastoviosios ir kintamosios dalių. Pašnekovė neslėpė – pasikeitusios kainos siejamos su pasikeitusiu Vyriausybės nutarimu ir rinkliavos taisyklėmis.
Anot M. Antanėlienės, didžiausią pokytį pajausti turėtų smulkieji ūkininkai, ar fiziniai bei juridiniai asmenys, kurie turi sandėlius, žemės ūkio ar fermų paskirties nekilnojamojo turto objektus.
„2024 m. rugsėjo mėn. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą dėl „Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių pakeitimų“, tad keitėsi vietinės rinkliavos apskaičiavimo metodika sandėliavimo paskirties, žemės ūkio paskirties ir fermų paskirties NT objektams. Nuo šiol vietinės rinkliavos dydžiai nustatomi nebe pagal galiojusį kriterijų „bendras plotas“, bet pagal naują – „nekilnojamojo turto objektų skaičius“. Asmenys, turintys minėtų trijų paskirčių objektus, šiais metais gaus kitokius mokėjimo pranešimus, kuriuose tiek pastovioji, tiek kintamoji dalys bus pakitę. Mokestis bus skaičiuojamas ne pagal plotą, o pagal tai, kiek objektų turi – jei yra viena ferma, už ją ir mokės. Taisyklės bus analogiškos, kaip mokant už sodo paskirties NT ar garažą“, – esmę trumpai nusakė pašnekovė.
Numatė lubas
Vis tik, M. Antanėlienės teigimu, plotas vis dar turės įtakos mokesčio apskaičiavimui: „Darėme tam tikrą diferencijavimą suvokdami, kad žmogus, turintis 100 kv. m. fermą, negali mokėti lygiai tiek pat kaip tas, kuris turi 2 tūkst. kv. m. fermą. Juk puikiai suprantame, kad pastarasis vykdo didesnės apimties veiklą ir turi daugiau atliekų. Todėl diferencijavom plotus po 500 kv. m. dydžius iki 2 tūkst. kv. m., kas jau yra mokėjimo lubos. Lygiai taip pat lubos nustatyto gyvenamosios paskirties namams: apmokestinama tik iki 100 kv. m. Ir jei žiūrime į mėnesio įmokas, kainų pokytis nėra labai stiprus“.
Remiantis PRATC pateiktais skaičiavimais, pavyzdžiui, 50 kv. m. ploto daugiabutyje esančio buto savininkas, gyvendamas vienas, pernai metais mokėjo 14 Eur pastoviąją dalį ir 20 eurų kintamąją. Pasikeitus kainoms, nuo šių metų savininkas mokės jau 17 eurų pastoviąją dalį ir 29,5 Eur kintamąją. Už praėjusius metus sumokėjęs 34 eurus, šiais metais už atliekų išvežimą asmuo mokės jau 46,5 euro. Atliekų tvarkymas šiuo atveju pabrango 12,5 euro (36,8 proc.).
Analizuojant privačių namų kainas, 100 kv. m. ploto name gyvenantis asmuo už pastoviąją dalį mokėjo 28 eurus, o kintamoji buvo 11,2 euro. 2025-aisais pastovioji dalis savininkui atsieis 34 eurus, o kintamoji – 16 eurų, tad už metus sumokama suma padidėja 10,8 euro (27,6 proc.).
Tačiau nepaisant ūgtelėjusių kainų, dėl pasikeitusios tvarkos, specialistės teigimu, kai kurie asmenys gali sulaukti net sumažėjusių sąskaitų: vietinės rinkliavos įmokos kai kuriems smulkiems ūkininkams nuo šiol bus mažesnės, nes skaičiuojama ne pagal valdomą plotą, o pagal vienetų skaičių.
Tvarkos nesikeičia
„Apmokėjimų tvarka tikrai nesikeičia: jei kalbame apie gyvenamosios paskirties NT, kainą ir toliau sudarys kelios dedamosios. Tai yra: objekto plotas ir gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičiaus. Kuo daugiau gyventojų, tuo didesnė yra kintamoji dalis. Būtent dėl to pasakyti vieno skaičiaus, kiek būtų ūkiams brango atliekų tvarkymas, neįmanoma“, – tikino pašnekovė pabrėždama, kad Panevėžio regione, kurį aptarnauja PRATC, rokiškėnai už atliekų tvarkymą moka tikrai ne brangiausiai.