Rokiškio dekanato „Caritas“: jautrus požiūris į žmogų (0)

Publikuota: 2021-03-31 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio dekanato „Caritas“: jautrus požiūris į žmogų
Rokiškio dekanato Carito nuotr. / Iškilmingas Išklausymo tarnystės centro atidarymas 2019 m. įkūnijo vieną svarbiausių aktualijų – bendravimo svarbą.

Socialinės paramos centras kartu su partneriais vykdo projektą „Bendradarbiavimas ir informacijos apie socialines paslaugas sklaida Rokiškio mieste“ (08.6.1-ESFA-T-927 Spartesnis vietos plėtros strategijų įgyvendinimas). Šio projekto vieni partnerių – Rokiškio dekanato Caritas organizacija. Jos veiklos tradicijos Rokiškyje – įvairiapusės ir gilios, vienijančios tris kartas: nuo jaunimo iki žilagalvių močiučių. Visi nekantriai laukia, kada pandemija bus suvaldyta tiek, kad visa apimtimi būtų galima atnaujinti darbus: ir Išklausymo tarnystės misiją, ir „Šv. Mato arbatos“ įkvėptą arbatinę, ir dar daug įdomių ir smagių, artimo meilei puoselėti skirtų veiklų.

Svarbios tradicijos

„Ar žinote, ką reiškia „Caritas“? – pokalbį pradėjo Rokiškio Caritas vedėja Dangira Šatienė. Ir tuojau priduria – meilė. Artimo meilė. Caritas – labdaros organizacijos, veikiančios katalikiškuose kraštuose nuo XIX a. Lietuvoje pirmosios organizacijos atsirado prieš pat sovietinę okupaciją. Caritas tikslai atspindi krikščioniškąjį mokymą, kad bendruomenė privalo rūpintis savo skurstančiais, vargstančiais žmonėmis. Rūpintis, tai nereiškia vien šelpti, nors ir materialinė parama yra labai svarbi šios organizacijos veiklos dalis. Rūpintis reiškia ir priimti, padėti, išklausyti. Būtent to labiausiai reikia šiandieninam žmogui. Tą pastebi ir D. Šatienė: „Karantino metu ypač skaudžiai pajutome bendravimo, paprasto, žmogiško, šilto bendravimo poreikį“.

Nors, tiesą sakant, Rokiškio Caritas direktorius dekanas Eimantas Novikas bendravimo poreikį akcentavo jau prieš keletą metų. Taip ir atsirado Caritas Išklausymo tarnystė. Kur dvasininkai, Caritas savanoriai nustatytu laiku bendravo su žmonėmis, kurie troško tiesiog pabendrauti, išsipasakoti. Simboliška, kad šiomis dienomis Išklausymo tarnystė šventė dvejų metų jubiliejų.

Jei ne karantinas, tai bendravimo idėja būtų plėtojama dar intensyviau. Tam pasitarnautų ir unikalus Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos kūrinys, atspindintis gražiausias senųjų vienuolynų ir parapijų tradicijas – šv. Mato arbata. Kuri, kaip juokauja dekanas E. Novikas, neskirta gydymuisi, o skirta bendravimui. Labai gražiu Rokiškio miesto gimtadienio akcentu tapo pabendravimas šventoriuje prie puodelio arbatos ir Caritas savanorių iškeptų pyragų. Planuota, kad rokiškėnai pabendrauti po sekmadienio šv. Mišių bus pakviesti į Carito arbatinę, deja, projekto įgyvendinimą, pasak D. Šatienės, pakoregavo karantinas.

Gausi veikla telkia bendruomenę

Caritas veikla Rokiškyje gausi ir įvairialypė. Nuo dalyvavimo „Maisto banko“ akcijose, iki pagalbos vienišiems, skurstantiems, kenčiantiems. Parapijos Caritas vienija apie 30 savanorių: nuo jaunimo iki žilagalvių senjorų. „Gerumas mus vienija“ – jiems ne tik tiesiog šūkis. Tai gyvenimo būdas. Kai po šv. Mišių susirinkę aptarti ateities planų, įvairių kartų savanoriai atvirai diskutuoja ir kasdieniais, ir tikėjimo klausimais, sulaukia kviestinių svečių. Kartu mokomasi įvairių dalykų: ir pažinti tikėjimo tiesas, ir verbas rišti.

Gerumas vienija, kai kasmet kartu su bendruomenėmis, parapijos žmonėmis sėdama pinti didžiulio Žolinių vainiko, apjuosiančio Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią. Kiekvienas į jį įpina savo indėlį: kas – dovanotus darželių ir laukų žolynus, savo darbą, svajones, bendravimą. Kiekviena įmonė, organizacija didžiuojasi ir skaičiuoja savo nupintus vainiko metrus. O kartu juos sudėjus, ir prie Lietuvos rekordo (ilgiausias vainikas siekė 360 m) artėjama. Ir vainikas skaičiuojamas ne tik metrais, o bendryste, kai šalia vainikus pinančių mamų ir močiučių, šventoriuje šurmuliuoja vaikų būrelis. O vainikai nepaprasti: kasmet brandinama vis kitokia idėja, vis kitokia tema.

D. Šatienė atvira: vyresniesiems savanoriams labai svarbus bendravimas, jausmas, kad jie reikalingi, įdomūs, kad jie turi ką papasakoti, ką perduoti jaunesnėms kartoms. Jaunimas kibirkščiuoja idėjomis, energija. Štai viena naujausių idėjų: pasirūpinti Rokiškio senosiose kapinėse apleistais, neprižiūrimais kapais. Nenuostabu, kad apie veiklią komandą telkiasi gausybė bendražygių.

Tad kasmetiniai Carito susitikimai visuomet lydimi draugų ir bičiulių: visuomeninių organizacijų, šaulių, pareigūnų.

Parama: maistu, drabužiais, pagalba

Lietuvoje Caritas organizacija vienija per 4 tūkst. savanorių. Ji teikia kompleksinę pagalbą ne tik šeimoms, ligoninėms, skurstantiesiems, bet ir nuteistiesiems, benamiams, prekybos žmonėmis aukoms. Caritas Rokiškyje rūpinasi vienišais ir apleistais žmonėmis. Kaip pasakojo D. Šatienė, kartais žmogui reikia ne tiek materialinės pagalbos, kiek tiesiog pajusti, kad jis kažkam rūpi, kažkam reikalingas. Lankomi ne tik vieniši žmonės, senelių namų globotiniai, bet ir vyksta tarnystės Rokiškio rajono ligoninės koplyčioje.

Kaip pasakojo pašnekovė, prisijaukinti žmogų, kad jis atsivertų, atsikratytų dešimtmečius auginto nepasitikėjimo kiauto, yra sudėtinga užduotis. Juk Caritas užduotis eiti į visuomenės paribius, kurių šešėliuose kenčia labiausiai nuskriausti, atstumti, palaikymo ir paramos reikalingi žmonės. Tai misija, reikalaujanti ne vienadienio gerumo, o ilgalaikio bendravimo, kurio metu įgyjamas pasitikėjimas, pagarba. Kur gerumas matuojamas ne tik įdėtomis darbo valandomis, atvežtais maisto produktais, surinktais ir išdalintais drabužiais. Su jais dalinamas ir dėmesys, pagarba. Tuomet žmogus atveria didžiausius savo rūpesčius. Tai ne tik kasdienė duonos riekė. „Buvo, kad ir dokumentus padėjome tvarkyti, ir pas gydytojus vežėme“, – pasakojo pašnekovė.  

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video