Rokiškėnai pamėgo nemokamas keliones miesto autobusais (0)

Publikuota: 2022-05-09 Kategorija: Aktualijos
Rokiškėnai pamėgo nemokamas keliones miesto autobusais
Rokiškio Sirena nuotr. / Atsiradus galimybei nemokamai važiuoti miesto autobusais Rokiškio mieste ir priemiesčiuose išaugo keleivių skaičius.

Jau penktas mėnuo, kai Rokiškio miesto ir priemiesčio maršrutais kursuoja nemokami autobusai. Nors gyventojų kelionės apmokamos iš rajono savivaldybės biudžeto, tačiau ir savivaldybės, ir bendrovės „Rokiškio autobusų parkas“ vadovai tvirtina, kad sprendimas pasiteisino, nes ženkliai išaugo keleivių srautai.

Srautai išaugo

Nuo šių metų sausio 1 dienos Rokiškio mieste autobusais galima važiuoti nemokamai. Tokį sprendimą dar pernai priėmė Rokiškio rajono savivaldybės taryba.

Šaltuoju sezono metu viešasis transportas kursuoja dviem maršrutais: „Miškų urėdija – Psichiatrijos ligoninė – Geležinkelio stotis“, „Rokiškis – Kavoliškis – Rokiškis“, o šiltuoju metu prisideda dar vienas maršrutas – „Rokiškis – Sodai – Rokiškis“.

Pasak „Rokiškio autobusų parko“ direktoriaus Antano Taparausko, nuo sausio 1-osios iki gegužės labai išaugo keleivių srautai, ypač piko metu, kai autobusai būna pilni keleivių.

„Pavasarį paleidome dar vieną maršrutą į sodus ir pastebėjome, kad juo taip pat naudojasi nemažai miesto gyventojų. Nors vyresnio amžiaus žmonės buvo mūsų pagrindiniai keleiviai į kolektyvinius sodus, o kelionė jiems ir taip būdavo su nuolaida, dabar, kai galima važiuoti nemokamai, jų taip pat žymiai padaugėjo“, – teigė A. Taparauskas.

Iki 2022 metų sausio 1-osios viešojo transporto bilietas Rokiškio mieste be nuolaidos kainavo 60 centų, bilietas už pusę kainos – 30 centų, o su 80 proc. nuolaida – 12 centų.

Laukia sprendimo

Įmonės vadovas sako, kad nemokamos kelionės po miestą yra patrauklios žmonėms. Be to, tokiu būdu bendrovė prisideda prie žaliojo kurso, nes gyventojai mažiau naudojasi asmeniniu transportu, o dažniau persėda į visuomeninį.

„Labai tikimės, kad rajono taryba spręs ir pritars klausimui dėl nemokamo susisiekimo visame mūsų rajone. Pernai, priimant sprendimą dėl nemokamo transporto mieste, buvo nutarta kad šių metų vasarą, o vėliausiai nuo rugsėjo, mūsų autobusai nemokamai vežios keleivius visais maršrutais po visą rajoną. Tuomet, jei bus poreikis, koreguosime ir maršrutų važiavimo laikus, kad būtų patogiau dirbantiems“, – kalbėjo A. Taparauskas.

Atnaujinti parką

Šiuo metu „Rokiškio autobusų parkas“ turi 48 autobusus. Seniausiam, bet dar važiuojančiam, autobusui  – 40 metų, artimiausiu metu planuojama jo atsisakyti. Vidutinis transporto priemonių amžiaus vidurkis – 26 metai. Naujesnių  autobusų skaičius pamažu didėja pagal finansines galimybes, tačiau norint modernizuoti parką, reikalingos didžiulės investicijos.

„Mieste paleidome du naujesnius, patogesnius ir pilnai neįgaliesiems pritaikytus žemagrindžius autobusus. Stengiamės įsigyti mikroautobusų, jie važiuoja ten, kur keleivių srautai nedideli“, – sakė A. Taparauskas.

Suma nėra didelė

Nemokamo transporto iniciatyva mieste kilo Rokiškio savivaldybės vadovams svarstant visas galimybes, kaip paskatinti gyventojus daugiau naudotis viešuoju transportu. Savivaldybė dabar ir padengia nemokamų kelionių kaštus. Rajono meras Ramūnas Godeliauskas patikino, kad suma savivaldybės biudžetui nėra didelė, lyginant su kitomis dotacijomis

Pasak mero, kiekvienais metais savivaldybė už nuostolingus maršrutus, lengvatas keleivių grupėms „Rokiškio autobusų parkui“ sumoka apie 600 tūkst. eurų. Ir tai nėra vienintelė sritis, kurią dotuoja savivaldybė. Pavyzdžiui, šildymo sezono metu šildymo kainos, Kavoliškio, Juodupės, Obelių, Konstantinavos gyventojams suvienodinamos su AB „Panevėžio energija“ tiekiamos šilumos kaina Rokiškio miesto gyventojams, savivaldybei kainuoja apie 400 tūkst. eur.

Visur nuostolingi

„Noriu akcentuoti, jog tai nėra kažkokia trumpalaikė akcija. Priimdami tokį sprendimą skaičiavome, kad metams kelionės viešuoju transportu Rokiškio mieste biudžetui papildomai gali kainuoti apie 35 tūkst. Eurų. Tokią sumą per metus autobusų parkas surinkdavo už bilietus. Tiesą sakant, rajono ribose visi maršrutai yra nuostolingi ir visoje Lietuvoje situacija analogiška. Mums svarbiausia yra užtikrinti galimybę žmonėms mieste judėti nemokamai, todėl tikrai džiaugiamės, kad išaugo nemokamai važiuojančiųjų skaičius. Viešas pavėžėjimas jau seniai nėra verslas, tai labiau socialinė paslauga, kuri būtina rajono žmonėms“, – kalbėjo R. Godeliauskas.

Laukia pokyčiai

„Rokiškio Sirena“ pasiteiravo, kada viso rajono, ne tik miesto, gyventojai galės važinėti nemokamai. Pasak mero, nemokamas pavėžėjimas Rokiškio mieste ir priemiestyje buvo tarsi eksperimentas, pasiteisinęs 100 procentų.

„Neketiname to nutraukti. Priešingai. Dabar laukiama kada baigsis galiojančios sutartys su privačiais vežėjais. Tuose maršrutuose bus vėl skelbiami konkursai ir sudarant naujas sutartis, kaip ir visame rajone, galėsime taikyti „nulinį“ tarifą keleiviams, o vežėjams kompensuoti parduotų bilietų kainą. Planuojame, kad tai galėtų būti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais“, – teigė R. Godeliauskas

Tuomet rajono taryba ir turėtų spręsti dėl nemokamų kelionių „Rokiškio autobusų parko“ transportu visoje rajono teritorijoje.

Nemokamu viešuoju transportu taip pat naudojasi Kretingos, Mažeikių, Plungės, Tauragės, Šilalės, Šilutės savivaldybių gyventojai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video