Rokiškio rajono seniūnai apie elektros taupymo planus: į balanos gadynę negrįšim (0)

Publikuota: 2022-09-28 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio rajono seniūnai apie elektros taupymo planus: į balanos gadynę negrįšim
Rokiškio Sirena nuotr. / Miestelių gyventojų negąsdina taupymo planas.

Brangstant elektros energijai, savivaldybės ieško būdų sutaupyti. Neseniai „Rokiškio Sirenoje“ rašėme, kokioje situacijoje dėl išaugusių mokesčių atsidūrė Rokiškio rajono įstaigos ir kaip taupymo planus pajaus miesto gyventojai. Dabar domėjomės, kokia padėtis Rokiškio rajono seniūnijose. 

Skaičiuos po mėnesio

Kaimai ir miesteliai irgi pasirengę prigesinti šviesas. Rokiškio rajono seniūnijų vadovai sako ieškantys būdų, kaip sumažinti elektros sąnaudas, bet patikina, kad kaimų ir miestelių gyventojai neliks visiškoje tamsoje ir balanų deginti kol kas neprireiks.

Rokiškio rajono Panemunėlio seniūnijos seniūnė Dalia Dubenčiukienė sako, kad spręsdami ūkinius klausimus ir anksčiau neišlaidavo, o dabar teks pasispausti dar labiau. Seniūnijos administraciniame pastate įrengta katilinė, kitų patalpų, šildomų elektra, seniūnija neturi, o didžiausios išlaidos susidaro dėl gatvių apšvietimo.

„Mes ir iki šiol labai optimaliai naudojome gatvių apšvietimą, esame ūkiški žmonės. Dabar gal dar pataupysime, bet atsižvelgsime į žmonių poreikius, tarsimės su seniūnaičiais, vietos bendruomene. Manau, esant poreikiui, apšvietimą gatvėse būtų galima patrumpinti pusvalandžiu ar valanda“, – apie taupymo planus kalbėjo seniūnė.

Pakeistos šviestuvais

Seniūnijos gatvėse visos senosios lempos šiemet baigtos keisti LED šviestuvais, kiek elektros tai padės sutaupyti, bus aiškiau po mėnesio ar dviejų.

„Ilgiau nei iki 22 val. gatvių šviestuvai ir anksčiau nedegdavo. Dabar pabandysime įjungti, pažiūrėti, kiek suvartojame elektros. Žinoma, taip kylant kainoms, sutaupyti daug lėšų nepavyks, bet galėsime palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu pagal suvartojamą elektros kiekį. Kitais metais, jeigu gausime finansavimą, žadame modernizuoti apšvietimo spintas, kad būtų patogiau valdyti apšvietimą – tai vyktų automatizuotai. Dabar įjungiam, išjungiam, nustatome apšvietimo laiką rankiniu būdu“, –  sakė  D. Dubenčiukienė.

Net Eifelį pritemdė

Miestelių ir kaimų gatvėse rytais šviesos dar nedegamos, nes 7–8 val., kai vaikai eina į mokyklą ir žmonės išjuda į darbus, būna dar šviesu, o vakare apšvietimas jau įjungiamas.

„Jeigu net Eifelio bokštą pritemdė, tai visi suprantame, kad labai brangu. Kažką darysim, bet prie balanos gadynės jau tikrai negrįšim. Kol kas gatvės, kaip ir anksčiau, bus apšviestos iki 22 val. Paskui matysime, jeigu niekur netilpsime, kalbėsimės su žmonėmis dėl apšvietimo laiko sutrumpinimo“, – kalbėjo Panemunėlio seniūnijos seniūnė.

Kabinetuose tamsiau

Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė sakė, kad taupymo būdai, kaip ir visose seniūnijose, labai panašūs – bandant pasivyti kylančias elektros kainas, bus trumpinamas apšvietimas gatvėse, priges šviesos ir seniūnijos administraciniame pastate.

„Taupysime šiek tiek nuskriausdami žmones. Žinoma, jų saugumas turi būti užtikrintas, negalima  tuo rizikuoti. Per pasitarimą su rajono  vadovais buvo priimtas sprendimas perdėtai netaupyti žmonių saugumo sąskaita. Visur turi būti protingumo ribos. Gatvės bus apšviestos ne iki 23 val., o valanda trumpiau, vakarams ilgėjant, apšvietimo laikas gal dar viena valanda patrumpės“, – sakė D. Janulienė. 

Sulaukė skatinimo

Seniūnijos administraciniame pastate jau veikia taupymo režimas: šviesa naudojama saikingiau, atsisakyta dalies lempų.

„Tamsoje tikrai nedirbame, – juokiasi seniūnė. – Tiesiog kabinete paliekame mažiau degančių šviestuvų, vietoj trijų – vieną. Koridoriuose taip pat sumažinta šviestuvų. Klientus priimame vieno langelio principu. Yra minčių, kad prireikus pakaitomis galėtume dirbti nuotoliniu būdu. Buvo toks skatinimas iš Savivaldybės administracijos vadovų“. 

Visai išėjus dirbti per nuotolį, anot seniūnės, kiltų nepatogumų gyventojams, kurie ateina į seniūniją pasiimti deklaruotos gyvenamosios vietos pažymos, kitų dokumentų, leidimų, todėl geresnė išeitis būtų dirbti pakaitomis, kolegoms pavaduojant vienas kitą.

Gyvename gerai

Ilgiausiai iš visų Rokiškio seniūnijų dirbanti seniūnė patikina –  nežiūrint susiklosčiusios situacijos, dabar gyvename gerai. Ji dar prisimena ankstesnę ekonominę krizę, kai gatvės būdavo apšviestos tik dvi savaites per metus. Šviestuvus įjungdavo gruodžio 23 dieną, prieš Kūčias, o išjungdavo sausio 6 d. Paskui apšvietimo laiką pradėjo ilginti: gatvėse šviesiau būdavo nuo gruodžio pradžios, paskui – lapkritį, o dabar lempos įjungiamos rugsėjo pabaigoje.

„Visi tą krizę pergyvenom, o dabar pripratome gerai gyventi“, – prisimindama sunkesnį laikotarpį kalbėjo D. Janulienė.

Išretinti maksimaliai

Šiuo metu Rokiškio kaimiškosios seniūnijos gatvėse yra apie 300 šviestuvų, tik dalis jų pakeista taupesniais LED šviestuvais.  

Kai kuriose savivaldybėse taupant elektrą paliekamas kas antras įjungtas šviestuvas, tačiau seniūnijai šis planas netinka, tiksliau, jis jau seniai veikia.

„Šviestuvai dar per aną krizę buvo išretinti maksimaliai, paliktas kas ketvirtas, kas penktas stulpas, tai daugiau jau šito nebegalime daryti. Dabar galime taupyti tik keisdami šviestuvus taupesniais. Kavoliškyje jau visam take  įrengtas LED  apšvietimas. Skirtumas didžiulis: kur viena lempa naudoja 200 kilovatų, o kur visai gatvei tiek užtenka“, – apie pokyčius pasakojo seniūnė.

Stebės, tada spręs

Seniūnijos gyvenvietėse vakarinis apšvietimas įjungiamas nuo šio pirmadienio. Iki šiol pagrindinės gatvės buvo apšviečiamos Bajoruose ir Kavoliškyje.  Žiobiškyje, Čedasuose, Sėlynėje, Skemuose gatvės bus apšviestos iki 21 val., Degsniuose – iki 20 val., didesnėse gyvenvietės  bus šviesiau iki 22 val.

„Stebėsime, kiek per mėnesį sunaudojame elektros, tada spręsim. Gal kai kurie gyventojai norėtų, kad šviesos degtų visą naktį, bet mes orientuojamės į faktinę situaciją. Kai užsidaro parduotuvės, nebevažiuoja autobusai, judėjimas kaime nevyksta. Karantino laikais žmonės vakarais išeidavo į laukus pasivaikščioti, tikrai būdavo daugiau judėjimo. Dabar sutemus arba namuose būna, arba grįžta su mašina. Mes sprendžiame pagal ilgametę praktiką“, – pastebėjimais dalinosi D. Janulienė.

Įjungs nuo spalio

Kamajuose situacija panaši kaip ir kitose seniūnijose. Pasak seniūnės Linos Zolubienės, nuo rugsėjo 1 d. seniūnija turi naują elektros energijos tiekėją.

„Kokia kaina bus už rugsėjo mėnesį kol kas neaišku, nes tai nėra fiksuotas įkainis. Mokestį už kilovatvalandę elektros energijos matysime   tik gavę sąskaitas“, – sako seniūnė.

Kamajų seniūnijos miestelyje ir gyvenvietėse įrengta apie 180 gatvės šviestuvų. Metų pradžioje už elektros kilovatvalandę seniūnija mokėjo 8 cnt, ir pasak seniūnės, tai nebuvo didelė suma lyginant su tuo, kiek mokėjo rugpjūčio mėnesį.

„Jau prieš pasirenkant tiekėją žymiai išaugo elektros kaina. Manau už rugsėjį ir spalį skaičiai bus visiškai kitokie“, – dėl didėsiančių išlaidų neabejoja L. Zolubienė.  

Seniūnijos miesteliai vakarais apšviečiami, kaimuose dar neskubama jungti apšvietimo. Pasitarus su bendruomenėmis, planuojama tai padaryti nuo spalio 1 dienos, šviestuvai degs valanda trumpiau nei įprastai.

Gyventojai supratingi

Seniūnė sako, priekaištų iš gyventojų dėl tamsesnių  gatvių nesulaukė, priešingai, žmonės, patys gaudami elektros sąskaitas ir matydami sumas, supranta padėtį.

„Kai net kurie sako – nejunkit šviesų visai, kam pinigus degint veltui. Jie patys mato, kad elektra tampa prabangos preke. Jaučiu supratimą ir toleranciją. Tikrai nebus taip, kad viskas nedegs. Degs, tik mažiau. Taupom dabar, taupysim ir ateity. Kalbamės su bendruomenių atstovais, kultūros darbuotojais. Įstaigose daugiau išnaudosime dienos šviesą. Saviveiklinė veikla paprastai vyksta po darbo valandų, bet manau, jeigu tik bus galimybė, į repeticijas jie rinksis tada, kai šviesu. Kalvių kultūros namai nuo pernai metų šildomi elektra. Su administratoriumi sutarėme, kad pareguliuotų radiatorius. Galima nustatyti, kad jie šildytų intensyviau valandą prieš tai, kai žmogus ateina ir jam esant, o pasibaigus darbo laikui galima nustatyti žemesnę temperatūrą, kad neužšaltų kompiuteriai ir patalpoje būtų pliusinė temperatūra“, –  apie šių dienų aktualijas pasakojo Kamajų seniūnė L. Zolubienė.

Autorius - Kristina Ramanauskaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video