Rokiškio ugniagesiai savanoriai: pilnai aprūpinti, bet trūksta dviejų dalykų ir neramina pertvarka (0)

Publikuota: 2022-10-12 Kategorija: Aktualijos
Rokiškio ugniagesiai savanoriai: pilnai aprūpinti, bet trūksta dviejų dalykų ir neramina pertvarka
Rokiškio Sirena nuotr. / Pasak R. Sunklodo, mėnuo prieš šildymo sezoną buvo labai įtemptas ir darbingas.

Beveik keturi šimtai kaminų – tiek jų per rudenį, prieš pat šildymo sezoną, visoje Rokiškio rajono teritorijoje išvalė Rokiškio rajono ugniagesiai savanoriai. Būtų galima jų išvalyti dar daugiau bei atlikti kitus darbus, tačiau tam reikalingas automobilis, kuriuo būtų transportuojamas keltuvas kaminams valyti bei pavojingų medžių  pjovimui ir vežiojama mobili gesintuvų pildymo įranga. Neprošal būtų ir papildomas pusė darbuotojo etato, nors mūsiškių materialinės bazės galėtų pavydėti bet kurios šalies savivaldybės ugniagesiai.

Skelbimų net nedėjo

Pasak Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininko ir Rokiškio rajono ugniagesių savanorių draugijos steigėjo Remigijaus Sunklodo, praėjęs mėnuo prieš šildymo sezoną buvo labai įtemptas ir darbingas, nors stipriai ir nesireklamavo, bet užsakymų valyti kaminams turėjo apsčiai.

„Šįkart skelbimų apie kaminų valymo paslaugą nedėjome, bet patys matėme, kad poreikis didžiulis. Valėme ir pensinio amžiaus, ir jaunesnių gyventojų namų kaminus. Dabar didysis bumas jau praėjęs, žinoma, vis dar atsiranda pavienių asmenų, kurie prieš žiemą skuba susitvarkyti kaminus. Keturis šeštadienius iš eilės, be išeiginių, dirbome dviese su kolega savanoriškais pagrindais. Po darbo valandų aš išvalau vieną du kaminus. Mano kolega Tadas Matuliauskas, dirbantis valstybinėje priešgaisrinėje tarnyboje, laisvu nuo darbo laiku taip pat valė kaminus ir lietaus nutekėjimo latakus, atliko pavojingų medžių pjovimo ir genėjimo darbus“, – pasakojo R. Sunklodas.

Reikia automobilio

Kitų metų, 2023-ųjų, pradžioje, baigiasi nuo 2018-ųjų, 5 metus trukęs, Rokiškio rajono ugniagesių savanorių vykdomas projektas – Rokiškio rajono ugniagesių savanorių draugijos teikiamai Vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas“ veiklos srities „Parama investicijoms į socialinę, kultūrinę, aktyvaus laisvalaikio, turizmo infrastruktūrą ir paslaugas, kurios organizuojamos apjungiant vietos savanorių iniciatyvas“ Nr. LEADER-19.2-SAVA-5.1 „Ugniagesių savanorių priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo paslaugų skatinimas Rokiškio rajone“ programa.

Šis projektas išties pasiteisino, jo metu iškilo problema dėl transporto, kuriuo reikia transportuoti keltuvą, padedantį mums valant kaminus, atliekant pavojingų medžių pjovimo ir genėjimo darbus. Kadangi šio projekto partneriai yra Rokiškio rajono savivaldybė ir Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba, todėl ir kreipiamės į savivaldybę, kad ši padėtų mums įsigyti transporto priemonę. Ji reikalinga ne tik kaminų valymui, bet ir aptarnaujant po visą rajoną išsibarsčiusias mūsų komandas, kurioms vežame degalus, įrangą, priemones. Dabar turime „džipuką“, bet su juo vienu visur negalime suspėti, todėl mums būtinai reikia dar vieno automobilio“, – kalbėjo R. Sunklodas.

Dalies atsisakė

Pašnekovo teigimu, kaminai valomi ištisus metus, nors šie darbai suaktyvėja prieš šildymo sezoną arba jam pasibaigus, pavasarį. Todėl, kol turimas automobilis transportuoja keltuvą, stringa devynių komandų aptarnavimo grandinė, teko atsisakyti ir pagalbos seniūnijoms.

„Tarnybos visureigiu važinėjame po visą rajoną, o kol jis būdavo užimtas, mūsų ugniagesiai savanoriai valyti kaminų vykdavo keltuvą prisikabinę prie nuosavų automobilių. Be kaminų valymo, teikėme ir medžių šalinimo paslaugas, kurios reikalingos rajono seniūnijoms. Jos prašo mūsų pašalinti pavojingus medžius, atlikti genėjimo darbus, kai pamatėme, kad fiziškai visko nebespėjame atlikti, šiemet šių darbų jau atsisakėme dėl paprastos priežasties – trūksta transporto“, – sakė R. Sunklodas.

Norėtų autobusiuko

Pasak pašnekovo, pernai savanoriai ugniagesiai teikė socialinio taksi paslaugas, kai socialiai pažeidžiamus ir neįgalius rajono gyventojus vežiojo į gydymo ir socialines įstaigas, todėl tikėjosi, kad per projektą pavyks įsigyti autobusiuką, tačiau lėšos buvo skirtos tik jo nuomai, o ne įsigijimui.

„Metus nuomojome autobusiuką, po to jį reikėjo grąžinti, todėl mums iš šio projekto nepavyko įsigyti transporto. Išties mums labai praverstų autobusiukas, nes juo galėtume taip pat ir gesintuvų pildymo ir techninės kasmetinės patikros tinklą aptarnauti. Naujo transporto mums tiktai nereikėtų. Žinau, kad Vokietijoje priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos šalia ugniagesių automobilių turi ir tokius autobusiukus“, – kalbėjo R. Sunklodas.

Pasak tarnybos viršininko, idealiausia būtų, jei jie galėtų įsigyti paaukštintą, universalų autobusiuką, kainuojantį apie 20 tūkst. eurų, kuriuo galėtų ne tik keltuvą transportuoti, bet ir visą reikalingą įrangą vežioti.

Kreipėsi dėl paramos

Kadangi šis bendras 5 metus trukęs projektas eina į pabaigą, todėl Rokiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas dėl tolesnės pagalbos kreipėsi į rajono savivaldybę, kuriai tarnyba yra pavaldi.

„Mums materialinės bazės: net devynių komandų, prie kurių aprūpinimo prisideda Rokiškio rajono savivaldybė ir vadovai, pavydi kaimynai. Tikrai esame viskuo aprūpinti: per pastaruosius ketverius metus mums nupirkti 6 gaisriniai automobiliai, turime visą būtiniausią ir geriausią gelbėjimo įrangą, apsaugos priemones, kaukes ir kitą, kaip valstybinės gelbėjimo tarnybos komandos, todėl galime eiti į ugnį be jokių apribojimų. Tad iki, iki pilnos laimės mums trūksta automobilio ir pusės etato, kurių dėka galėtume tęsti kaminų valymo ir kitų paslaugų teikimą rajono gyventojams ir įmonėms projektą ir ateityje“, – tikisi R. Sunklodas.

Kokios kainos?

Kaminų valymas itin reikalinga paslauga. Kaip pasakojo pašnekovas, oficialiai yra nustatytas įkainis, pagal kurį socialinę atskirtį patiriantiems ir pensinio amžiaus žmonės už kaminų valymo paslaugą nereikėjo  mokėti, tik prašoma padengti degalų ir transporto išlaidas.

„Turime pasitvirtinę kainas. Ne socialinę atskirtį patiriantiems gyventojams mieste kaminą išvalyti atsieina 50 eurų, o užmiestyje dar prisideda 30 centų už vieną nuvažiuotą kilometrą. Kainos gyventojų tikrai negąsdina, nes mus kviečia net kaimyninių Biržų ir Kupiškio Zarasų rajonų gyventojai“, – sakė R. Sunklodas.

Nustato zondas

Tiesa, kalbantis paaiškėjo, kodėl tokie paklausūs šios tarnybos ugniagesiai, valantys kaminus, kad jų pagalbos šaukiasi ir kaimyninių rajono gyventojai, ir draudimo bendrovės. Pasirodo, dėl šiuolaikiškos įrangos: to pačio minėto keltuvo, ir zondo, užfiksuojančio kamine esančias problemas.

„Paprastai kaminkrėčiai ant stogo lipa kopėčiomis, o mes, saugodami naujas stogo dangas, keliamės keltuvu neliesdami jo. Turime modernų zondą, kurį leidžiame į kaminą, fiksuojame būklę ir padarome įrašą. Tai mums leidžia labai tikslai nustatyti kur yra problema. Draudimo bendrovės prašo tokios paslaugos, ar tikrai gaisras kilo nuo netvarkingo kamino“, – aiškino R. Sunklodas.

Gelbėjo nuo nelaimės

„Be to, vykdėme ir Rokiškio savivaldybės tarybos patvirtintą gaisrų prevencijos programą, aplankėme 300 krašto gyventojų. Tokios išvykos pas gyventojus itin reikalingos nes, pavyzdžiui, aplankėme senukų šeimą, kuri krosnies, iškritus durelėms, pakurą buvo užstūmusi skarda ir kartono gabalu. Tai – vienas žingsnis iki didelės tragedijos“, – pasakojo R. Sunklodas.

Taigi, ugniagesiams darbo iki soties, o kad viskas vyktų dar sklandžiau jiems reikia poros jau minėtų dalykų.

Nepritaria pertvarkai

Tiesa, mūsų ugniagesius savanorius neramina ir dar vienas dalykas, galima rajonų priešgaisrinių tarnybų pertvarka. Būtent aptarti visų šių reikalų ir ketinimo naikinti savivaldybių priešgaisrines tarnybas R. Sunklodas užsuko pas rajono merą Ramūną Godeliauską, kuris patvirtino, kad jau ne pirmus metus kalbama apie ketinimus naikinti savivaldybių priešgaisrines tarnybas, prijungiant jas prie Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos.

„Nepritariame tokiam žingsniui, nes tokiu atveju jų skaičius kaimiškose vietovėse būtų mažinamas. Savo teritorija esame didelis rajonas, todėl ir dabar papildomai iš savivaldybės biudžeto išlaikome tris tarnybas, atnaujiname gaisrinius automobilius, supirkta visa reikalinga gelbėjimo įranga, apsaugos priemonės. Turėjome progos įsitikinti, jog ir kaminų valymo paslauga pasiteisino, todėl planuojame ją pratęsti“, – po susitikimo su R. Sunklodu sakė rajono vadovas.  

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video