Sausas pavasaris sukėlė nerimą Rokiškio ūkininkams – koks bus derlius? (3)

Atėjus pavasariui ir pabudus gamtai, Lietuvos ūkininkai ir žemdirbiai kimba į darbus. Apžiūrėdami savo laukus po žiemos, sekdami orų statistiką, vieni ruošiasi grūdinių augalų sėjimui, kiti laukia, kada pavasarine žole galės džiaugtis jų gyvuliai. Deja, gamta kartais mėgsta pažaisti, priversdama ūkininkus nerimauti.
Šiuo metu, prasidėjus gegužės mėnesiui, žemę gaubia pavojingas drėgmės stygius, todėl ūkininkai, iškentę praeitos vasaros sausrą, su viltimi žvalgosi į dangų, tikėdamiesi išvysti lietaus debesis.
Rokiškio rajono žemdirbių ir ūkininkų nuotaikos įvairios, vieni nuogąstauja, kad jau pernai turėjo nemažai nuostolių, o pavasaris vėl pokštauja, kiti teigia, jog tragedijos dar nėra ir spręsti apie būsimą derlių anksti.
„Auginu karvutes. Pašarai jau baigiasi, tačiau vesti jų į lauką negalim, nes viską suės ir nebus. Sausa, žolė neauga, todėl mūsų karvės gyvena tvarte. Jau pernai buvo nuostolių, o šiemet ir vėl pavasaris nedėkingas. Norint, kad pieno kokybė būtų gera, karvėms reikia žolės, gryno oro, vitaminų. Žinokit, net emociškai sunku, pienės žydi, galėtų gyvuliai ganytis laukuose, bet taupom, nes nežinom, kas bus toliau. Suprantu, ne man vienai blogai, žemdirbiai taip pat sunerimę. Javų laukai tušti, žieminiai augalai neauga, kviečiai, rugiai gali tik vieną varpą užauginti vietoj kelių. Laukai gal ir žaliuos, bet kiek iš to bus naudos – neaišku," – pasakojo ūkininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė.
Dalia Lūžienė-Malijonienė
Esamą situaciją įvertino dar vienas žinomas Rokiškio rajono ūkininkas Vytautas Šlikas, tačiau jį labiau liūdina ne pavasario sausra, bet mažos išmokos už patirtus nuostolius ir ateities vizija.
„Mes, ūkininkai, gyventume geriau, jei išmokos už patirtus nuostolius būtų didesnės. Jeigu sulygintume jas su Olandija ar Vokietija, pastebėtume, kad išmokos pas mus mažesnės net keturis kartus. Jaunimas išvažiuoja, kaimai tuštėja, tuoj ir laukų nebus kam dirbti. Kol nebus geresnių sąlygų, tol ir žmonių, norinčių verstis žemės ūkiu nebus. Žmonės nebemyli tėvynės, o tėvynė nebemyli žmonių. Šio pavasario gamta pažaidžia su mumis, bet tragedijos nėra, po žiemos vasarojus sužaliavo, reikia laukti".
Vytautas Šlikas
Adrianos Šedienės ūkyje nuotaikos ramesnės. Vyksta įprasti darbai, ką planavo, tą jau pasėjo, o prieš gamtą esame bejėgiai. Vienas iš ten dirbančių ūkininkų teigė, jog stengiasi išlikti ramūs, žinoma, ražienų sėti negali, nes sausa, bet tikisi lietaus ir ruošiasi kukuruzų sodinimui.
Dėl būsimų ūkininkams ir žemdirbiams patiriamų nuostolių kalbinome Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkę Liną Meilutę-Datkūnienę.
„Taip, situacija liudna, sausra tik gilėja, todėl nuostoliai bus neišvengiami. Visi esame laukimo procese. Kai kurie ūkininkai net nebesėja, nes neapsimoka. Žinoma, derlius bus mažesnis, ievų nėra, bus bėda ir su pašaru. Aš galiu padėti tik kovoti ūkininkams ir žemdirbiams už jų teises, kreiptis į Žemės ūkio ministeriją dėl išmokų bei paramos dydžių. Tačiau jas gauna ne visi. Pavyzdžiui, šiuo metu, dėl praeitos vasaros sausros nukentėjusiems žemdirbiams paramą planuojama skirti tik tada, jeigu augalininkystės produkcijos nuostoliai sudaro ne mažiau nei 30% bendros metinės 2015-2017 m. produkcijos vertės. Gyvulininkystės atveju nuostoliai priskaičiuojami iki 30 mln. eurų, nors jie yra žymiai ženklesni. Mūsų valstybė gali kompensuoti tik 40% patirtų nuostolių, todėl turime patys galvoti apie ateitį. Vienas iš būdų – steigti ūkininkų fondus, kuriuos, esant bėdai, būtų galima panaudoti. Taip pat atėjo laikas užsibrėžti naujus tikslus ir mąstyti apie kitas auginamas kultūras." – samprotavo pirmininkė.
Lina Meilutė-Datkūnienė
Iš tikrųjų, ūkininkams tokie orai yra mažiausiai pageidaujamas reiškinys, bet mūsų negalėjo nudžiuginti ir Biržų meteorologijos stoties viršininkas Bronius Medinis. „Ilgai dar būsim be žymaus lietaus. Permainų galime tikėtis nebent tik nuo gegužės vidurio, o šiuo metu prognozuojamos pavasariui būdingos šalnos. Kai kuriuose Lietuvos regionuose gali palyti, bet trumpai ir to tikrai nepakaks žemei atsigauti. Upės nusekusios žemiau vasaros lygio, oras labai sausas, tik 20% drėgmės vidudienį. Dabar galime džiaugtis saule ir laukti."
Bronius Medinis