Sekmadienį vėl suksime laikrodžio rodykles atgal. Ką tai reiškia Rokiškio gyventojams? (0)

Publikuota: 2021-10-28 Kategorija: Aktualijos
Sekmadienį vėl suksime laikrodžio rodykles atgal. Ką tai reiškia Rokiškio gyventojams?
Rokiškio Sirena nuotr. / Laikrodis

Karo metu, 1916–aisiais Vokietija ėmė taupyti. Laikrodžių sukinėjimas yra vokiečių okupacijos palikimas, pradėtas taupumo sumetimais, kad elektros gamybai sukūrentų mažiau anglies, todėl buvo nuspręsta įvesti vasaros laiką. Pasukant laikrodžius valanda į priekį, buvo laimėta papildoma valanda šviesos vasaros vakarais. Sekmadienį persukdami laikrodžius mes grįšime į natūralų laiką, kuris dabar vadinamas žiemos laiku.

Pasidomėjus, kurį laiką pasirinktų gyventojai, dauguma jų linksta prie vasaros laiko, todėl, kad vasaros vakarai yra valanda ilgesni. Tačiau yra ir minusų - tamsūs žiemos rytai būna dar tamsesni.

Prieš kelerius metus Europos Komisija buvo nusprendusi atsisakyti laiko sukiojimo. Jau prieš dvejus metus buvo žadėta, kad šiais metais laikrodžius suksime paskutinį kartą, tačiau pažadai neišsipildė.

Apie laikrodžių sukiojimo daromą poveikį žmonių sveikatai ir nuotaikai klausėme Rokiškio rajono gyventojų.

„Geriau, jei būtų kaip seniau, tarybiniais laikais. Be abejo yra ir pliusų, ir minusų laiko sukiojimui, tačiau asmeniškai man tai labai nepatinka. Turi praeiti bent pora savaičių, kad priprasčiau prie naujo laiko, o tuo metu tikrai jaučiu šių pakeitimų efektus, pavyzdžiui galvos svaigimą rytais, nes reikia anksčiau keltis ir eiti į darbą“ - sako Rima Ališauskienė

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad daugumai žmonių adaptacija persukus laiką užtrunka apie savaitę ar trumpiau, tačiau jautresniems žmonėms vienos valandos skirtumas gali sujaukti gyvenimo ritmą ir ilgesniam laikui.

„Stipriai jaučiu laiko sukinėjimo įtaką, sunku prisitaikyti prie naujo dienos režimo. Vakarais atrodo, kad dar pakankamai anksti ir dar galima būtų padaryti daug darbų, tačiau pasirodo, jau reikia eiti miegoti, nes yra daug vėlesnis laikas, nei jaučiasi. Mane veikia daugiau emociškai, nesiskundžiu laiko sukinėjimo poveikiu sveikatai. Ir kad ir koks tai būtų nepatogumas, priprantu per vieną arba dvi savaites“ - komentavo Asta Tolpiginienė.

Daugelis apklaustųjų teigė, kad sveikatai šis laiko sukiojimas nedaro per didelio poveikio, tačiau šis kasmetinis procesas matomas kaip neigiamas palikimas iš senesnių laikų.

„Laiko sukinėjimas iš esmės nedaro jokio poveikio mano asmeninei sveikatai ar nuotaikai. Tačiau tikrai nesuprantu, kodėl vis dar tai vykst. Jau yra atlikta daug tyrimų, kad laiko sukiojimas neatneša naudos ir tik kenkia žmonių sveikatai", - pasakojo Jūratė Balaišienė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video