Šešios idėjos laukia komisijos, o paskui – gyventojų verdikto (0)

Praėjusią savaitę baigėsi Rokiškio rajono savivaldybėje įgyvendinamų bendruomenių idėjų paraiškų teikimas. Du mėnesius trukusios paieškos sulaukė 6 paraiškų: viena jų, tradiciškai, skirta Rokiškiui, kitos atkeliavo iš 5 rajono seniūnijų.
Renkasi iš vieno...
Teikti paraiškas ir gauti savivaldybės skirtą finansavimą savų idėjų įgyvendinimui rajono savivaldybė bendruomenes kvietė jau 5-ąjį kartą. Kaip ir kasmet, bendras finansavimo fondas – 40 tūkstančių eurų: pusė sumos (20 tūkst. eurų) bus skirta idėjai įgyvendinti Rokiškyje, kita pusė – išrinktai vienai iš 5 rajono bendruomenių idėjų.
Po pernai metais įvykusio konkurso buvo nemažai gan skeptiškų gyventojų nuomonių, kad, neva, neteisinga idėjas skirstyti į atskiras „miesto ir rajono“ kategorijas, nes Rokiškio mieste keletą metų iš eilės pateikiama tik po vieną idėją ir ji be konkurencijos gauna finansavimą. Tuo tarpu net keletas rajono bendruomenių tarpusavyje „kovoja“ dėl galimybės gauti taip trūkstamų lėšų gyvenviečių infrastruktūros gerinimui.
Visgi kaip sakė savivaldybės specialistai, kelias teikti idėjas yra atviras visiems, turintiems minčių ir noro gražinti miestą ir priminė, kad pirmaisiais iniciatyvos įgyvendinimo metais būta tikrai ne po vieną pasiūlymą miestui.
Tame pačiame parke
Tą patį sakė ir Vilmantas Raupys, kuris šiais metais pateikė idėją „aptvarkyti“ Liongino Šepkos parke esančią teniso aikštelę: „Pateikiau idėją kaip miesto gyventojas, kuriam „skauda“, kad ši vieta – apleista. Surinkau 20-ies gyventojų parašus, kurie pritaria ir palaiko mano iniciatyvą. Žinau, kad mano pasiūlymui nėra konkurencijos ir jei atvirai – stebiuosi, kaip gyventojai nesugalvoja kur panaudoti 20 tūkst. eurų?“.
Tenisą aktyviai propaguoti Rokiškyje mažiau nei prieš metus pradėjęs V. Raupys paaiškino, kad mintis tvarkyti minėtus kortus kilo dėl to, jog ši sporto šaka mūsų mieste dar nėra atskleista, o treniruotes lankyti pradėję vaikai per trumpą laiką pademonstravo stulbinančius rezultatus.
„Turiu 10 auklėtinių ir jau esame stipriai pažengę. Viena itin perspektyvi žaidėja jau ruošiasi varžyboms. Tai – mieste neišnaudota sporto niša. Vasarą vedžiau nemokamas teniso pamokas ir galiu pasidžiaugti, kad atėjo labai daug susidomėjusių vaikų. Deja, tiek Velykalnyje, tuo labiau – L. Šepkos parke esantys kortai jau reikalauja atnaujinimo“, – atspirties tašką imtis veiksmų prisiminė pašnekovas.
Gera, bet ne visai
Anot V. Raupio, pirmieji Rokiškio mieste atsiradę teniso kortai per eksploatacinius metus pritrūko elementarios priežiūros: „Nuo įrengimo jiems neskirta priežiūros. Velėnos aplink juos yra apie 300 kv. m. ir ji – aukščiau nei teniso kortų danga. Dėl to visas vanduo po lietaus kaupiasi ant dangos, ši – šlampa ir jei situacija nesikeis, po 3 metų bus „viso gero“. Apie 10 cm žemių yra ant pačios dangos. Norėčiau bent atstatyti dangą. Rašydamas projektą konsultavausi su rangovais, kurie specializuojasi teniso kortų įrengimo srityje. Jų teigimu, mūsų danga yra kiliminė, o tokių aikščių Lietuvoje – mažai, ir ji yra gera. Tik reikia atnaujint ir vykdyti priežiūrą. Įgyvendinus projektą tikrai nebeužleisčiau, prižiūrėčiau, kad ir varžybos čia vyktų“.
Pašnekovo teigimu, gavus finansavimą butų atliekami „minimalūs“ darbeliai: padarytas įėjimas į kortus nuo automobilių stovėjimo aikštelės, įrengtas apšvietimas, sėdėjimo vietos, tvarkomas tinklas, sumontuota vaizdo stebėjimo kamera, apsirūpinta inventoriumi.
Anot tenisininko, jis jau daug darbų atliko ir iki šiol: nušlavė žemes, žolę ir šiukšles, „sulopė“ tinklą. Norint iš pagrindų rekonstruoti aikštyną, reikėtų dvigubai daugiau, nei 20 tūkst. eurų, į kuriuos pretenduoja jo pateikta idėja.
Nori šviesos
O rajono bendruomenių pateiktos idėjos šiais metais – ir labai skirtingos, ir, kartu, ganėtinai panašios: nuo šviesos poreikio tamsuoju paros metu, iki religinės krypties.
Gauti lėšų ir įgyvendinti savo svajones šiais metais norėtų: Kalvių kaimo bendruomenė, svajojanti apie varpą savo koplyčioje, Laibgalių bendruomenė parengė projektą, kuriame kalbama net apie dviejų – Laibgalių ir Jūžintų – erdvių atnaujinimą (prie Jūžinto ežero norėtų apšvietimo, o Laibgaliuose – nusileidimo lyno), obeliečiai taip pat galvoja apie miesto ežero pakrantės apšvietimą. Susitvarkyti Ežero g. esančio tvenkinio pakrantę svajoja ir Bajorų kaimo bendruomenė. Tiesa, jie norėtų ne apšvietimo, o paplūdimio, tinkančio vasaros pramogoms. Panemunėlio bendruomenės paraiškoje – Struvės geodezinio lanko infrastruktūros gerinimo projektas, kuriuo norima minėtoje vietoje įrengti suoliukus, šiukšlių dėžes ir tualetą.
Nori aktyvaus laisvalaikio
Ganėtinai įdomi Laibgalių kaimo bendruomenės idėja, kurioje gyventojai svajoja apie nusileidimo lyną. Anot bendruomenės pirmininkės Agnės Kišūnienės, apklausos būdu buvo išsiaiškinti Laibgaliuose gyvenančių žmonių poreikiai.
„Išklausėme siūlomas idėjas ir nutarėm, kad didesnių vaikų laisvalaikio praleidimo poreikiams patenkinti trūksta pramogų. Turime įvairiausios veiklos mažiesiems, o mokyklinukams mažiau, tad norime praplėsti aktyvaus laisvalaikio galimybes jiems. Neturime panašių infrastruktūros objektų, tad galvojam, kad tokia atrakcija pagerins vaikų gyvenimo kokybę, sudarytume galimybes aktyviai leisti laiką, skatinsim fizinį aktyvumą ir bendruomeniškumą. Be abejo, vienas iš tikslų – skatinti juos mažiau laiko praleisti prie ekranų ir daugiau būti lauke“, – trumpai idėją išplėtojo pirmininkė.
Nori vardinio varpo
O štai Kalvių kaimo bendruomenė svajoja apie vardinį varpą, kuris papuoštų kol kas dar tik ateities vizijose esančią varpinę.
Bendruomenės pirmininkė Stasė Gruoblienė juokėsi, kad didesni darbai kaime daromi kas 5-erius metus ir neslėpė ambicijų: šį pavasarį jie turės varpą, o po penkmečio – ir varpinę jam.
„Mūsų koplyčiai labai reikalingas varpas. Mes čia švenčiame tradicinę „mojavą“ – gegužines pamaldas, vestuves, krikštynas, laidotuves... Būtų smagu, kad kiekviena proga skambėtų varpas, pranešantis apylinkėms žinias iš mūsų kaimo. Tai – ir dabarčiai, ir ateičiai – juk išliks mūsų krašto kartoms“, – sakė S. Gruoblienė.
Anot moters, per 100 kg sveriantis vardinis varpas jau yra užsakytas Lenkijoje ir planuojama, kad varpo gamybos darbai bus baigti birželio pradžioje. Bendruomenei kainuos ne tik gamyba, bet ir nestandartinio „pirkinio“ pargabenimas, laikinas sumontavimas, kol per 5-erius metus bus statoma varpinė...
Reikės kiekvieno balso
Pagal galiojančius nuostatus, bendruomenių pateiktas paraiškas pirmiausia peržiūrės specialistai – Projektų rengimo koordinavimo darbo grupė. Ji įvertins, ar visos paraiškos atitinka nustatytus reikalavimus. Maždaug po poros savaičių už labiausiai patikusią idėją balsuos rajono gyventojai, kurie ir lems nugalėtojus.
Laimėjusius projektus įgyvendina ne jį pateikę gyventojai, tačiau savivaldybės administracija. Projektai turi būti įgyvendinami savivaldybės nuosavybės, panaudos ar patikėjimo teise valdomoje arba valstybinėje žemėje, kuri skirta bendram, viešam naudojimui.