Socialinės apsaugos specialistai ragina – pamatę prašantį išmaldos, neduokite pinigų, o praneškite policijai (8)

Publikuota: 2021-09-30 Kategorija: Aktualijos
Socialinės apsaugos specialistai ragina – pamatę prašantį išmaldos, neduokite pinigų, o praneškite policijai
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Prašyti išmaldos operacijai nereikia: jei ji būtina, yra atliekama nemokamai.

„Rokiškio Sirena“ gavo skaitytojos žinutę, kurioje pranešama, kad prie „Maxima“ prekybos centro moteris renka išmaldą, neva sūnaus operacijai. Skaitytoja siūlė pasidomėti ir paviešinti moters istoriją. Tuo tarpu savivaldybės specialistai siūlo, užuot dalinus išmaldą ar viešinus „graudžias“ istorijas, elgetautojams tiesiog kviesti policiją. „Rokiškio Sirena“ primena, kad gydymas Lietuvoje yra nemokamas, visos būtinos operacijos nepilnamečiams asmenims yra atliekamos nemokamai, o pilnamečiams – taip pat nemokamai, jei jie yra drausti Privalomuoju sveikatos draudimu. Taigi, gydymas yra visiškai prieinamas, ir būtinybės rinkti praeivių lėšas jam nėra. Rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Čaplikienė ragina žmones nedaryti meškos paslaugos: neaukoti elgetaujantiems. „Mes neriamės iš kailio, kad tuos žmones patalpintume į gydymo įstaigas, apgyvendintume Savarankiško gyvenimo namuose. O jūsų duotus pinigus tie žmonės išleidžia svaigalams. Jie bėga iš ligoninių, kad galėtų svaigintis. Apsvaigę daro drausmės pažeidimus ir šalinami iš įstaigų, kuriose yra apgyvendinti“, – sakė Z. Čaplikienė.

Jau buvo išgyvendinę


Sužinojęs apie išmaldos prašytoją, Rokiškio miesto seniūnas Arūnas Krasauskas atviras: elgetauti negalima. Ir pilietiški žmonės, užuot padėję pinigais išmaldos prašytojams, turėtų tiesiog imti ir paskambinti policijai. Be to, kaip teigia Rajono tarybos 2009 m. patvirtintos Rokiškio rajono savivaldybės gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklės, o tiksliau jų 50.10 punktas, draudžiama: „aktyviai (t.y. žodžiu ar kitais veiksmais priekabiaujant prie praeivių, garsiai šūkaujant ar vartojant necenzūrinius žodžius, prašant išmaldos prieinant prie praeivių, taip pat kitaip atliekant įžūlius veiksmus) rinkti aukas už muzikavimą ar kitokius pasirodymus Rokiškio rajono gyvenamųjų vietovių gatvėse ir aikštėse“.
Rokiškio miesto seniūnas sakė, kad kurį laiką elgetavimas jau buvo išnykęs iš miesto gatvių. Netgi „etatiniais“ prašinėtojais girtuokliais buvo pasirūpinta.
O kaip reikia elgtis pamačius žmogų, prašantį išmaldos? „Praneškite policijai“, – sakė seniūnas.

Nėra jokio reikalo prašinėti pinigų operacijai


Tą patį sako ir rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Z. Čaplikienė. Pasak jos, neįsivaizduojama situacija, kad žmogui reiktų prašyti lėšų operacijai gatvėje. „Jei žmogus yra nepilnametis, jo gydymas yra nemokamas. Jei žmogus pilnametis, jis turi būti draustas Privalomuoju sveikatos draudimu“, – paaiškino specialistė. Sunkiai besiverčiantiems žmonėms rajono savivaldybė teikia vienkartinę piniginę paramą.


„Jei žmogui dėl kažkokios priežasties reikia pagalbos: sunkiai serga, ištiko nelaimė, jis turi kreiptis į savo seniūniją, pateikti reikiamus duomenis. Socialiniai darbuotojai, mūsų specialistai padės teikti duomenis specialiems paramos fondams bei organizacijoms. Be to, aukotojai bus garantuoti, kad parama atiteks ne apsišaukėliui, o jos iš tiesų reikalingiems žmonėms“, – sakė Z. Čaplikienė.


Taigi, kalbėti apie tai, kad kažkam reikia stovėti gatvėje dėl to, kad galėtų gauti lėšų sūnaus operacijai – absurdas. Jei paramos ir reikia, jos prašoma tikrai ne tokiomis formomis ir būdais.


Štai prieš gerą mėnesį jau buvo pastebėta taip pat prie Rokiškio didžiosios „Maksimos“ elegtaujanti moteris, sėdinti neįgaliojo vežimėlyje. „Mus pasiekė žinios, kad tai – Ukrainos pilietė“, – sakė Z. Čaplikienė. Panašu, kad mūsų miestą irgi galėjo pasiekti prekybos žmonėmis atvejai, kai socialiai pažeidžiami asmenys atvežami organizuotų nusikaltėlių tam, kad būtų išnaudojami arba vogti, arba elgetauti. Todėl išmaldos dalinimas kaip tik ir skatina nusikaltėlius gabenti aukas, jas išnaudoti ir pasisavinti geraširdžių surinktas lėšas.

Meškos paslauga


Be atvykėlių, mieste yra ir nuolatinis kontingentas „etatinių išmaldos prašytojų. Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja atvira: tokių žmonių šelpimas yra meškos paslauga ir jiems patiems, ir visuomenei. „Štai patalpinome, atvirai sakau, žmogų, turintį priklausomybę į rajono ligoninę. Jis buvo ten šiek tiek apgydytas ir... pabėgo. Jį suradome prašantį išmaldos. Kodėl jie bėga? Nes nori „laisvės“ؘ O ką ta laisvė reiškia? Laisvė svaigintis už geraširdžių paaukotas lėšas, toliau gadinti savo sveikatą. O kai juos leisgyvius nuvežame į gydymo įstaigas, ar pagalvojate, kad jie gydomi iš mokesčių mokėtojų lėšų? Kad tie žmonės dėl priklausomybės kasdien rizikuoja sveikata ir gyvybe, kad galėtų svaigintis. O kodėl nesisvaiginti, jei geraširdžiai jiems nuolatos aukoja“, – sakė specialistė.


Štai nuolatinis išmaldos prašinėtojas jau daugybę kartų buvo patalpintas saugioje ir švarioje aplinkoje – Savarankiško gyvenimo namuose Obeliuose. Kodėl jis negali juose ilgesnį laiką gyvent? Nes girtavimas yra drausmės pažeidimas. „Kurį daryti skatina aukotojai, duodami jam pinigų. Neturės pinigų, neturės už ką gerti. Atminkite, kad jie nėra palikti be lėšų pragyvenimui: valstybė nesukaupusiems būtinojo darbo stažo, moka šalpos pensijas“, – argumentus aukoti atmetė Z. Čaplikienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video