Su asmeniniu asistentu neįgalieji keliauja pas gydytoją, tačiau  į teatrą dar nedrįsta   (0)

Publikuota: 2022-11-27 Kategorija: Aktualijos
Su asmeniniu asistentu neįgalieji keliauja pas gydytoją, tačiau  į teatrą dar nedrįsta  
J. Paukštienės asmeninio albumo nuotr. / Rokiškio socialinės paramos centro direktorė J. Paukštienė.

Kad galėtų patenkinti socialinius poreikius, dalyvauti renginiuose, visuomeniniame gyvenime, negalią turintys gyventojai gali naudotis asmeninio asistento paslauga. Tačiau tokios pagalbos prašo tik nedidelė dalis neįgaliųjų: vieni vis dar nedrįsta, kiti paprasčiausiai nežino.

Daugiausia – su regos negalia

Rokiškio socialinės paramos centre asmeninio asistento  paslauga pradėta teikti prieš metus. Pasak šios įstaigos direktorės Jolantos Paukštienės, šiuo metu ji teikiama 27 žmonių, nors pagalba pasinaudoti galėtų žymiai daugiau neįgaliųjų. „Socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansuoja šią paslaugą, tačiau mes net nepajėgūs išnaudoti visų skirtų lėšų. Žmonės galėtų gauti pagalbą, bet dar vyrauja nuostata, kad neįgaliuoju geriausiai gali pasirūpinti jo artimieji. Tiesiog ta naujovė jiems neatrodo tokia patraukli ir naudinga, kol nepradeda ja naudotis“, – apie sunkiai prigyjančią paslaugą kalba J. Paukštienė. 

Pašnekovės teigimu, šiuo metu asistento pagalba daugiausiai naudojasi regos negalią turintys rokiškėnai, taip pat turintys judėjimo apribojimų, sėdintys neįgaliojo vežimėlyje.

Paslauga gali būti teikiama ne tik fizinę, bet ir intelekto negalią turintiems asmenims.

Pramogauja retai

Rokiškio socialinės paramos centro asmeniniai asistentai įveikti kliūtis ir susitvarkyti įvairius reikalus padeda 16  Rokiškio mieste gyvenančių asmenų, ši paslauga pasiekiama ir kaimo gyventojams. 11 neįgaliųjų yra Duokiškio, Konstantinavos, Panemunėlio, Pandėlio Juodupės gyventojai. Jų pagalbos prašymai labai panašūs, dažniausiai prašoma palydėti į gydymo įstaigas, pas odontologą, į vaistinę, parduotuvę. Neįgalieji dar nedrįsta „trukdyti“ darbuotojo su prašymais palydėti į pramogų vietas, renginius. Nei vienas nepaprašė palydėti į teatrą, nors tokia galimybė yra, kaip ir aplankyti koncertus, nuvykti į biblioteką ir pan. Tik vienas kitas išsako pageidavimą palydėti juos pasigrožėti gamta prie ežero ar nustumti neįgaliojo vežimėlį į parką, pabendrauti.

„Turime puikų pavyzdį, kaip vienas vyras, anksčiau buvęs sveikas, bet po kojos amputacijos nebegalintis nuvykti ten, kur norėtų, labai geranoriškai priima asmeninės asistentės pagalbą ir džiaugiasi, kad savo asmeninį gyvenimą gali tvarkytis laisviau, neatsisakyti ankstesnių poreikių.

Kai jaučia, kad yra ne vieni, turintys negalią žmonės tampa atviresni, drąsesni, išmoksta spręsti savo problemas. Kelionių metu pasikeičia aplinka, plečiasi akiratis“, –  sakė pašnekovė. 

Painioja su tarnaite

Kartais asmeninio asistento pagalbą gyventojai suvokia savaip, tačiau tikėtis, kad atėjęs darbuotojas  sutvarkys visus namus ir nuravės daržus neverta. J. Paukštienė pabrėžia, kad asmeninis asistentas  stengiasi ne pats padaryti įvairius darbus už paslaugų gavėją, o daryti kartu su juo. „Yra buvę taip, kai paslaugų gavėjai galvoja, kad atėjo tarnaitė ir padarys visus darbus. Tačiau taip nėra. O padaryti kartu jie gali daug: gaminti valgį, tvarkyti buitį. Asmeninis asistentas gali pagelbėti namuose ir viešojoje erdvėje, padėti pasirūpinti asmens higiena, nuvykti į reikiamą vietą, padėti susiorientuoti aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti į  darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę ir padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka“, – vardijo pašnekovė.

Susimoka patys

Gali būti, kad neįgaliųjų norą lankytis įvairiuose renginiuose malšina ir dvigubos finansinės išlaidos, nes bilietą į koncertą ar spektaklį tektų pirkti ne tik sau, bet ir asmeniniam asistentui (arba darbuotojas turi susimokėti už įėjimą iš savo kišenės).

Nuo kitų metų žadama keisti šią tvarką, asmeniniams asistentui, lydinčiam neįgalųjį į renginį, bilietai bus kompensuojami 100 proc.

Šiuo metu Rokiškių socialinių paslaugų centre dirba 6 asmeniniai asistentai. Pasak direktorės,  neįgalieji pripranta prie savo pagalbininko, pradeda pasitikėti, todėl stengiamasi, kad asmeninis asistentai dirbtų su tuo pačiais žmonėmis nesikeisdami.

 Laikas pagal poreikį

Vienam negalią turinčiam asmeniui per savaitę gali būti suteikta 40 valandų su asmeniniu asistentu, mažiausiai – 2 valandos per savaitę. Kiek laiko neįgalusis galės praleisti su savo pagalbininku, priklauso nuo poreikio, kuris nustatomas pradedant teikti paslaugą. J. Paukštienė sako, kad norintys gauti pagalbą Rokiškio rajono gyventojai, turėtų kreiptis pagal deklaruojamą gyvenamąją vietą į seniūniją. Socialinio darbo organizatoriai įvertina, kokia pagalba reikalinga. Jeigu neįgaliojo sveikata pablogėja, valandų skaičius su asmeninius asistentu gali būti didinamas.

Paslauga mokama, tačiau negali viršyti 20 proc. asmens gaunamų pajamų. Jeigu pajamos labai mažos – nesiekia 256 Eur/ mėn., paslauga teikiama nemokamai. Šiuo metu nemokamai ją gauna du rokiškėnai.

 

 

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video