Trys mėnesiai apmokestinus maišelius atskleidė, kad rokiškėnai rūpinasi aplinka ir stengiasi jai būti draugiški (foto) (0)

Publikuota: 2023-09-20 Kategorija: Aktualijos
Trys mėnesiai apmokestinus maišelius atskleidė, kad rokiškėnai rūpinasi aplinka ir stengiasi jai būti draugiški (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Pirkėjai vis rečiau perka vienkartinius plastiko maišelius.

Eina trečias mėnuo, kai didžiuosiuose šalies prekybos tinklų parduotuvėse simboliniu vieno cento mokesčiu apmokestinti iki tol buvę nemokami vienkartiniai maišeliai. Parduotuvėse jų vartojimas sumažėjo perpus, pirkėjai tapo sąmoningesni ir atsineša savo maišelius ar įsigyja daugkartinius. Vis tik pasitaiko atveju, kai už plonyčius plastiko maišelius nesumokama arba gudraujama į popierinius maišelius, skirtus duonos gaminiams, susikraunant daržoves ar vaisius.

Keičiasi pirkėjų įpročiai

Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė, „Rokiškio Sirenai“ sakė, kad lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ labai lengvų, vienkartinių plastikinių maišelių pardavimai palyginus šių metų liepos ir rugsėjo mėnesio vidurkį sumažėjo kone perpus – 36 proc. 

I. Trakimaitė-Šeškuvienė pastebi, kad vienkartinių plastikinių maišelių pirkėjai Rokiškyje įsigijo net 73 proc. mažiau.

(Asmeninio archyvo nuotr.)

„Maxima“ pastebi į naudą aplinkai besikeičiančius pirkėjų įpročius – skaičiuojame, jog vienkartinius plastikinius maišelius, kurio kaina siekia 1 euro centą, renkasi kas ketvirtas pirkėjas. Stebime, kad klientai ne tik atsineša savo labai lengvus vienkartinius plastikinius maišelius iš namų, bet ir aktyviai įsigyja mūsų asortimente siūlomas aplinkai draugiškas alternatyvas – skalbiamus, neaustinės medžiagos daugkartinio naudojimo sveriamos produkcijos maišelius iš polipropileno ir gyventojų itin pamėgtus daugkartinio naudojimo tinklelius“, – komentavo I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Beje, „Maxima“ prekybos tinkle daugkartinių maišelių, lyginant su pastarųjų 12 mėnesių vidurkiu, liepą įsigyta net 88 proc. daugiau.

Tekdavo ir priminti

Pasiteiravus ar pasitaiko atvejų, kai pirkėjai nesumoka – pamiršo arba tyčia, už vienkartinius maišelius, tinklo atstovė pastebėjo, kad anksčiau pirkėjams dar tekdavo priminti, kad vienkartiniai plastikiniai maišeliai yra parduodami kaip įprasta prekė ir kainuoja 1 centą.

„Tačiau jau kurį laiką stebime tendenciją, kad vis daugiau pirkėjų nauja tvarka tampa įprastine. Siekiant padėti jiems įsigyti vienkartinius maišelius, kai to išties reikia, dar patogiau ir paprasčiau, nuo liepos pabaigos mūsų parduotuvių savitarnos kasose atsirado naujovė – pirkėjai gali rasti specialų žetoną su plastikinio maišelio brūkšniniu kodu, kurį nuskenavus, kaip įprastai ir kitas prekes, pageidaujamas įsigyti vienkartinis plastikinis maišelis atsiras pirkinių krepšelyje ir jo kaina bus įskaičiuota bendroje sumoje“, – aiškino I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Jei vienkartinių plastikinių maišelių pageidaujama įsigyti daugiau nei vieną, žetoną reikia nuskenuoti tiek kartų, kiek maišelių norima įsigyti arba laukelyje „kiekis“ ranka įvesti prekybos salėje pasiimtų maišelių kiekį, o tada nuskenuoti žetoną.

Kokia padėtis pas mus?

„Rokiškėnai išties itin rūpinasi aplinka ir stengiasi jai būti draugiški. Rokiškyje esančiose dvejose „Maximos“ parduotuvėse labai lengvų, vienkartinių maišelių pardavimai palyginus liepos ir rugpjūčio mėnesių vidurkius  sumažėjo dvigubai – 49 proc. O palyginus liepos ir rugsėjo mėnesių vidurkius vienkartinių plastikinių maišelių mūsų pirkėjai Rokiškyje įsigijo net 73 proc. mažiau“, – teigė I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

2 mln. per mėnesį

Prekybos tinklo „Iki“ Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, jeigu skaičiuotumėme nuo apmokestinimo pradžios, tai maišelių šio tinklo parduotuvėse parduodamas labai stabilus kiekis. Daugiau nei 2 mln. per mėnesį.

V. Budrienės duomenimis, vidutiniškai per mėnesį Rokiškio „Iki“ parduotuvėse parduodama apie 7 tūkst. vienetų maišelių.

(Asmeninio archyvo nuotr.)

„Verta pastebėti, kad auga daugkartinių maišelių pardavimai. Vaisiams ir daržovėms jų turime tris rūšis ir atrodo, kad nemaža dalis mūsų klientų pereina būtent prie šių maišelių naudojimo. Jų pardavimai auga 20-30 procentų. Kai kurie pirkėjai atsineša ir savo maišelius, tačiau kaip ir minėjau, daugiausiai yra perkami daugkartiniai maišeliai ir paskui jie naudojami“, – kalbėjo V. Budrienė.

Pašnekovė šypteli, kad būna atvejų, kai pirkėjai nesumoka už vienkartinius maišelius, tačiau tokiais atvejais pavyksta gražiai susitarti ir priminti, kad maišeliai yra mokami.

Vidutiniškai per mėnesį Rokiškio „Iki“ parduotuvėse parduodame apie 7 tūkstančius vienetų maišelių.

Didesnių klausimų nebekyla

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė taip pat pastebi, kad pastaruoju metu pirkėjai vietoj plastikinių vienkartinių maišelių vis dažniau renkasi, įsigyja bei naudoja tvaresnes alternatyvas – daugkartinius maišelius vaisiams, daržovėms ar biriems produktams susidėti. Tokius maišelius galima užrišti, o panaudojus – išplauti ir naudoti pakartotinai.

L. Skersytė sako, jog pirkėjai vietoj plastikinių vienkartinių maišelių vis dažniau naudoja tvaresnes alternatyvas. (Asmeninio archyvo nuotr.)

„Kaip ir buvo galima prognozuoti, apmokestinus vienkartinius plastikinius maišelius buvo tam tikras pereinamasis laikotarpis, kai ir klientams, ir parduotuvėms reikėjo prisitaikyti prie pokyčio. Manome, kad šis laikotarpis eina į pabaigą – klientams didesnių klausimų nebekyla ir daugelis jų atranda tvaresnius būdus susipakuoti prekes. Pirminiai duomenys rodo, kad tendencijos yra panašios kaip ir kitose „Lidl“ šalyse, kur toks sprendimas yra įgyvendintas – ilgainiui šiose šalyse vienkartinių plastikinių maišelių sunaudojama apie 40 procentų mažiau“, – sakė L. Skersytė.

Nesukelia nepatogumų

Šio tinklo parduotuvėse, pašnekovės teigimu, atsiskaitymas už panaudotus plastikinius maišelius yra paprastas, tad pastebima, kad pirkėjams apsiperkant tai nesukelia nepatogumo, viskas vyksta sklandžiai.

„Apsiperkant standartinėje kasoje, pirkėjams tereikia pasakyti, kiek naujų vienkartinių maišelių jie panaudojo. Savitarnos kasose tokiu atveju pirkėjas turi kasos ekrane pasirinkti kiekį, kiek apsipirkimo metu maišelių jis panaudojo. Esant poreikiui, savitarnos kasose visada galima pasikonsultuoti su darbuotoju, kuris padės įtraukti į pirkinius panaudotus plastikinius maišelius. Atsinešus vienkartinį plastikinį maišelį iš namų, už jį mokėti nereikia“, – pabrėžė L. Skersytė.

Sumažėjo perpus

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pastebėjo, kad jų tinkle vienkartinių maišelių vartojimas sumažėjo apie 50 proc.

Pasak D. Ryliškio, pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų, kai nemokami popieriniai maišeliai kepiniams naudojami kitoms prekėms.

(Asmeninio archyvo nuotr.)

„Tikslią statistiką turėsime po naujų metų. Bendrai paėmus, nuo liepos 1 dienos pirkėjai vienkartinių maišelių įsigyja perpus mažiau. Tuo pačiu padidėjo popierinių daugkartinių maišelių pardavimai – apie 25 proc. Gerai, kad plastiko naudojimas mažėja“, – sakė D. Ryliškis, pridūręs, kad nemažai žmonių į parduotuves atsineša savo maišelius.

Be abejo, kaip ir kitų tinklų parduotuvėse, taip ir „Norfos“, pasitaiko vienas kitas atvejis, kai pirkėjai nesumoka už plastikinį vienkartinį maišelį.

Panaudodavo ir kitam

„Bandelių ir kepinių skyriuje yra nemokami vienkartiniai popieriniai maišeliai. Kai kurių miestų parduotuvėse, nesakau, kad Rokiškio, pasitaikė ir tokių žmonių, kurie šiuos maišelius naudodavo kitiems dalykas, pavyzdžiui, daržovėms ar dar kažkam. Tikrai būna tokių piktnaudžiavimo atvejų, jeigu jų daugės, tuomet bus svarstomas ir jų popierinių vienkartinių maišelių apmokestinimo klausimas“, – sakė D. Ryliškis.

Šio tinklo parduotuvėse, kaip ir kitų prekybos tinklų, žuvies ir mėsos skyriuose produktai dedami į maišelius, už kuriuos pirkėjams nereikia mokėti.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video