Vakar paskelbta JTO mokslinė ataskaita – klimato krizės padarinių nebesustabdysime (3)

Publikuota: 2021-08-10 Kategorija: Aktualijos
Vakar paskelbta JTO mokslinė ataskaita – klimato krizės padarinių nebesustabdysime
Canva nuotr. / Klimato kaita

Vakar Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė mokslinę ataskaitą apie klimato krizę. Ataskaitą, kurios pagrindą sudaro 14 000 skirtingų tyrimų, patvirtino 195 šalys. Nacionalinės jaunimo reikalų tarybos narė Urtė Petrulytė savo Facebook įraše dalinosi, kad tai iki šiol plačiausia ataskaita parengta klimato tema. Svarbiausi aspektai - aiškiai įrodyta, kad klimato krizė yra žmogaus veiklos padarinys ir ji aiškiai įvardina bei parodo krizės padarinius skirtingiems regionams. Ką dar svarbu žinoti?

  • Nuo XIX a. žmogus planetą „pašildė“ 1,1°C .
  • Šis dešimtmetis yra karščiausias per 125 000 metų.
  • Anglies dioksido lygis atmosferoje yra didžiausias per paskutinius 2 MILIJONUS metų.
  • Vandenynų lygis per šį amžių yra pakilęs 20 cm, o nuo 2006 m. kylimas yra dvigubai greitesnis.
  • Karščio bangos, sukeliančios gaisrus, yra pavojingos ne tik žmonėms ir miško gyvūnams. Tos pačios karščio bangos vandenynuose naikina koralinius rifus ir kitas vandens gyvūnijos rūšis veda prie išnykimo ribos.
  • Kylant planetos temperatūrai stiprės ir gamtos padariniai, karščio bangos, taifūnai suaktyvės ir padažnės. (Dabar mokslininkai sako, kad karščio bangų reikėtų tikėtis kas 10 metų, bet jei planeta taip sparčiai šils - turėsime jas kas 5-is metus ir kiekvieną kartą vis karštesnes).
  • Iki 2030 m. jūros lygis tikimasi, kad kils dar 20 cm., to rezultatas bus žmonės be namų, maisto, dirbamų laukų ir didės migrantų skaičiai į neapsemtas teritorijas. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad labai sunku apskaičiuoti tikslius ledynų Antarktikoje ir Grenlandijoje tirpimo rezultatus bei įtaką vandenynams, jų salų gyventojams.
  • Jeigu bus vykdomos tik dabar numatytos šalių klimato politikos per dešimtmetį planetos temperatūra pakils iki 3°C. (o tai reiškia gyvūnijos nykimą, dažnesnias sausras ir gaisrus, gausesnius ir dažnesnius potvynius ir salų bei pakrančių miestų paskendimą).
  • Net jeigu šiandien visos šalys priimtų sprendimus drastiškai sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį - planeta vis tiek šiltų. T.y. mes sprendimus mažinti savo vartotojiškumo pėdsaką žemei atidėliojome tiek ilgai, kad dabar nebeturime prabangos ieškoti kompromisų. Padariniai, kuriuos matome stiprėjant keletą metų iš eilės toliau stiprės. Greitais ir gana drastiškais sprendimais galime tikėtis tik šiek tiek pareguliuoti jų stiprumą bei dažnumą. Mes NEGALIME ir jų niekaip NEBEPANAIKINSIME artimiausioje ateityje.

Lapkričio mėnesį Jungtinių Tautų narės susitiks kalbėtis ir ieškoti šiai problemai sprendimų, ten bus aptariamas tyrimas bei jo pasiūlymai. Mokslininkai teigia, kad jei iki 2050 m. mes VISIŠKAI nustosime kelti anglies dioksido lygį atmosferoje (o tai reiškia staigų nustojimą naudotis iškastiniu kuru), mažinsime miškų kirtimo apsukas, bei pašalinsime dalį anglies dioksido iš oro (taip sakant „išvalysime“ orą, kuriuo kvėpuojame) - tuomet planetos temperatūrą palaikysime ties 1,5°C.

Kitais metais pasirodys dar porą JT mokslininkų ataskaitų apie klimato krizės poveikį žmonių sveikatai bei šalių sveikatos sistemoms, visuomenei bendrai. Taip pat bus pateikti specialūs pasiūlymai ir nuodugnios strategijos dėl šiltnamio efekto dujų mažinimo ir klimato krizės stabdymo.

Visą ataskaitą rasite čia, ten taip pat pagal regioną galite pažaisti su „interaktyviu“ žemėlapiu ir pažiūrėti, kokia ateitis laukia skirtingų regionų šylant žemės temperatūrai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video