Vėjas – pirmesnis: sekmadienį tęsė neplaninį krašto muziejaus parko retinimą (foto) (0)

Publikuota: 2024-04-15 Kategorija: Aktualijos
Vėjas – pirmesnis: sekmadienį tęsė neplaninį krašto muziejaus parko retinimą (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Draugystė: vienas šalia kito ilgai augę parko medžiai ir griuvo drauge.

Galingas vėjas, jau tradiciškai, tampa Rokiškio krašto muziejaus parko „valytoju“: sekmadienį šalyje siautėti pradėjusi audra vėl buvo stipresnė nei vienas iš parko medžių, kuris virsdamas labai tikslingai „atsirėmė“ į šalimais augusį draugą, tačiau buvo sunkesnis, tad ant žemės atsidūrė abu. Abu medžiai augo šalia pagrindinio tako, vedančio į rūmus.

Jų šalinti neturėjo

Kovo mėnesį Rokiškio rajono savivaldybės sudaryta Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo komisija, išnagrinėjusi Krašto muziejaus prašymą ir apžiūrėjusi parko medžius nusprendė leisti iškirsti 19 jau pavojingos būklės medžių.

Tačiau muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė paaiškino, kad nuo prašymo patenkinimo turėjo praeiti 20-ies dienų terminas ir tik tada buvo galima pradėti darbus. Deja, belaukiant prasidėjo paukščių perėjimo laikas ir darbai „nusikėlė“ į rudenį.

Anot A. Gudgalienės, šie du sekmadienį nuvirtę medžiai į minėtą 19-os šalintinų medžių sąrašą nepateko.

Rimtai ėmėsi pernai

Kai pernai, rudeniop, galingo vėjo neatlaikė šalia muziejaus administracinio pastato augusi Kanadinė tuopa, savivaldybės atstovai užsakė nepriklausomą dvaro parko želdynų ir želdinių ekspertizę. Ją atlikęs ekspertas Julius Bačkaitis įvertino 239 parko medžius ir pateikė išvadą, kad 16-os iš jų kamienų būklė yra bloga, 34 medžių – nepatenkinama, 70 – patenkinama, 136 – gera, o bendra išvada: parko medžių būklė – vidutinė.

Remiantis pateiktomis išvadomis, dvaro personalas rudenį pašalino 7 medžius, o šį pavasarį kreipėsi dėl dar 19 mažiausiai vertingų medžių, kurių būklė yra bloga ir kurie turi: puvinių, kamienų žaizdų, sausų šakų. Tarp jų – dar viena likusi kanadinė tuopa šalia administracinio pastato.

Reikia ir tinkamo laiko, ir lėšų

Komentuodama dabar išgriuvusių medžių situaciją A. Gudgalienė juokėsi, kad prieš vėją nepapūsi.

„O jei rimčiau – yra gamtos dėsniai, prie kurių turime taikytis ir ne visus suplanuotus darbus galime atlikti iš karto. Tuos 19-a medžių šalinsime pagal galimybes. Kadangi jų sąraše yra tokių – rankos storumo – medžių, kuriuos tikrai galėsime sutvarkyti savo jėgomis, tą ir darysime vasarą. Nes dabar parke dar šlapia, su transportu neįvažiuosi. Kai kurių medžių, pavyzdžiui, šalia administracijos pastato augančios tuopos, šalinimui reikalingi specialistai, technika ir, aišku, finansai. Tad mums dar reikia užsidirbti lėšų, kad galėtumėme kažką samdyti“, – niuansais dalinosi direktorė ir pridūrė, kad lėšų reikia ne tik darbų atlikimui, bet ir sumokėti į valstybės biudžetą nupjautų medžių atkuriamos vertės mokestį.

Jis sieks šiek tiek daugiau nei 4 tūkstančius eurų.

Prašo lankytojų supratingumo

O kalbėdama apie sekmadienį siautėjusį vėją, A. Gudgalienė norėjo atkreipti Krašto muziejaus lankytojų dėmesį, kurie ir vėjuotomis dienomis pasivaikščiojimui renkasi dvaro parką: „Pati sekmadienį keletą valandų praleidau darbe ir mačiau tikrai daug žmonių: su šuniukais, su vaikais. Žinoma, neišvarysime jų iš parko, bet patys žmonės turėtų būti sąmoningi ir vengti lankytis parke, kai siautėja toks vėjas. Pastarieji metai rodo, kad antrą šimtmetį skaičiuojančių medžių būklė ir tendencija vėtros metu griūti – itin dažna. Kol kas nugriuvusius radome tik tuos du (su direktore kalbėjome pirmadienio rytą – aut. past.), bet stiprų vėją prognozuoja iki popietės, tad situacija gali ir pasikeisti. Prašau – būkite saugūs!“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video