Žemdirbių protestas Rokiškyje: žali kryžiai, juodu kaspinu perrišta pieno tara ir performansas su kojinėmis (foto) (0)

Publikuota: 2023-02-06 Kategorija: Aktualijos
Žemdirbių protestas Rokiškyje: žali kryžiai, juodu kaspinu perrišta pieno tara ir performansas su kojinėmis (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškyje žemdirbiai surengė protesto akciją.

Vasario 6 dieną, pirmadienį, protestuodami dėl pieno supirkimo kainų prie pagrindinių perdirbėjų ir prekybininkų administracijos pastatų šalyje žemdirbiai statė žalius kryžius. Akcija surengta ir Rokiškyje, kur prie akcinės bendrovės „Rokiškio sūris“ piketavo apie šimtą Aukštaitijos regiono ūkininkų.

Nepakilo rankos

Į klausimą ūkininkų miniai ar čia yra Rokiškio rajono ūkininkų, nepakilo nė viena ranka. Galbūt rokiškėnai nedrįso viešai prisipažinti, kad palaiko kolegas.

Nepaisant to, Aukštaitijos ūkininkų delegaciją priėmė AB „Rokiškio sūris“ direktorius Dalius Trumpa, į pokalbį atvyko ir Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius. Žemdirbių ir įmonės atstovų diskusija vyko daugiau kaip valandą, pats protestas prie gamyklos užtruko, kaip ir buvo planuota, iki poros valandų.

Vienas iš šios akcijos iniciatorių Rokiškyje, Ignas Matuzevičius iš Biržų rajono, sakė, kad šis protestas nukreiptas į tai, jog žemdirbiai, žymiai kritus pieno kainai, neišlaiko savo ūkių.  

„Kadangi mes esame Aukštaitijos ūkininkai, renkamės čia, o kitos ūkininkų grupės šiandien renkasi prie kitų perdirbėjų ir prekybininkų ofisų. Visus atsakingus asmenis kviesime į derybas dėl pieno kainų“, – „Rokiškio Sirenai“ sakė I. Matuzevičius.

Tuo metu, kol vyko derybos, ūkininkas Vitalijus Šaveliovas iš Molėtų su dviem kolegomis, skambant Lietuvos himnui, surengė savotišką performansą – ant žemės pabėrė šiaudų, nusiavė batus, taip pademonstruodami, kad šalies valdžia palieka juos be batų.

Paskelbė facebuke

Žemdirbių organizacinis štabas sekmadienį išplatino pranešimą socialiniame tinkle facebuke, kur buvo paskelbtas pieno gamintojų protesto anonsas: „Kryžių kiekis ir dydis neribojamas. Prie kryžių akcijos metu stovės ūkininkai. Taip pat, esant pakankamai iniciatyvos, akciją galima plėsti prie parduotuvių, perdirbimo įmonių. Ūkininke, jei manai, kad tavęs netenkina Lietuvoje mažiausia iš ūkininkų perkamo žaliavinio pieno kaina Europos Sąjungoje, didžiausios pieno ir jo produktų kainos vartotojams, prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomas noras grobti, (...) jei pasisakai už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams, ūkių išlikimą, pirmadienį prisidėk prie žemdirbių protesto akcijos“.

Akcijos rengėjai reikalauja „įvykdyti realias trišales derybas tarp ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų, nustoti šantažuoti Lietuvos valstybę nuolat mažinant kainas bei siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neteisingą kainos pasiskirstymą maisto grandinėje“.

Akciją rengia žemdirbių organizacinis štabas.

Primename, kad protestuodami prieš mokesčius ir visuomenės požiūrį į žemdirbius ūkininkai savo laukuose žalius kryžius statė ir 2019-aisiais.

Kaina ėmė mažėti

Kaip skelbia BNS, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) yra nurodžiusi, kad nuo praėjusių metų spalio pieno supirkimo kaina ėmė mažėti dėl ženkliai kritusių grietinėlės, sviesto ir kietojo sūrio kainų užsienio rinkose. Lietuva eksportuoja iki 70 proc. pieno produkcijos.

ŽŪM taip pat pažymi, kad dėl šių priežasčių sumažėjus Lietuvoje pagamintos pieno produkcijos konkurencingumui ir susidarius nepalankioms pardavimų sąlygoms, pieno produktų perteklius kaupiamas sandėliuose.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, gruodį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina mažėjo antrą mėnesį iš eilės – ji siekė 51 centą už kilogramą ir buvo 6,7 proc. mažesnė nei lapkritį, bet 19,3 proc. didesnė nei prieš metus.

Karvių augintojai yra teigę, kad situacijai toliau prastėjant gali tekti nutraukti veiklą, nes ji taps nuostolinga. Tuo metu perdirbėjai tikina, kad supirkimo kainą veikia eksporto rinkos, kur pastaraisiais mėnesiais smuko tiek kainos, tiek paklausa. 

Savo ruožtu ŽŪM tikina, jog siekiant žaliavinio pieno supirkimo kainų indeksavimo pagal pieno produkcijos pardavimų kainas, artimiausiu metu inicijuos teisės aktų keitimus.

Plačiau apie vykusias derybas skaitykite vasario 10 dienos, penktadienio. „Rokiškio Sirenos“  numeryje.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video