Daugėja manančių, kad būstas pigs (1)
Plintant koronavirusui ir besitęsiant karantinui, Lietuvoje daugėja manančių, kad būstas per artimiausius metus pigs, rodo nauja apklausa.
SEB banko atliktos apklausos duomenimis, taip manančių kovo pabaigoje buvo 40 proc. (gruodžio pabaigoje – 9 proc.), tuo metu priešingai – kad kainos augs – galvojo 19 proc. (55 proc.). 26 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės (įprastai tokių būdavo apie dešimtadalį).
Pasak SEB ekonomisto Tado Povilausko, koronavirusas neišvengiamai padarys neigiamos įtakos būsto rinkai, tačiau ji priklausys nuo to, kaip sėkmingai pavyks susitvarkyti su viruso plitimu ir ekonomiką bei žmonių pajamas grąžinti į įprastas vėžes.
Kovą skirtumas tarp galvojančių, kad būsto kaina didės ir mažės, buvo 21 proc., arba žemiausias nuo
apklausų pradžios.
„Būsto kainai didžiausią įtaką daro realiųjų disponuojamų gyventojų pajamų, žmonių finansinio turto, paskolų rinkos, demografiniai, būsto pasiūlos pokyčiai. Beveik visi pagrindiniai būstų kainos pokyčius lemsiantys veiksniai nebus palankūs artimiausiu laiku“, – pranešime sakė T. Povilauskas.
Apklausa parodė, kad didžiausi pesimistai buvo Vilniaus ir Kauno gyventojai, gaunantys didesnes pajamas.
SEB prognozuoja, kad antrąjį ketvirtį Lietuvos BVP smuks daugiau negu 20 proc. pagal dabartinį scenarijų, tačiau trečiąjį ketvirtį metinis nuosmukis sulėtės, o ketvirtąjį jau galimas ir nedidelis augimas. Per visus šiuos metus šalies ūkis susitrauks 6 proc., prognozuoja SEB.
„Pasitvirtinus tokiam scenarijui, būsto kainų smukimas per artimiausią pusmetį yra neišvengiamas, tačiau tai nereiškia, kad po metų ar dvejų kainos bus mažesnės negu dabar. Remiantis gyventojų būsto kainų lūkesčių apklausos rezultatais, būtų galima teigti, kad jie rodo 5-10 proc. kainų sumažėjimą per artimiausius metus“, – sakė ekonomistas.
Vis dėl to jis pabrėžia, jog gyventojų lūkesčiai gali greitai kisti pasikeitus kovos su koronavirusu rezultatui.
Apklausą kovo 25–30 dienomis SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“, internetu apklaususi 500 žmonių nuo 15 iki 74 metų.