Laidotuvės: kokius dokumentus reikia paruošti ir kokia yra laidojimo eiga? (0)

Publikuota: 2023-05-09 Kategorija: Gyvenimas
Laidotuvės: kokius dokumentus reikia paruošti ir kokia yra laidojimo eiga?
Organizatorių nuotr. / Laidotuvės: kokius dokumentus reikia paruošti ir kokia yra laidojimo eiga?

Kiekvieno žmogaus kelionė žemėje kada nors baigsis. Visiems liūdna atsisveikinti su artimais žmonėmis, tačiau ta diena išaušta, kad ir kokia ji yra nelaukiama. Mirus mylimam žmogui reikia su juo tinkamai atsisveikinti ir jį palaidoti. Laidotuvės yra bet koks galutinis atsisveikinimo susitarimas (laidojimas ar kremavimas), kurį šeima sudaro po mylimo žmogaus mirties. Laidotuvių planavimas skirtas visiems, kurie nori sumažinti stresą. Artimo žmogaus mirties diena skaudi visiems artimiesiems, dėl to planavimą ir dokumentų tvarkymą geriau palikti profesionalams. Kas yra laidotuvių planavimas, kam jis reikalingas ir kaip palengvina laidotuvių procesą?

Kokius dokumentus reikia pildyti mirus žmogui?

Pirmiausia reikia pradėti nuo dokumentų pildymo, pranešimo įvairioms įstaigoms. Kad ir kokia sunki netektis, reikia pasirūpinti, kad velionis gautų visus reikiamus dokumentus ir laikiną mirties liudijimą. Pirma, apie mirtį reikia pranešti gydytojui ir (arba) policijai. Jie turi nustatyti mirties faktus. Išduoti laikiną medicininį mirties liudijimą. Mirties fakto registracija turi būti atlikta per 3 dienas nuo mirties dienos. Mirties faktas registruojamas mirusiojo paskutinės gyvenamosios ar mirties vietos civilinės metrikacijos skyriuje, seniūnijoje, savivaldybėje ar Lietuvos Respublikos konsulate. Mirusiojo išvežimas jei artimasis miršta namuose, kūną per dvi valandas reikia gabenti į vietos lavoninę. Mirusiojo palaikai negali būti laikomi ligoninėje ilgiau kaip 4 dienas, po to turi būti perkelti į lavoninę. Tačiau jei didelė ligoninė turi savo patologinės anatomijos skyrių ir šaldytuvą, lavoną galima laikyti ir ilgesnį laiką. Mirusiųjų palaikų vežimą ir saugojimą viešosiose vietose turi organizuoti savivaldybė.

Kaip paruošiamas mirusiojo kūnas?

Kad ir kaip keista, miręs žmogus negali būti liečiamas, jį paruošti atsisveikinimui turi profesionalas. Mirusioju kūnu pasirūpinti gali tik profesionalai, artimieji negali nurengti, nuprausti ir sutvarkyti mirusiojo kūno, nes tai nehigieniška pagal įstatymus. Velionio paruošimas laidotuvėms atliekamas profesionalų, todėl patariama kreiptis į laidojimo paslaugas teikiančią įmonę, čia galite skaityti plačiau. Kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę į vietą kapinėse, todėl už kapines nereikia mokėti žemės mokesčių. Norint gauti leidimą būti laidojamam kapinėse, reikia kreiptis į savivaldybę ar rinkimų apygardą ir pateikti raštišką prašymą bei mirties liudijimą. Dėl mirusiojo kremavimo reikėtų kreiptis į krematoriumą (Lietuvoje, Latvijoje ar Lenkijoje). Jei norite, kad laidotuvėse dalyvautų klebonas ar kapelionas, susisiekite su juo.

Šarvojimas: kaip viską paruošti?

Užsisakykite šarvojimo salę, kurioje bus galima atsisveikinti su velioniu. Neleidžiama atlikti atsisveikinimo ceremonijos namuose ar butuose, todėl šarvojimo sales turėtumėte išsinuomoti iš anksto. Padedant artimiesiems ar laidojimo paslaugų organizatoriams reikia įsigyti reikiamų laidojimo reikmenų – karstą (ar urną), drabužius mirusiam, papuošalus, grimą. Užsisakykite gėlių ar vainikų, pasirūpinkite žvakėmis. Laidotuvių muzikos pasirinkimas turėtų būti santūrus. Būtinai pagalvokite, kokio muzikinio fono prireiks jūsų laidotuvėms – užteks dainininkų, vargonų, ar užteks susitarimo su laidojimo paslaugų organizatoriumi, kad gautumėte norimą gedulo muzikos kompaktinį diską. Gedulingi pietūs nėra būtini, bet jei į laidotuves atvyksta žmonės iš toliau, įprasta jiems pasiūlyti gedulingus pietus. Tuomet reikėtų užsisakyti kavinę ir derinti pietų meniu. Būtinas pranešimas mirusiojo artimiesiems apie numatomą laidojimo vietą, laiką ir kitus niuansus.

Biblijoje teigiama, kad mirusieji turi būti palaidoti per tris dienas. Trijų dienų užtenka organizuoti laidotuves, tačiau paprašykite artimųjų padėti ir, esant galimybei, pasidalykite darbais vieni su kitais, kad galėtumėte viską suorganizuoti sklandžiau. Jei įmanoma, kreipkitės į tos srities profesionalą, kuris gali padėti, patarti ir pasirūpinti, kad jums liktų kuo mažiau rūpesčių.

Užs.Nr. 2184

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video