Vaiko teisių apsaugos specialistai per pusmetį gavo 49 pranešimus apie galimai nesaugią vaikams aplinką (4)
Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Žaneta Ginaitė „Rokiškio Sirenai“ teigė, kad nuo 2019 m. sausio 1-osios iki birželio 30-osios skyriaus specialistai gavo 49 pranešimus iš Rokiškio rajono apie galimai nesaugią aplinką vaikams. Antrasis grėsmės lygis, kai vaikai apgyvendinami pas laikinus globėjus ar šeimynose, buvo nustatytas 6 vaikams. Pirmasis grėsmės lygis nustatytas 67-iems vaikams. 56-iems vaikams grėsmės lygis vertintas, bet jo nenustatyta.
Tyrimas – 17 lapų
Interneto platybėse vis dar skamba gasdinimai, esą vaiko teisių specialistai vaikus iš šeimų atiminėja dėl menkiausių problemų: garsaus verksmo, įdrėskimo ar mėlynės. Pašnekovė Panevėžio apskrities VTAS vedėja Ž. Ginaitė tokius mitus neigia. Iš tiesų per pusmetį iš Rokiškio rajono šeimų buvo paimti šeši vaikai ir apgyvendinti šeimynose ar pas globėjus. Priežastis: girtavimas, smurtas, nepriežiūra. Kaip teigė pašnekovė, pirmiausia vaiko teisių apsaugos specialistai ieško, kam tokiu atveju patikėti vaikus: močiutėms, seneliams, dėdėms, tetoms, krikšto tėvams ar kitiems artimiems žmonėms. Ir tik jei tokių neatsiranda, globa patikima laikiniesiems globėjams ar šeimynoms. Ir tik teismo sprendimu. Tie vaikai, kuriems buvo nustatytas pirmasis grėsmės lygis, buvo laikinai patikėti artimiems žmonėms: seneliams, dėdėms ar tetoms, kitiems artimiesiems.
Kitaip sakant, norint, kad vaiko teisių apsaugos specialistai paimtų iš šeimos vaiką, tėvams reikia gerokai prikrėsti kvailysčių? „Niekas vaikų tiesiog taip neatiminėja. Priimant tokį sprendimą, reikia įvertinti gausybę faktų ir aplinkybių. Tyrimo medžiaga sudaro maždaug 17 lapų“, – pasakojo pašnekovė.
Visų nelaimių priežastis – gėrimas
Kokia dažniausia priežastis, dėl kurios sulaukiama skundų? Pašnekovė atvira: didžiausia bėda yra gėrimas ir su tuo susijusios problemos, tokios kaip vaikų nepriežiūra, smurtas artimoje aplinkoje.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja pabrėžė, kad skyriaus specialistų vizitas šeimose dažnai nebūna griaustinis iš giedro dangaus. Tokios šeimos stebimos, joms teikiama pagalba. Ir netgi paėmus vaikus iš šeimos, tėvams teikiama pagalba, vykdoma atvejo vadyba, dirba mobili specialistų grupė, kad padėtų šeimai išspręsti problemas ir vaikai galėtų grįžti pas savo tėvus. Nes, kad ir kokie jie bebūtų, vaikams jie yra labai svarbūs. „Ir mūsų darbas – padėti sugrąžinti vaikus į šeimą“, – sakė pašnekovė. Kai kuriems tėvams toks sukrėtimas būna rimtas signalas keistis.
Tačiau pasitaiko atvejų, kai šeimos, kurių vyresni vaikai yra atimti, gimdo mažesnius, o jais vėl tenka rūpintis valstybei, nes tėvai turi „svarbesnių reikalų“? Kaip sakė pašnekovė, visuomenėje nestinga įsišaknijusių problemų. Ir tie tėvai, kurie neturi vaikų priežiūros įgūdžių, neretai ir patys vaikystėje nebuvo tinkamai prižiūrimi. Tad ir neišsiugdo pakankamai žinių ir įgūdžių.
Svarbu ugdyti jaunąją kartą
Kaip nutraukti tą ydingą paveldėjimo ratą? Pašnekovė daugiausia vilčių sieja su jaunimo švietimu. Todėl svarbu, kad vaikai nuo pat mažens matytų saugią, tvarkingą aplinką. Tam labai pasitarnauja dienos centrai, kur vaikai gali ramiai paruošti pamokas, praleisti laisvalaikį. Jie turėtų būti mokomi ir šeimos planavimo įgūdžių, mokytis tinkamai rūpintis būsima šeima. Pašnekovė teigė, kad susiduriama su atvejais, kai jauni tėvai labai myli savo vaikus, tačiau vos patys pilnametystės sulaukę, nemoka tinkamai rūpintis savo atžalomis. Todėl labai svarbi bendruomenės, kaimynų, valstybės institucijų parama. Labai svarbi ir institucijų parama tėvams, kad šie atsikratytų priklausomybių, ugdytų socialinius įgūdžius, atsakingai planuotų savo šeimas. Tada ir problemų visuomenėje bus mažiau.