Kamajų aikštėje suplevėsavo Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliava, važiuotynių dalyviai aplankė bendruomenes (0)

Publikuota: 2024-02-04 Kategorija: Krašto žinios
Kamajų aikštėje suplevėsavo Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliava, važiuotynių dalyviai aplankė bendruomenes
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Važiuotynių dalyviai aplankė Duokiškio bendruomenę

Startuoja Kamajų – 2024 m. Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – renginiai. Sekmadienį Kamajų aikštėje iškilmingai pakelta Mažosios kultūros sostinės vėliava, po to automobilių kolona pajudėjo link Duokiškio. Važiuotynių dalyviai aplankė visas Kamajų seniūnijos bendruomenes: Duokiškio, Kalvių, Verksnionių, Salų ir Aukštakalnių. Susitikimuose apsikeista simbolinėmis dovanomis, prisimintos miestelių istorijos. Kiekviena bendruomenė, stiprios savo tradicijomis, patirtimi, šiemet kurs bendrą – Mažosios kultūros sostinės istoriją.

Pirmasis sustojimas

Duokiškėnai svečius pasitiko su edukatorės Daivos Mickūnienės kepta duona, o jaunoji karta organizavo viktoriną, kurioje renginio dalyviai galėjo pasitikrinti savo žinias apie miestelio istoriją.

Kamajų bendruomenės pirmininkė Jolanta Vygėlienė, perduodama simbolinę Mažosios kultūros sostinę vėliavėlę ir bičiulystės dovaną – medaus kibirėlį Duokiškio bendruomenės pirmininkei Giedrei Dagienei, džiaugėsi, kad pirmasis sustojimo taškas – miestelis, garsėjantis „Duokiškio baladėmis“ ir turintis nepaprastą aurą. Sveikindama su prasidedančiais nepaprastais bei turiningais metais „Kartos – kartu“, J. Vygėlienė sakė: „Šiemet labiau pažinsime vieni kitus, daugiau bendrausime. Bus be galo daug renginių vienas už kitą įdomesnių ir gražesnių, į kuriuos kviečiame atvykti bei pakviesti giminaičius, draugus“.

Kad išsipildė sena svajonė ir Mažosios kultūros sostinės vėliava pagaliau atkeliavo į Kamajų seniūniją, džiaugėsi Kamajų respublikos prezidentu tituluojamas Vytautas Vilys. „Nebūtų spalvų Kamajuose, jeigu neturėtume Duokiškio ir kitų mūsų regionų“, – kalbėjo kamajiškis. Su prasidedančiais kultūriniais istoriniais metais sveikino Kamajų seniūnė Lina Zolubienė, pabrėžusi, kad šventės pamatas yra visos bendruomenės.

Įrengė laisvalaikio centrą

Po viešnagės aplankyta ir Kalvių bendruomenė, atributika ir simbolinės dovanos perduotos Kalvių seniūnaičiui Gintarui Kepalui. Vieno seniausių kaimų Lietuvoje istorijos džiaugsmais dalinosi, apie čia vykstančias veiklas pasakojo bendruomenės pirmininkė Stasė Gruoblienė.

Pernai 770 metų paminėję Kalviai didžiuojasi aktyvia bendruomene, kultūros centru, savo jėgomis pasistatyta koplyčia. Vietiniai entuziastai neleido sunykti iki 2014 m. veikusios mokyklos pastatui. Jį įsigiję trys bendrasavininkiai, savo lėšomis remontavo, įrengė laisvalaikio ir sporto centrą su biliardo, stalo teniso erdvėmis. Šį laisvalaikio centrą kūrę G. Kepalas ir Jonas Venclovas sakė tiesiog norėję išsaugoti vietą, kuriame jaunimas, bendruomenė galėtų susirinkti, pasportuoti. Kieme yra krepšinio aikštelė, į kurią atvyksta pažaisti ne tik Kalvių, Kamajų, bet ir tolimesnių miestų sporto mėgėjai.

Sportuoja, vaidina

Seniūnaitis, tuo pačiu ir kultūrinės veiklos organizatorius G. Kepalas pasakojo, kad Kalviai – ne tik vienas sportiškiausių kaimų. Vyrai dar ir dainuoja, yra mėgėjų ansamblis. Moterys nedainuoja, tačiau joms patikėta svarbi misija – akomponuoti. Yra ir teatro mėgėjų grupė, joje vaidina 11 artistų. „Kalviuose žmonės yra darbštūs ir draugiški“, – patikina seniūnaitis, o paklaustas apie planuojamus renginius primena, kad vienas pagrindinių šio krašto renginių, sutraukiantis čia daug žmonių – tautinės giesmės giedojimas ant Juodonių piliakalnio Liepos 6-ąją. 

Mažiausia bendruomenė

Važiuotynių dalyviai aplankė ir mažiausią Kamajų seniūnijoje – Verksnionių bendruomenę. Šios bendruomenės pirmininkė Danguolė Matuliauskienė pasakojo, kad kaime gal nebėra ir 90 gyventojų, o bendruomenė jungia 25 narius. Labiausiai sakė besidžiaugianti draugiškais gyventojais, gražia supančia gamta. „Mes nesipykstame, esame vienoje krūvoje, neišsiskirstėme, susieiname į talkas ar nelaimei ištikus, važiuojame į renginius pas kaimynus – į Kalvius, Aukštakalnius“, – sakė bendruomenės pirmininkė. Bendruomenės namai paremontuoti bendruomenės jėgomis ir lėšomis, tad kai reikėjo spręsti dėl pastato nuomos pratęsimo, neilgai svarstė, ką daryti – nusprendė ir toliau rūpintis savo namais ir bendruomenės, nors ir nedidelės, išsaugojimu.

Ne vien verkia

Bibliotekininkė Gražina Matukienė pirmą kartą į Verksnionis atvykusiems svečiams ir čia augusiems priminė istoriją. „Mums sako, kad Verksnionyse jūs nieko neveikiate, tik verkiate. Gal ne tokie verksniai mes esame – nėra taip. Verksnionys labai turtingi savo praeitimi, čia buvo garsi Krylių mokykla, atidaryta 1939 m., tuo metui ji buvo labai svarbi ir pranašesnė už Kamajų mokyklą. Kaime gyveno daug žmonių Kaušakių pavarde, dabar, ko gero, Macijauskų daugiausia. Džiaugiamės praeitimi, ir tuo, kad daug žmonių čia gyveno“, – sakė G. Matukienė, o jos pasakojimą papildė apie kaimą sukurtas filmukas. Nedidelė bendruomenė ypač džiaugiasi naujais gyventojais, neseniai kaime įsikūrė viena jauna šeima – Toma ir Migelis, laukiama ir kitų naujakurių.

Važiuotynių dalyviai aplankė ir kitas Kamajų benruomenes, buvo svetingai sutikti Salose, Aukštakalniuose.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video