Suvainiškio apylinkėse parduotuvės neliko, tačiau spanguolių apstu miške (foto) (0)

Publikuota: 2023-11-18 Kategorija: Krašto žinios
Suvainiškio apylinkėse parduotuvės neliko, tačiau spanguolių apstu miške (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Grupė „BVP“ linksmino visus susirinkusius.

Viename iš labiausiai nutolusių rajono miestelių šeštadienio vidurdienį vyko dviguba šventė: bendruomenės 20-mečio paminėjimas bei tradicinė keturioliktoji „Spanguolinė“. Į improvizuotą siaurojo geležinkelio traukinių stotį, šį kart įsikūrusią buvusio mokykloje, kurioje dabar veikia biblioteka ir bendruomenės namai, susirinko kone visas kaimelis.

Spanguolių gausu

Į šventę iš Suvainiškio ir aplinkinių kaimų gyventojai rinkosi netuščiomis: žmonių rankose puikavosi įvairūs indai su vaišėmis bendram stalui, kurio pagrindinis akcentas – raudonosios uogos. Kepiniai, sūrūs užkandžiai ir gėrimai su Suvainiškio apylinkėse rinktomis spanguolėmis.

Tačiau šventė surengta ne pasidžiaugti gausiu derliumi, o paminėti miestelyje jau 20 metų veikiančios kaimo bendruomenės jubiliejų.

Jos pirmininkas Darius Gurklys iš karto patikslino: „Jau 20 metų „važiuojam“ kaip juridinis asmuo. Bendruomenė buvo ir liks šimtus metų, bet įregistruota buvo 2003 m. kovo 25 d. Džiugu ir smagu, kad mes esame. Niekada neskirstėm ar gyventojas yra bendruomenės narys, ar priklauso juridiniam asmeniui. Mes čia gyvenime kaip vienas kumštis ir šeima“.

Konsultavosi su Kvetkais

Pasak D. Gurklio planas įkurti bendruomenę atsirado netikėtai. Vienam miestelio ūkininkui nuvykus į seminarą, sužinota daugiau apie bendruomenę ir jos naudas, galimas vykdyti projektines veiklas: „Buvome apie tai girdėję, tik nebuvom susidūrę. Supratom, jog ir mums kažko panašaus reikia. Nedrąsiai važiavom konsultuotis į Kvetkus, kur jau kurį laiką veikė bendruomenė. Jie mums padėjo, paaiškino, kaip kurtis, kokie dokumentai bei paraiškos, įstatai. Steigiamajame susirinkime dalyvavo 51 žmogus. Beveik ketvirtadalis tuometinių Suvainiškio gyventojų“, – įsikūrimo niuansus pasakojo bendruomenės pirmininkas.

Unikali bendruomenė

Sveikindamas bendruomenės narius pirmininkas džiaugėsi, jog jo rankos reikia vis mažiau. Pradžioje, kaip neįprasta bendruomenėse, dominavę vyrai buvo po truputį „išstumti“ ir veiklas perėmė moterys. Per 20 metų įvykdyta daugiau nei 20 projektų: prisidėta prie buvusio mokyklos pastato renovacijos, išspręstas Suvainiškio Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios drenažo klausimas, organizuojamos kelionės, renginiai – tradicinė „Spanguolinė“, miestelio šventės, įvairios edukacijos bei meninės veiklos, kurių metu sukurtus kūrinius galima pamatyti ant bendruomenės pastato sienų.

Bet mes kariausim...

Šventė nepraėjo be šiandieninių aktualijų paminėjimo, paliečiančios visą Lietuvą – demografinė padėtis sparčiai blogėja. Šiuo metu realių gyventojų, su Vilkoliais ir Kavoliais yra virš šimto, noer registruota truputį per 200 gyventojų.

 „Dar vienas įvykis su kuriuo išgarsėjome, net respublikos mastu, tai – užsidariusi parduotuvė. Dvejopos mintys kyla: kai mokyklos, pašto, medicinos punkto neliko, tai rajono dėmesio sulaukėm, bet ne Lietuvos. Gal kažkam tai buvo smūgis, bet išgyvensim. Neabejoju, kažkada užsidarys ir šitos patalpos, bet mes kariausim. Kol mes būsime čia – bendruomenė gyvuos“, – tikino D. Gurklys.

Po pasikalbėjimų pirmininkas apdovanojo bendruomenei nusipelniusius asmenis: Jūratę Nagelienę, už pagalbą tvarkant finansus ir bendruomenės krikštatėvį, kraštietį Stasį Meliūną.

Moterų klubas pirmininkui D. Gurkliui įteikė žvakę, kuri turėtų priminti bendruomenės šilumą. Jis juokavo, jog tiek metų vadovaudamas bendruomenei jau rikiuojasi prie kai kurių dešimtmečius esančių Europos diktatorių.

Peršokta prie spanguolių

Bendruomenės minėjimas neužgožė ir 14-osios „Spanguolinės“. Bibliotekininkė Virginija Konstanblackienė priminė, jog šventės tema yra geležinkelis. Anksčiau čia veikęs siaurasis geležinkelio ruožas jungęs miestelį su Skapiškiu.

1961 m. bėgiai buvo išardyti, tačiau prisiminimai likę. Pandėlio universalaus daugiafunkcio centro kolektyvas „Suvainija“ (vadovė V. Konstanblackienė) teatralizuotu pasirodymu ir daina „Senam parke“ pasveikino susirinkusius. Dainą apie traukinį dainavo ir jaunoji atlikėja Irmina.

Apdovanojimų gausa

Bibliotekininkė R. Šimėnienė, einanti seniūnaitės pareigas, įteikė padėkas Editai Černiauskienei bei Kitijai Lasman už veiklas ir bendruomenės įtraukimą.

Apdovanoti  parodos „Arbatiniai“ dalyviai, kurie atnešė 75 įvairius arbatinius. Prisiminti ir daugiausiai knygų perskaitę gyventojai. Pasak bibliotekininkės, knygų lentynose apstu, naujausi leidiniai dovanojami ir atsiduria skaitytojų rankose.

Už nuopelnus garsinant Suvainiškio vardą socialiniuose tinkluose padėkota vyndariams Lukui ir Raimundui Nagelėms, o Birutė Sakalauskienė apdovanota už šventės viešinimą Lietuvos mastu (per „LRT“ televiziją).

Kiekvienos „Spanguolinės“ metu sveikinimai skrieja ir miestelio jubiliatams, iš kurių šiemet du –  90-mečiai. Pandėlio UDC kolektyvas „BVP“ ir susirinkę šventės dalyviai sukaktuvininkams sudainavo „Ilgiausių metų...“.

Pirmoji stotelė

Rokiškio rajono vicemeras Antanas Taparauskas sveikino sulaukus garbingos bendruomenės jaunystės ir priminė, jog Suvainiškis yra pirmoji Lietuvos stotelė bei gimtinės vartai keliaujant iš Latvijos. Vicemeras perdavė Europos Parlamento nario Juozo Olego padėkas bei dovanas bendruomenei.

Lietuvos Respublikos Seimo nario Vidmanto Kanopos padėjėja Aldona Minkevičienė tikino, jog nuskambėjusių pesimistinių nuotaikų nereikėtų vaikytis ir prisiminti, jog dar mažesnės bendruomenės sugeba veikti ir padaro didelius darbus, vykdo projektus.

„Autonominė sritis“

Pandėlio seniūnas Algirdas Kulys juokavo, jog Suvainiškis tikrai „Autonominė sritis“ ir seniūnijai kištis beveik nėra poreikio. Klausimai dažnai išsprendžiami paskambinus seniūnaitei, o jei skambinama ir bendruomenės pirmininkui – jie išsprendžiami dvigubai greičiau.  

Konstantinavos bendruomenės atstovai sveikino su gražia ir jaunyste ir džiaugėsi, jog ji produktyviai švenčiama. Priminta, jog jų bendruomenės bendraamžės ir kitą šeštadienį pakvietė visus atvykti į jų šventę.

Po sveikinimų laukė grupės „BVP“ (vadovas Robertas Ruželė) koncertas ir vaišės. Visgi, konstantinaviečiai produktyvų šventimą paminėjo neveltui. Besiruošiant grupei, sužaista viktorina, apie miestelį, buvusį geležinkelį, jo krovinius. Atsakiusiems prizai – spanguolių kisielius.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video