Daugėja nusikaltimų elektroninėje erdvėje. Pagrindinės sukčiavimo schemos (0)

Publikuota: 2022-07-08 Kategorija: Kriminalai
Daugėja nusikaltimų elektroninėje erdvėje. Pagrindinės sukčiavimo schemos
Rokiškio Sirena nuotr. / Policija

2022-07-04 Rokiškio r. PK gautas Rokiškio miesto gyventojos pareiškimas apie tai, kad norėdama parduoti savo telefoną "Facebook" soc. tinkle įdėjo skelbimą. Su ja per „Messenger“ programėlę susisiekė moteris ir pasakė, kad pirks telefoną ir sutarė dėl telefono atsiėmimo bei apmokėjimo sąlygų. Tariama pirkėja pareiškėjai atsiuntė pavedimo kopiją apie neva padarytą pavedimą ir pasakė, kad pavedimas gali vėluoti, nes padarytas iš kito banko. Pavedimo kopija buvo suklastota, nurodyta neegzistuojanti pavedimo siuntėjo sąskaita, kiti netikslumai. Pareiškėja, patikėjusi tariama pirkėja, telefoną atidavė nepažįstamam jaunuoliui. Pareiškėjai buvo padaryta 700 eurų turtinė žala.

Pareigūnų operatyvių veiksmų dėka įtariamasis buvo sulaikytas ir jam pareikšti įtarimai pagal LR BK 182 str. 1 d. (sukčiavimas). Tyrimo metu nustatyta, kad nuo sulaikyto asmens padarytų sukčiavimų yra nukentėję ir daugiau asmenų. Kituose policijos komisariatuose jam taip pat pareikšti įtarimai dėl analogiškų nusikalstamų veikų.

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje daugėja, o šiuo metu populiariausios tokios schemos:

Schema Nr. 1. 

Pareiškėjas, norėdamas parduoti daiktą internetu įdeda skelbimą, su juo susisiekia tariamas pirkėjas, kuris visą laiką naudoja fiktyvią paskyrą arba telefoną su išankstinio apmokėjimo paslauga ir sutaria, kad padarys pavedimą bei atsiųs kopiją. Vėliau atsiunčia ekrano kopiją su pavedimu, padarytu iš kito nei pareiškėjo bankas ir įtikina pardavėją, kad pavedimas atliktas, bet pinigai į sąskaitą „įkris“ vėliau. Po to, kai daiktas perduodamas tariamam pirkėjui, paskyra dingsta su juo susisiekti nebegalima.

Schema Nr. 2.

Pareiškėjas, radęs internete skelbimą ir nutaręs pirkti kažkokį daiktą, susisiekia su pardavėju, o pardavėjas pradeda įtikinėti pirkėją, kad šiuo daiktu susidomėję daug žmonių, ar jis šiuo metu yra išvykęs į užsienį ir tik po keleto dienų grįžęs galės parodyti daiktą, dažniausiai paprašo avanso arba pats pirkėjas pasiūlo avansą. Taip sukčiaujama dažniausiai parduodant kompiuterinę techniką, telefonus, automobilius, butus ir netgi naminius gyvūnus.

Schema Nr. 3.

Pareiškėjui, gavus nuorodą, susijusią su „Vinted“, „DPD“, „Skelbiu.lt“, „LP Express“ ir kt. internetinėmis platformomis, kuriose prašoma suvesti banko kortelės duomenis (kortelės CCV/CVV numerį, galiojimo datą ir kortelės numerį) ir atlikus nurodytus veiksmus, sukčiai, neteisėtai įgiję asmens mokėjimo kortelės duomenis, juos neteisėtai panaudoja, atsiskaitydami internetinėse svetainėse už prekes ar paslaugas.

Schema Nr. 4.

Sukčius, paskambinęs pareiškėjui ir prisistatęs banko darbuotoju, siekdamas suklaidinti nukentėjusįjį, nurodo apgaulingą informaciją (pvz. pareiškėjo atžvilgiu daromas nusikaltimas arba būtina atlikti tariamą elektroninės bankininkystės paskyros saugos užtikrinimą ar programinės įrangos atnaujinimą) ir išvilioja elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis, t. y. nukentėjusiojo asmens kodą, prisijungimo prie elektroninės bankininkystės kodus, kuriuos, prisijungęs prie informacinės sistemos, neteisėtai panaudoja inicijuodamas finansines operacijas.

Schema Nr. 5.

Pareiškėjas į mobiliojo ryšio telefoną, tariamai iš banko gauna žinutę (pvz. paskyra yra užblokuota arba neteisėtai nuskaityti pinigai), kurioje nurodyta, kad norint atblokuoti sąskaitą arba blokuoti neteisėtus pinigų pervedimus, būtina paspausti pateiktą nuorodą (pvz. (seb)-accpaslaugos.(com), e-seb-saskaita.(com), (seb).login20.(com), seb.login26.(com), (swed).pagalba-palaikymas.(com) ir kt.).
Paspaudus gautą aktyvią nuorodą, nukentėjusiajam nurodoma suvesti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis (pvz. asmens kodą, banko kliento kodą), juos suvedus, iš nukentėjusiojo banko sąskaitos atliekamos neteisėtos finansinės operacijos.

Gyventojai turėtų nesielgti lengvabūdiškai, ypač turėtų sukelti įtarimus, kai skubinamas sandoris ir įvykiai (išvykstu į užsienį, daug norinčių pirkti, netyčia užvažiavau į miestą, vėliau nebūsiu ir t.t.), taip pat kai daiktas parduodamas pernelyg pigiai palyginus su rinkos kainomis.

SVARBU - neperduoti parduodamo daikto, kol neįsitikinama, kad tikrai pinigai Jums pervesti į sąskaitą ir atvirkščiai- neperduoti, nepervesti pinigų kol nemapamatėte daikto, neįsitikinote jo kokybe. 

Būkite atidūs, kilus įtarimams ar perkant brangų daiktą Jūs visada galite susisiekti su policijos pareigūnais ir mes visada jums patarsime, patikrinsime įtartinus asmenis. Taip kartu veikdami atimsime iš sukčių jų lengvą pasipelnymo šaltinį.

Kontaktai Rokiškyje: Rokiškio r. PK vyriausiasis tyrėjas Aidas Kiukys, tel. 867639346, 870062627, el. paštas: aidas.kiukys@policija.lt.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video