Netikras vairuotojo pažymėjimas neišgelbėjo (0)

Publikuota: 2022-06-03 Kategorija: Kriminalai
Netikras vairuotojo pažymėjimas neišgelbėjo
Rokiškio Sirena asociatyvi nuotr. / Vairuotojas, neturintis teisės vairuoti transporto priemones, tačiau pateikęs netikrą vairuotojo pažymėjimą, sustabdytas Ąžuolų gatvėje, Rokiškio mieste

38 metų Juodupės seniūnijos gyventojas V. A. naudojo netikrą dokumentą – neva Jungtinėje Karalystėje išduotą vairuotojo pažymėjimą. Šis dokumentas buvo pateiktas policijos pareigūnams, vyrą sustabdžius 2021 m. gruodžio 28 d., 22.22 val. Rokiškio mieste, Ąžuolų gatvėje. V. A. vairavo automobilį „Volkswagen Passat”.

Pirko Anglijoje už 300 svarų

V. A., apklausus įtariamuoju, jis kaltę pripažino visiškai. Vyras nurodė, kad 2018-2019 metais buvo išvykęs dirbti į Anglijoje esantį Norvič miestą. Ten jis dirbo paukštienos fabrike. Būdamas Anglijoje, iš ten dirbančių žmonių juodupietis esą sužinojo, kad yra galimybė gauti vairuotojo pažymėjimą, nelaikius jokių vairavimo egzaminų. Nurodyta tokio dokumento kaina – 300 svarų. Fabrike dirbantys anglai suvedė su žmogum, kuris apsiėmė gauti netikrą vairuotojo pažymėjimą. V. A. esą šio žmogaus vardo ir pavardės bei kur jis gyvena, nežinojo. Juodupietis šiam nepažįstamam žmogui pateikė savo nuotrauką, susakė anketinius duomenis. Po savaitės vairuotojo pažymėjimą, kuris atrodė, kaip tikras, tas žmogus atnešė, o V. A. sumokėjo už jį 300 svarų grynais.

Ne iš karto išdrįso pateikti

Vairuotojo pažymėjime buvo nurodyta, kad vairuoti B kategorijos transporto priemones V. A. įgijo 2002 metais, tačiau vairuotojo pažymėjimas išduotas 2019 m. vasario 10 d. Vyras Lietuvoje vairuotojo pažymėjimo niekada neturėjo ir niekada nebandė įgyti teisės vairuoti. 2019 m. kovo 19 d. jį, vairuojantį automobilį, buvo sulaikę pareigūnai, tačiau tuo metu jis neišdrįso parodyti pasitikėjimo nekeliančio dokumento ir buvo nubaustas už vairavimą, neturint tam teisės. 2021 m. gruodžio 28 d. netikrą anglišką vairuotojo pažymėjimą V. A. jau įsidrąsino pateikti policijai.  

Duomenų bazėse toks vairuotojas nerastas

Policijos pareigūnas, kuris tą vakarą sustabdė V. A. vairuojamą automobilį, paliudijo, kad pateiktas vairuotojo pažymėjimas sukėlė įtarimų. Pirmiausia keistai atrodė tai, kad dokumento išdavimo data - 2019 m. vasario 10 d., o turimos vairavimo kategorijos galioja nuo 2002 m. gegužės 22 d., nors V. A. anksčiau vairavimo egzamino nebuvo išsilaikęs. Nerasta duomenų apie tokį „teises“ turintį vairuotoją Lietuvos duomenų bazėse. Duomenų nebuvo ir Jungtinės Karalystės Vyriausybės interneto puslapyje, kur skelbiami duomenys apie turinčius teisę vairuoti asmenis.   Įtarimą sukėlė vairuotojo pažymėjimo užrašai – jie buvo išblukę, dokumento kraštai atsilupę, tarytum ant plastikinės kortelės būtu užklijuotas lipdukas su simboliais, kas turėtų jaustis palietus. Dar paaiškėjo, kad automobilis „Volkswagen Passat“ yra išregistruotas. Iš pradžių pareigūnams V. A. aiškino, kad išsilaikė vairavimo egzaminus Anglijoje. Deja, tai nebuvo tiesa.

Užsitraukė ir administracinę, ir baudžiamąją atsakomybę

Dėl to, kad automobilis, jį vairuojant, buvo išregistruotas ir V. A. jį vairavo, neturėdamas tam teisės, pradėta administracinio nusižengimo teisena. Dėl netikro dokumento naudojimo atsakomybė griežtesnė – juodupietis patrauktas baudžiamojon atsakomybėn pagal Baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 2 dalį. Prokuroras siūlė baudžiamąją bylą išnagrinėti rašytinio proceso tvarka ir užbaigti, priimant teismo baudžiamąjį įsakymą. Įvertinta, kad kaltinamojo atsakomybę lengvinanti aplinkybė – tai, kad jis prisipažino, padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai dėl to gailisi. Kadangi anksčiau šis žmogus buvo teistas už nužudymą ir ilgus metus praleidęs įkalinimo įstaigoje, jo atsakomybę sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad jis nusikalstamą veiką padarė, būdamas teistas už tyčinio nusikaltimo padarymą, tai yra, būdamas recidyvistu.

Tris mėnesius praleis su apykoje

Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėjas Artūras Dilys tenkino prokuroro prašymą ir 2022 m. birželio 2 d. priėmė teismo baudžiamąjį įsakymą. Juo V. A. paskirta 16 parų arešto bausmė. Šios bausmės vykdymas atidėtas 3 mėnesiams ir paskirta intensyvi priežiūra. Nuteistojo buvimo vieta pagal nustatytą laiką bus kontroliuojama elektroninio stebėjimo priemonėmis. Bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu nuteistasis turės elektroninį stebėjimo įtaisą̨, kitaip vadinamą apykoje. Jos nebus galima nusiimti, gadinti, privaloma būti namuose nakties laiku nuo 22 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu ar mokslu. Bausmės vykdymą prižiūrės Probacijos tarnyba. Pažeidus tam tikras sąlygas, bausmės atidėjimas gali būti panaikintas ir areštą gali tekti atlikti realiai.

Per 14 dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo įteikimo V. A. turi teisę pareikšti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme žodžiu, prašyti skirti kitokią bausmę. Teismo sprendimas dar neįsiteisėjo. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video