Teisme rokiškėnas turėjo galimybę įsitikinti, kad girtam važiuoti iš darbo – prasta idėja (0)

Publikuota: 2022-07-15 Kategorija: Kriminalai
Teisme rokiškėnas turėjo galimybę įsitikinti, kad girtam važiuoti iš darbo – prasta idėja
Rokiškio Sirena koliažas / Girtas rokiškėnas buvo netoli Kamajų, kai įlėkė į griovį. Tai jam suteikė progą apsilankyti teisme

Pasivažinėjimai girtiems dažnai baigiasi vienokiais ar kitokiais nuotykiais. Kažkas atsitrenkia į stulpą, kažkas – į kitus eismo dalyvius, o dar kiti – įvažiuoja į griovį. Na, o tada, jeigu automobilio pagalbos sistema išsiunčia pranešimą pagalbos tarnyboms, į įvykio vietą atvyksta policijos pareigūnai, kad išsiaiškintų, kas nutiko. Toks „nuotykis“ rokiškėnui R. Ž. baigėsi baudžiamąja byla, nesėkmingu bandymu išprašyti atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės ir teismo paskirta bausme.

Automobilio salone mėtėsi alaus skardinės

2022 m. gegužės 2 d. į įvykio vietą atvykę policininkai Rokiškio rajone, Kamajų seniūnijoje, Nemaniūnų kaime, kelio Kariūnai - Duokiškis - Vilučiai - Kušliai 17,450 kilometre pamatė į griovį įvažiavusį automobilį „BMW 5ER REIHE“. Automobilis buvo smarkiai apgadintas. Griovyje ir aplink automobilį matėsi išsibarsčiusios automobilio detalės. Mašinos salone - išsiskleidusi vairuotojo saugos oro pagalvė. Atidžiau pažiūrėjus, matėsi, kad salone mėtosi tuščias plastikinis alaus butelis bei tuščios skardinės nuo alaus.

Galutinis neblaivumas - 2,20 promilės

Ikiteisminio tyrimo metu liudininkais buvo apklausti į įvykio vietą nuvykę patruliai. Policijos pareigūnė moteris paaiškino, kad tarnybos metu gavo pranešimą, kad automobilio „BMW“ vairuotojas, važiuodamas nuo Duokiškio link Kamajų, nesuvaldė automobilio ir nuvažiavo į griovį. Nuvykus į vietą, pareigūnai pamatė, kad griovyje – apdaužytas automobilis. Vairuotojo vietoje sėdėjo automobilio savininkas R. Ž. Kitų asmenų ten nebuvo. R. Ž. akivaizdžiai atrodė girtas - kalbėjo nerišliai, nuo jo sklido alkoholio kvapas. Patikrintas neblaivumas. Pirmu tikrinimu nustatytas 2,44 promilių girtumas, antrą kartą alkotesteris parodė - 2,24 promiles. Vairuotojas patruliams prisipažino, kad vartojo alkoholį, prieš sėsdamas už vairo, su alkotesterio parodymais sutiko. Vėliau, atliekant ikiteisminį tyrimą, pritaikius nustatytą apskaičiuotą paklaidą, nuspręsta, kad R. Ž. galutinis neblaivumas - 2,20 promilės.

Vyko iš Duokiškio į Rokiškį

Kaltinamasis R. Ž. teisme savo kaltę pripažino visiškai. Jis paaiškino, kad 2022 m. gegužės 2 d. vakare po darbo Duokiškio kaime gėrė alkoholį, po to sėdo už vairo ir išvažiavo namo į Rokiškio miestą. Iki Kamajų miestelio buvo likę visai nedaug, 2-3 kilometrai, kai girtas vairuotojas nesuvaldė automobilio ir nulėkė nuo kelio. R. Ž. sakė, kad to momento, kas vyko po nuvažiavimo į griovį, nelabai pamena, nes nuo smūgio susitrenkęs galvą prarado sąmonę. Apie eismo įvykį pranešimą išsiuntė automobilio pagalbos sistema. Atvyko policija bei greitoji pagalba. Eismo įvykio metu jo automobilis „BMW“ buvo stipriai sugadintas ir yra praktiškai nebepataisomas. Anot R. Ž., automobilį jis nusipirko prieš metus ir už jį mokėjo 10 500 Eur. Vyras prašė jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, laiduotoja paskiriant jo sužadėtinę. Kartu su kaltinamuoju gyvenanti moteris sutiko būti laiduotoja.

Nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą atleidžiami ne visi

Pagal įstatymą, nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą gali būti atleistas asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą. Tokiu atveju teismui turi būti pateiktas asmens, kuris vertas teismo pasitikėjimo, prašymas perduoti kaltininką jo atsakomybei pagal laidavimą. Kitos atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės sąlygos: kaltininkas pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką ir visiškai pripažino savo kaltę bei gailisi padaręs nusikalstamą veiką, yra pagrindo manyti, kad jis ateityje laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų. Laiduotojais gali būti kaltininko tėvai, artimieji giminaičiai ar kiti teismo pasitikėjimo verti asmenys. Teismas, priimdamas sprendimą, atsižvelgia į laiduotojo asmenines savybes ar veiklos pobūdį ir galimybę daryti teigiamą įtaką kaltininkui.

Teismas suabejojo, ar ateityje laikysis įstatymų

Deja, teismo nuomone, šiuo atveju nebuvo visų įstatyme nurodytų sąlygų. Nors R. Ž. teisiamas pirmą kartą (ankstesnis teistumas išnykęs ir nesukelia teisinių padarinių), jo padarytas nusikaltimas priskiriamas tyčinių nesunkių nusikaltimų kategorijai, vyriškis visiškai pripažino savo kaltę ir nuoširdžiai gailisi, įvykdęs nusikaltimą, tačiau, jis kaip asmenybė nėra charakterizuojamas gerai – nors, kaip nurodyta, tai nesukelia teisinių padarinių, tačiau R. Ž. neigiamai charakterizuoja tai, kad jis anksčiau jau buvo teistas už tyčinio nusikaltimo padarymą, vienerių metų laikotarpiu yra du kartus baustas administracine tvarka už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, kas leidžia abejoti, kad R. Ž. laikysis įstatymų ateityje.

Įvertino, kad laiduotoja negalės daryti teigiamos įtakos kaltinamojo elgesiui

Teismas įvertino laiduotojos asmenybę. Kilo abejonių, ar ji turėtų galimybę daryti teigiamą įtaką kaltininkui. Nors moteris anksčiau teista ar bausta administracine tvarka nebuvo, tačiau ji yra nedirbanti, turi neįgalumą, šiuo metu laukiasi. Galima laiduotoja pati teismui nurodė, kad yra išlaikoma R. Ž., todėl savarankiškų pajamų neturi ir negalėtų sumokėti užstato, jei būtų taikomas laidavimas su užstatu. Be to, teismo posėdyje ji nenurodė, kaip galėtų daryti teigiamą įtaką savo sužadėtiniui ateityje, teigdama, kad R. Ž. pats turėtų suvokti, kad taip neatsakingai elgtis negalima. Ji nurodė mananti, kad R. Ž. nuo neatsakingo elgesio turėtų sulaikyti netrukus gimsiantis jų vaikas.

2000 eurų baudą turės sumokėti per metus

Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėjas Artūras Dilys nusprendė, kad geriausia pamoka šiam rokiškėnui - pripažinus kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 2811 straipsnio 1 dalį, paskirti vieną iš šiame straipsnyje numatytų alternatyvių bausmių. Kadangi kaltinamasis yra dirbantis, teismas nusprendė neskirti bausmės, susijusios su laisvės atėmimu. Parinkta bausmė – bauda. R. Ž. nuosprendžiu paskirta 60 MGL (3 000 Eur) dydžio bauda. Ši bausmė dėl taikyto sutrumpinto įrodymų tyrimo sumažinta trečdaliu - galutinė bausmė paskirta 40 MGL (2000 Eur) dydžio bauda, kurią nuteistasis turės sumokėti per 12 mėnesių. Laiku nesumokėjus baudos, išieškojimu užsiims antstoliai.

Atimta teisė vairuoti bei konfiskuota dalies automobilio vertę atitinkanti suma

R. Ž. paskirtos dvi baudžiamojo poveikio priemonės - jam uždrausta vairuoti transporto priemones 2 metams, taip pat konfiskuota dalies automobilio vertę atitinkanti suma – 3000 Eur. Taip nuspręsta dėl to, kad remiantis populiariausio Lietuvoje automobilių pardavimo portalo „autoplius.lt“ duomenimis, parduodamų analogiškų automobilių kainos svyruoja nuo 9 500 Eur iki 13 300 Eur, todėl kaltinamojo nurodyta automobilio vertė laikytina atitinkanti realią tokio automobilio vertę. Teismo nuomone, atsižvelgiant į pakankamai didelę automobilio vertę, taip pat į kaltinamajam taikomas kitas poveikio priemones bei skiriamą bausmę, jo šeimyninę situaciją, iš kaltinamojo konfiskuotina ne visa, o artima trečdaliui automobilio vertės pinigų suma.

Taip pat iš R. Ž. valstybei priteista 8,96 Eur proceso išlaidų dėl dokumentų siuntimo.

2022 m. liepos 12 d. paskelbtas nuosprendis nėra įsiteisėjęs - per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui per Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video