Už ant suoliuko Nepriklausomybės aikštėje rastą piniginę – „apykojė“ dovanų (0)
Kaži, kaip pasielgtų daugelis, radę pamestą svetimą piniginę? Atsakingesnis galbūt bandytų ieškoti savininko pagal joje rastus dokumentus, nors tikėtina, kad dalis tiesiog pabandytų pasinaudoti. 49 metų rokiškėnas J. A. ant suoliuko rado raudoną piniginę. Joje pinigų beveik nebuvo – tik banko „Swedbank“ kortelė „Debit Master“, asmens tapatybės kortelė, skaitytojo pažymėjimas, donoro kortelė, parduotuvių ir vaistinių nuolaidų kortelės. Pinigų joje tebuvo vos apie 60 centų. J. A. nesnaudė ir iš rastos moteriškos piniginės išsiėmė banko kortelę, o piniginę su visais dokumentais nugrūdo į rankinę. Visas šis veiksmas vyko žmonių gausiai lankomoje vietoje - Nepriklausomybės aikštėje esančioje autobusų stotelėje.
Kada dingo piniginė, nepastebėjo
Piniginės savininkė savo dokumentų bei piniginės pasigedo ne iš karto. Ji policijos pareigūnams pasakojo, kad 2022 m. gegužės 6 d. Nepriklausomybės aikštėje laukė autobuso stotelėje. Buvo susiruošusi vykti į sodus. Su savimi ji turėjo mėlynos spalvos medžiaginį krepšį, kuriame buvo pirkiniai, o ant viršaus gulėjo raudona piniginė. Krepšį, sėdėdama ant suoliuko, moteris laikė greta, tačiau buvo momentas, kad nuo savo daiktų atsitraukė, nueidama parūkyti. Be jos stotelėje autobuso laukė ir daugiau žmonių. Nukentėjusioji nė nepajuto, kuriuo metu jos krepšyje piniginės nebeliko – ar ji iškrito, ar ją kas išėmė, liko neaišku. Kad piniginės nebėra, moteris pamatė namuose, kraustydama pirkinius. Piniginės ji ieškojo, eidama per parduotuves, klausdama autobuso vairuotojo. Piniginės niekur nebuvo. Kad jos banko kortele buvo naudojamasi parduotuvėje, sumokant už pirkinius, nukentėjusioji sužinojo tik po keleto dienų, kai prisijungė prie elektroninės bankininkystės sistemos.
Per dvi dienas kortele pasinaudojo 11 kartų
Nors piniginėje buvo ir kortelė su užrašytu PIN kodu, juo vagis nepasinaudojo, nes už prekes atsiskaitinėjo bekontakčiu būdu – priliesdamas skaitytuvą. Nustatyta, kad kortele J. A. pasinaudojo 11 kartų. Pirkiniai – nedidelės vertės, didžiausia per vieną pirkimą sumokėta suma – apie 15 eurų, tačiau būta mokėjimų ir po 1 ar 3 eurus. Pagal gautą sąskaitos išrašą iš moters sąskaitos, pasisavinus banko kortelę, už įvairias prekes parduotuvėse sumokėta 66,49 Eur suma. Parduotuvėse J. A. lankėsi per dieną po keletą kartų, mokėjimai už prekes vykdyti gegužės 6-7 dienomis. Lankytasi prekybos centruose „Norfa“, abiejose „Maxima“ parduotuvėse. Už svetimus pinigus vyras pirko alkoholį, maistą. Piniginę su dokumentais moteris atgavo ir civilinio ieškinio nepareiškė.
Atpažinti padėjo parduotuvių kameros
Nusikalstamas veikas padariusį asmenį atpažinti padėjo parduotuvių vaizdo kameros. Visą laiką J. A. apsipirkinėti ėjo apsirengęs tais pačiais rūbais: dėvėdamas juodos spalvos kepurę su snapeliu, apsivilkęs mėlyną striukę su geltona etikete ant rankovės, su tamsiai mėlynos spalvos džinsais ir juodais batais. Įsidėmėtinas vyras ir tuo, kad yra su barzda. Taip pat apsirengęs šis vyras atvyko ir į apklausą policijoje. Jis pažymėjo, kad kitų rūbų paprasčiausiai neturi.
Sakė, kad piniginė vieniša gulėjo ant suoliuko
Rokiškėnas policijai papasakojo, kad 2022 m. gegužės mėnesio pradžioje (tikslios datos neatsimena) ėjo šaligatviu Rokiškio mieste, Nepriklausomybės aikštėje. Eidamas pamatė, kad autobusų sustojimo aikštelėje jokių asmenų nėra, o ant suoliuko viliojančiai raudona spalva signalizuoja moteriška piniginė. Žmogus paėmė piniginę į rankas, pavartė, atsegė, pamatė, kad viduje pinigų beveik nėra, gal tik keletas centų, užtat buvo visas pluoštas įvairiausių kortelių. Banko kortelę vyras pasiėmė, kitką įsimetė į krepšį ir tiesiai patraukė į kitoje kelio pusėje esančią parduotuvę „Norfa“. Ten, pasinaudodamas svetima banko kortele, bekontakčiu būdu, J. A. įsigijo maisto. Jis sakė, kad nežinojo, kokia pinigų suma yra sąskaitoje. Paklaustas, kiek laiko būtų „žaidęs“ su svetima banko kortele, J. A. sakė, kad nežino – galbūt, kol būtų pasibaigę pinigai sąskaitoje, galbūt iki tol, kol būtų reikėję įvesti banko PIN kodą.
Trys nusikalstamos veikos – 16 parų arešto, o vykdymas atidėtas
Panevėžio apylinkės prokuratūros prokuroras Gediminas Stočkus teismo prašė procesą baudžiamojoje byloje užbaigti, priimant teismo baudžiamąjį įsakymą. Su prokuroro pasiūlymu kaltinamasis sutiko. Kaltinimai J. A. buvo pareikšti pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius: 214 straipsnio 1 dalį, 302 straipsnio 1 dalį ir 215 straipsnio 1 dalį. Baudžiamąją atsakomybę užtraukė svetimos mokėjimo priemonės laikymas, asmens tapatybės kortelės pasisavinimas, naudojimasis svetima banko kortele. Prokuroras siūlė anksčiau teistam J. A. už kiekvieną nusikalstamą veiką skirti arešto bausmes, jų vykdymą atidedant. Teismas šį prašymą tenkino. Bausmės už tris nusikalstamas veikas buvo subendrintos, be to, bausmė sumažinta trečdaliu dėl to, kad byla nagrinėta supaprastintu būdu, todėl J. A. liko atlikti vos 16 parų arešto. Prie šios bausmės pridėta jo neatlikta anksčiau skirta bausmė – 78,93 Eur bauda. Arešto bausmės vykdymas atidėtas 3 mėnesiams, o šiuo laikotarpiu jam skirta intensyvi priežiūra, kas reiškia, kad tiek laiko J. A. privalės dėvėti elektroninį stebėjimo įtaisą̨, jo nenusiimti, negadinti ar nesunaikinti, būti namuose nuo 22.00 val. iki 6.00 val., jeigu išvykimas nesusijęs su darbu ar lankymusi gydymo įstaigoje.
2022 m. birželio 15 d. priimtas teismo baudžiamasis įsakymas išsiųstas nuteistajam. Per 14 dienų nuo šio dokumento įteikimo nuteistasis turi teisę pareikšti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme žodžiu, prašyti skirti kitokią bausmę, tačiau praėjus šiam laikotarpiui, baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.