Verdiktas: Advokatui A. Kučinskui priteista neturtinė žala už priverstinį badavimą areštinėje (0)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą dėl žalos atlyginimo advokatui Albertui Kučinskui, kuris areštinėje tris dienas negavo valgyti, o baudžiamais persekiojimas jo atžvilgiu truko daugiau nei dešimt metų.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą dėl valstybės pareigos atlyginti neturtinę žalą neužtikrinus sulaikytam asmeniui tinkamo maitinimo ir dėl per ilgos baudžiamojo proceso trukmės.
Ginčas kilo dėl valstybės atsakomybės už žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų. Ieškovui buvo iškeltos šešios baudžiamosios bylos. Vienoje iš jų baudžiamasis procesas tęsėsi daugiau nei dešimt metų.
Pirmosios instancijos teismas nustatė valstybės kaltę dėl ieškovo neteisėto suėmimo, tinkamo maitinimo neužtikrinimo, neteisėto keturių ikiteisminių tyrimų pradėjimo, per ilgos bylos nagrinėjimo trukmės, todėl priteisė 100 000 eurų neturtinės žalos atlyginimą, taip pat turtinės žalos atlyginimą už tai, kad suėmimo metu ieškovo turtas buvo neapsaugotas ir dėl prokuroro veiksmų buvo prarastas ieškovo sumokėtas užstatas.
Apeliacinės instancijos teismas šį sprendimą pakeitė, nustatęs pažeidimus tik dėl maitinimo ieškovui neužtikrinimo ir per ilgos bylos nagrinėjimo teisme trukmės, todėl sumažino neturtinės žalos atlyginimą iki 1500 Eur ir nepriteisė turtinės žalos atlyginimo.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad ilgesnę baudžiamojo proceso trukmę gali pateisinti bylos sudėtingumas, kaltinamojo veiksmai, jo elgesys procese, valstybės institucijų uolus ir stropus elgesys organizuojant bylos procesą.
Tačiau pažymėjo, kad veiksmų intensyvumu ikiteisminio tyrimo procese ir bylą nagrinėjant teisme, siekiant paspartinti baudžiamojo proceso trukmę, negali būti pateisinamas asmens teisės į tinkamą maitinimo užtikrinimą pažeidimas. Teisės į maitinimą neužtikrinimas laikomas žmogaus orumą žeminančiu elgesiu.
Kasacinis teismas konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas tinkamai aiškino teisės normas, reglamentuojančias valstybės atsakomybę už žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų, nenukrypo nuo Europos Žmogaus Teisų Teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikos.
Apeliacinės instancijos teismas pagrįstai nustatė, kad buvo pažeista ieškovo teisė į bylos nagrinėjimą per įmanomai trumpiausią laiką, taip pat neužtikrinta ieškovo teisė į tinkamą maitinimą, nes sulaikytas, o vėliau ir suimtas ieškovas nebuvo areštinėje maitinamas tris dienas.
Tačiau ieškovui priteisė per mažą neturtinės žalos atlyginimą, neatsižvelgė į teismų praktikoje dėl panašios proceso trukmės priteisiamas sumas, nepakankamai įvertino labai ilgą proceso trukmę, teikė per didelę reikšmę ieškovo prisidėjimui prie proceso trukmės, neatsižvelgė į reikšmingas byloje nustatytas aplinkybes, kurios lėmė tinkamo maitinimo neužtikrinimą.
Kasacinis teismas pakeitė apeliacinės instancijos teismo procesinį sprendimą padidindamas ieškovui priteistą neturtinės žalos atlyginimą iki 3600 eurų.
Primename, kad į teisėsaugos mėsmalę A. Kučinskas pateko 2008 metų birželį. Tuomet vos tik atvykęs iš Rokiškio, nuvažiavęs daugiau kaip 300 kilometrų, jis buvo sulaikytas Kretingoje, kur turėjo skaityti paskaitą iš visos Lietuvos atvykusiems miškininkams apie jų teisines problemas.
Kelias valandas teisininkas buvo laikomas Kretingos prokuratūroje ir tik vakare, negavęs nieko pavalgyti, parvežtas atgal į Rokiškį. Jau vėlai vakare advokatas buvo uždarytas į areštinę, kur jam niekas nedavė nei valgyti, nei gerti.
Po kelių dienų teismas A. Kučinską leido suimti. Po to prokuroro teikimu suėmimas ne kartą buvo tęsiamas, o byla buvo nagrinėjama 10 metų ir du mėnesius.