Besikeičiantis profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ (0)

Sausio 29 d. Rokiškio kultūros centre vyko spaudos konferencija, kurioje buvo pristatytas profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“, kuris gyvuoja jau 32 metus. Keičiasi visuomenė, keičiasi laikai, taigi keistis turi ir pats festivalis, todėl organizatoriai žada naujovių. Taigi šiais metais teatrų festivalis bus įdomus, savitas ir šiek tiek kitoks.
Dvasinis penas žiūrovui
Konferencijoje Kultūros centro direktorius E. Druskinas sakė, jog nori, kad festivalio atmosfera jaustųsi visame mieste. Kultūros centro aikštė turėtų pasipuošti didelėmis, moderniomis instaliacijomis. Šiais metais „Vaidiname žemdirbiams“ metu vyks parodos, kurios bus parengtos bendradarbiaujant su „Teatro, kino ir muzikos“ muziejumi ir scenografe, Lietuvos dailininkų sąjungos nare, Klaipėdos universiteto Režisūros katedros docente Sofija Kanaverskyte. Docentė papuoš sceną Kovo 11-osios renginiams, ves užsiėmimus mokytojams, specialistams ir visiems, kurie domisi scenografija, o režisierius Gytis Padegimas ves teatro laboratorijas. Siekiama, kad festivalis duotų dvasinio peno ne tik žiūrovams, bet ir praktinės naudos specialistams, darbuotojams, režisieriams, mokytojams.
Dalyvaus 16 teatrų
Profesionalių teatrų festivalyje šiais metais dalyvaus 16 teatrų, kurie parodys net 22 spektaklius. „Vaidiname žemdirbiams“ atidarys Lietuvos rusų dramos teatras su spektakliu pagal Michail Bulgakov pjesę „Zoikos butas“ (su lietuviškais titrais), rež. – Rolandas Atkočiūnas, o festivalį uždarys Panevėžio dramos teatras su spektakliu pagal R. Granausko romaną „Rūkas virš slėnių“, rež. – Raimundas Banionis. Tarp 22 spektaklių ir Eimanto Nekrošiaus spektaklis „Bado meistras“. Šis spektaklis yra jau antras režisieriaus kreipimasis į Biblijos tekstus. Esminiai žmogaus būties klausimai, žemiškojo gyvenimo prasmės ir amžinybės suvokimo dilema, pastangos suvokti ir atrasti Dievą kaip jėgą, kuriančią ir griaunančią likimus, – visa tai aptariama spektaklyje. Žiūrovai išvys 11 naujų spektaklių ir 2 karščiausias premjeras. Šokio teatro „Aušra“ spektaklis „Godos“ Lietuvoje bus parodytas pirmą kartą, o Klaipėdos jaunimo teatras savo spektaklį vaikams „Voro vestuvės“ parodys tik antrąjį kartą. „Vaidiname žemdirbiams“ organizatoriai pasiūlys ir šiek tiek kitokių formų teatrų pasirodymų - „Knygos“ teatro ir Vilniaus kamerinio teatro.
Kvies žiūrovus kurti
Druskinas sakė, kad žiūrovus kvies kurti, nebijoti kalbėtis, diskutuoti. Pirmą kartą festivalio žiūrovai turės teisę patys išsirinkti, kurie teatrai kitais metais startuos „Vaidiname žemdirbiams“. Festivalio metu tikimasi užmegzti dialogą su kaimyniniais miestais apie regioninį bendradarbiavimą. Kultūros centro direktorius juokavo: „Juk, jeigu gerai bus kaimynui, ir mums bus geriau“. Beje, metas pradėti ruoštis 2019-iesiems metams, kai Rokiškis bus Europos kultūros sostinė ir į festivalį pradėti žiūrėti kaip į turistų traukos objektą. Ankstyvą pavasarį, kai Lietuva dar negali pasigirti žalia gamta, turistams Rokiškis galės pasiūlyti kultūrinę programą. Mąstoma netgi apie lietuviškų spektaklių vertimus į anglų ir rusų kalbas.
Bilietai internete
Komisijoje didelių pakeitimų nėra: festivalio steigėjai, Kultūros centro direktorius Erikas Druskinas, tikimasi, kad komisijoje bus ir spaudos atstovas iš meno laikraščio. Šiais metais komisijos pirmininku bus režisierius Gytis Padegimas. „Vaidiname žemdirbiams“ kuratorė Birutė Bagdonienė sakė, kad Gyčio Padegimo „atsiradimas“ sustiprins komisiją, pakeis jos veidą. Tarp rėmėjų gretų irgi didelių naujovių nėra. Pagrindinis festivalio rėmėjas yra Rokiškio rajono savivaldybė, o vienu didžiausių „Vaidiname žemdirbiams“ rėmėju išlieka UAB „Rokiškio sūris“.
Bilietai, kaip ir visada, bus platinami paraiškomis ir kasose. Tačiau paraiškos persikels į patogesnę erdvę – internetą. Nuo vasario 1 d. darbovietės galės pateikti paraiškas, o vasario pabaigoje bilietai pasirodys ir kasose. „Meno forto“ ir Keistuolių teatro spektaklių bilietus bus galima įsigyti ir www.tiketa.lt. Stengtasi, kad bilietų kainos būtų prieinamos rokiškėnams, taigi jos svyruoja nuo 5 iki 12 eurų. Festivalio metu bus galima įsigyti įvairių smulkmenų, susijusių su „Vaidiname žemdirbiams“ ir artėjančiu Rokiškio kultūros centro 70-mečiu.
Goda Budreikaitė