Išdalintos kraštietės M. Bičiūnienės vardo premijos (foto) (0)
Penktadienio popietę į Rokiškio krašto muziejų sugūžėjo per šimtą svečių iš įvairiausių Lietuvos vietų. Čia susirinko primityviosios tapybos puoselėtojai, kurių tapyti darbai buvo pristatyti VI-ojoje respublikinėje konkursinėje tapybos parodoje Rokiškio krašto garbės pilietės Monikos Bičiūnienės premijai laimėti.
Visa Lietuva – Rokiškyje
Šeštą kartą Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus skyrius ir Vilniaus Meno kūrėjų bendrija Rokiškio dvare organizavo Respublikinę primityviosios tapybos konkursinę parodą, tad į jos uždarymą muziejaus dvaro menėje susirinko visi dalyviai, atvykę net iš itin nutolusių Druskininkų, Alytaus, Elektrėnų, Molėtų, Zarasų, Ignalinos, Kauno, Panevėžio, Utenos, Švenčionių.
Svečius sutikusi krašto muziejaus direktorės pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Dalia Kiukienė pasidžiaugė, kad šiais metais parodoje dalyvavo 57 autoriai, o konkursui savo darbus iš jų pateikė net 47 dalyviai, atstovaujantys 17-a skirtingų Lietuvos rajonų. Iš viso krašto muziejaus parodų erdves papuošė 201 paveikslas, kuriuose – įvairiausios „istorijos“.
„Gausiausias būrys dailininkų yra iš Kauno rajono – 12 autorių. Noriu pasidžiaugti, kad pirmą kartą parodoje dalyvauja 25 autoriai, o 5 dalyviai savo darbus pristatė visus 6 kartus. Jauniausiajam parodos dalyviui Algimantui Lyvai iš Vilniaus – 41-eri, vyriausiai dalyvei iš Kaišiadorių rajono – Irenai Balnienei – 96-eri“, – trumpą dalyvių dosjė pateikė konkurso kuratorė ir didžiavosi, kad Rokiškio krašto muziejus dabar saugo per pustrečio šimto M. Bičiūnienės ir jos sūnaus Rimanto Zigmo Bičiūno dovanotų paveikslų.
Garbingų sukakčių gausa
Kartu D. Kukienė pagarsino, kad šeštoji paroda išsiskiria ir keletu kitų skaičių: parodos vardo teikėjai – M. Bičiūnienei – šiais metais sukaktų 115-a, o parodos globėjas, krašto garbės pilietis R. Bičiūnas vasarą minės 80-ąjį jubiliejų.
Geriausius darbus iš gausybės pateiktų rinko komisija, kurios sudėtyje – nacionalinių muziejų atstovai, menotyrininkai, muziejininkai. Komisijos pirmininkė Nijolė Tumėnienė išskyrė šių metų parodą iš anksčiau organizuotų dėl to, kad, jos teigimu, pirmą kartą komisija neturėjo problemos atskirti tautodailę nuo mėgėjų meno.
„Džiugina šis reiškinys todėl, kad per šešias M. Bičiūnienei skirtas parodas dailininkai suprato, kas tai yra tautodailė, kas tai yra liaudies meno tapyba. Jeigu į penktąją parodą buvo atnešta virš keturių šimtų darbų, tai dabar buvo atnešta dvigubai mažiau, nes liko grynieji ir tikrieji tautodailininkai. Tad sveikinu visus dalyvius ir noriu palinkėti, kad tokio pobūdžio parodos ir toliau vyktų Lietuvoje“, – sveikino pirmininkė džiaugdamasi, kad šį kartą paveiksluose atsirado ir naujų temų bei meninių išraiškų, priemonių.
Diplomai – visiems
Sveikinimo žodžių tą popietę buvo daug ir – visiems. Parodos-konkurso siela vadinamos Ramutės Kraujalienės teigimu, tie, kurie neseniai pradėjo užsiminėti tautodaile, pasirodė, kaip gabūs, norintys daug ką pasakyti ir gebantys tą padaryti įdomiai: „Norėčiau palinkėti, kad ši paroda tęstų tradiciją. Nes tokios bendros visos šalies tautodailininkų parodos yra labai reikalingos. Ir nors dabar premijos skirtos keletui laimingųjų, tačiau kiekvienas dalyvis gaus dalyvio diplomą“.
Trečios premijos laureatu šeštoje Respublikinėje konkursinėje primityviosios tapybos parodoje M. Bičiūnienės premijai laimėti tapo Saulius Maziliauskas.
Antroji premija įteikta Anelei Raminienei, o pirmosios premijos laureate tapo Regina Juodpalienė.
Išskirtines, R. Bičiūno įsteigtas premijas iš dailininko rankų atsiėmė kraštietė, Rokiškio krašto muziejaus emeritė Marijona Mieliauskienė ir viešnia iš sostinės Virginija Guršnienė.