Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke - įspūdingas radinys (0)
Publikuota: 2021-04-28
Kategorija: Kultūra
Į Rokiškio krašto muziejų užsukęs kraštietis Gintas Vaičius su savimi atsinešė radinį, rastą Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke. Jo klausimas muziejininkams buvo kas tai yra ir ar tai reikalinga muziejui? Turbūt kiekvienas pietų Lietuvos gyventojas atsakytų p. Gintui, kad tai yra titnagas. Tačiau mūsų rajone didelių titnago akmenų nėra randama, tad šis radinys pasirodė keistas ir nežinomas. Titnagas ir jo gaminiai mūsų kraštus pasiekdavo natūrinių mainų keliu.
Titnagas – nuo seno naudojama uoliena. Dar paleolito laikais pirmykščiai žmonės iš jo darydavo įvairius įrankius (gremžtukus, strėlių antgalius, ietigalius, kirvukus, kirstukus, skeltukus ugniai įskelti ir kt.). Ypač titnago įrankių gamyba suklestėjo neolito laikotarpyje.
Nuo 2015 m. titnagas yra laikomas Lietuvos nacionaliniu akmeniu.
Tikėtina, kad šis nemažas titnago gabalas (15 cm ilgio, 8 cm pločio) laukuose atsidūrė iš Juodonių senovės gyvenvietės ir buvo žaliava titnaginiams įrankiams gaminti.
Šalia Juodonių kaimo netoli Rokiškio ir Anykščių rajonų ribos yra Juodonių archeologinis kompleksas, kurį sudaro Juodonių piliakalnis su papėdės gyvenviete ir alkakalnis vadinamas Valiulo kalnu.
Juodonių archeologinis kompleksas yra plačiausiai tyrinėtų paminklų Šiaurės rytų Lietuvoje. Archeologiniai tyrimai vykdyti 1958, 1959, 1986, 1987, 1989, 2002 m. Piliakalnis naudotas nuo I tūkstantmečio pr. Kr. antrosios pusės iki VI a. – VII a. Piliakalnio gyvenvietė datuojama nuo IV a. iki XI–XII a.
Juodonys yra dažnai siejami su XIII–XIV a. šaltiniuose minima Sėlos krašto Maleišinės žeme.
Nuoširdžiai dėkojame gerb. Gintui Vaičiui už įdomų įspūdingą radinį, kuris papildys Rokiškio krašto muziejaus ekspoziciją.
Rekomenduojami video
Rokiškėnai nekantraudami laukia pavasario ne tik dėl ilgėjančių dienų ir šylančio oro, bet ir dėl vieno įspūdingiausių Rokiškio miesto renginių – kasmetinio Lietuvos profesionalių teatrų festivalio. Keturis dešimtmečius gyvavęs „Vaidiname žemdirbiams“ pa
2025-01-09
#sugrazintaistorija
Rokiškio rajono savivaldybė, vykdydama projektą „Sugrąžinta istorija“ (angl. „Reclaimed History“), pristato unikalią iniciatyvą, skirtą atgaivinti pamirštą ir prarastą kultūros bei istorijos paveldą Žiemgaloje ir Šiaurės Lietuvoje.
2024-12-19
Netikėkite, kad žmonės miršta...
Jie išeina TEN - TOLI TOLI...
Vakarais armonika ir vėl pravirksta...
MŪSŲ ATMINTIS LABAI LABAI TALPI!
Giedrė Mičiūnienė 2024-12-11
Šis eilėraštis sukurtas a a. siuvėjo, armonikieriaus Vytauto Dagio atminimui.
2024-12-17
Kaip primena Etninės kultūros taryba, Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą ir sklaidą Lietuvoje globoja valstybė, įtvirtindama tam tikras teisines nuostatas. Be to, Lietuva įsipareigojo puoselėti savo kalendorinių š
2024-12-04
Rokiškio teatralai, apie save pasakoję ir savo darbus pristatę jau sunkiai suskaičiuojamoje daugybėje skirtingų pasaulio šalių, spalio pabaigoje su išskirtine Rokiškio krašto asmenybe – Lionginu Šepka – supažindino marokiečius. Rokiškėnai
2024-11-19