Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke - įspūdingas radinys (0)
Publikuota: 2021-04-28
Kategorija:
Kultūra

Į Rokiškio krašto muziejų užsukęs kraštietis Gintas Vaičius su savimi atsinešė radinį, rastą Juodonių kaimo apylinkių ariamame lauke. Jo klausimas muziejininkams buvo kas tai yra ir ar tai reikalinga muziejui? Turbūt kiekvienas pietų Lietuvos gyventojas atsakytų p. Gintui, kad tai yra titnagas. Tačiau mūsų rajone didelių titnago akmenų nėra randama, tad šis radinys pasirodė keistas ir nežinomas. Titnagas ir jo gaminiai mūsų kraštus pasiekdavo natūrinių mainų keliu.

Titnagas – nuo seno naudojama uoliena. Dar paleolito laikais pirmykščiai žmonės iš jo darydavo įvairius įrankius (gremžtukus, strėlių antgalius, ietigalius, kirvukus, kirstukus, skeltukus ugniai įskelti ir kt.). Ypač titnago įrankių gamyba suklestėjo neolito laikotarpyje.
Nuo 2015 m. titnagas yra laikomas Lietuvos nacionaliniu akmeniu.
Tikėtina, kad šis nemažas titnago gabalas (15 cm ilgio, 8 cm pločio) laukuose atsidūrė iš Juodonių senovės gyvenvietės ir buvo žaliava titnaginiams įrankiams gaminti.
Šalia Juodonių kaimo netoli Rokiškio ir Anykščių rajonų ribos yra Juodonių archeologinis kompleksas, kurį sudaro Juodonių piliakalnis su papėdės gyvenviete ir alkakalnis vadinamas Valiulo kalnu.
Juodonių archeologinis kompleksas yra plačiausiai tyrinėtų paminklų Šiaurės rytų Lietuvoje. Archeologiniai tyrimai vykdyti 1958, 1959, 1986, 1987, 1989, 2002 m. Piliakalnis naudotas nuo I tūkstantmečio pr. Kr. antrosios pusės iki VI a. – VII a. Piliakalnio gyvenvietė datuojama nuo IV a. iki XI–XII a.
Juodonys yra dažnai siejami su XIII–XIV a. šaltiniuose minima Sėlos krašto Maleišinės žeme.
Nuoširdžiai dėkojame gerb. Gintui Vaičiui už įdomų įspūdingą radinį, kuris papildys Rokiškio krašto muziejaus ekspoziciją.
Rekomenduojami video
Kokių patirčių tarptautiniai festivaliai suteikia mėgėjų teatrui? Įspūdžiai iš festivalio Bulgarijoje
(0)
Mėgėjų teatrai Lietuvoje – gyvas ir kūryba pulsuojantis kultūros laukas, kuriame bręsta talentai, buriasi bendraminčių bendruomenės ir gimsta bendruomeniškos iniciatyvos. Vis dėlto būtent tarptautiniai festivaliai neretai tampa reikšmingais etapais, kuomet mėgėjų trupės peržengia
2025-06-25
Mokinių šurmulį Juozo Tumo-Vaižganto progimnazijoje pakeitė kitoks šurmulys – birželio 16–20 dienomis Rokiškio rajono mokytojai kartu su profesionaliais dailininkais dalyvavo Europos Sąjungos finansuojamo „Tūkstantmečio mokyklos II“ (TŪM) projekto veikloj
2025-06-25
Rokiškio krašto kultūros žurnalas „Prie Nemunėlio” leidžiamas įgyvendinant projektą „Mano kraštas - tavo”. Leidėjas - Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras. Birželio mėnesį jau išleistas 2025 m. pirmojo pusmečio numeris.
Projektas at
2025-06-20
Rokiškio rajono savivaldybės administracija kartu su Rokiškio kultūros centru bei partneriais iš Latvijos ir Lenkijos įgyvendina tarptautinį projektą „Kultūros lankas“ – iniciatyvą, kuriančią bendrystę per kultūrą tarp trijų miestų: Rokiškio (Lietuva), C
2025-06-13
Ketvirtadienio pavakarę ant Rokiškio Kultūros centro sienos esanti didžiulė Rokiškio krašto kultūros veikėjų atminimo lenta buvo papildyta dar dviem ženklais. Šalia kitų 25-ių lentelių su iškilių, įvairaus žanro Rokiškio krašto kūrėjų vardų, atsirado
2025-06-13