Liudijimų popietė: kartų pasakojimai apie J. O. Širvydą (foto) (0)

Publikuota: 2025-04-14 Kategorija: Kultūra
Liudijimų popietė: kartų pasakojimai apie J. O. Širvydą (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / L. Skardžienė su komanda sudarė J. Otto Širvydo gyvenimo parodą.

2025-ieji gausūs sukakčių, kurias minės iš Rokiškio krašto kilusios garsios asmenybės. Čia, nuo 60-metį švęsiančio krašto garbės piliečio Algio Naručio, iki prieš pustrečio šimto metų gyvenusių grafų Tyzenhauzų giminės atstovų. Tačiau pirmasis, apie kurį kalbėta šeštadienio popietę – Juozas Ottas Širvydas: visuomenės ir spaudos veikėjas, knygnešys, publicistas, šį pavasarį „švenčiantis“ pusantro šimto metų gimimo metines.

Garbingos sukakties proga

150 m. – būtent tiek balandžio 4 d. (arba, pagal senąjį Grigalijaus kalendorių – balandžio 16 d.) sukaktų vienam garsiausių Rokiškio valsčiau knygnešių, daraktorių ir spaudos platintojų J. Ottui Širvydui, besiilsinčiam senosiose Jūžintų kapinėse ant kalnelio. Šia proga iškilmingai padėję gėlių ir uždegę atminimo žvakeles ant kapo, minėjime dalyvavusi bendruomenė patraukė į garsiojo jūžintinškio vardo mokyklą.

Jūžintų seniūnas Vytautas Stakys pasidžiaugė, kad ruošiantis minėjimui ir su krašto muziejaus Istorijos skyriaus komanda: vedėja Laima Skardžiene bei muziejininkais Simona Strumskyte ir Justinu Malciumi, sutarė surengti parodą, kuriai seniūnija specialiai paruošė erdvę: vestibiulyje, kur anksčiau puikavosi mokyklos mokinių iškovotos taurės ir medaliai, dabar „apsigyveno“ J. Ottas Širvydas ir visa jo gyvenimo istorija.

Šią parodą L. Skardžienė sakė dovanojanti seniūnijai, tad bendruomenė ar gimtąjį kraštą lankantys išeiviai bet kada galės užsukti ir dar kartą susipažinti šio krašto geradariu.

Daug medžiagos – senių nuotraukų ir pasakojimų – parūpinę krašto žmonės, kurių artimieji, giminės vienaip ar kitaip buvo susiję, bendravo ir pažinojo J. Ottą Širvydą.

Dalinosi atradimais

Kalbėdami apie J. Ottą Širvydą, minėjimą organizavę Krašto muziejaus istorikai teigė, kad yra kur kas daugiau reikšmingų jo biografijos faktų, nei tik tai, jog buvo iš šio krašto kilęs knygnešys, kentėjęs tremtį ir daugiau nei ketvirtį amžiaus gyvenęs Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) iš kurių gyventi grįžo į Jūžintus.

„Tai – gan banalūs faktai, kuriuos mes žinome apie Širvydą. O metai iš metų žinia apie šį iškilų žmogų skamba vis silpniau. Todėl labai rūpėjo, šio ypatingo jubiliejaus proga, surinkti daugiau, sužinoti daugiau ir papasakoti daugiau... Manau, kad mums pavyko, nes mes net save nustebinom kai kuriais surastais perliukais ir šiandien su jumis jai pasidalinsime“, – pasveikino į minėjimą sugūžėjusius Jūžintų krašto žmones L. Skardžienė, pati augusi netolimose apylinkėse.  

Žingsnelis po žingsnelio muziejininkai „ėjo“ per J. Otto Širvydo gyvenimo istoriją stabtelėdami prie svarbiausių jo gyvenimo momentų. L. Skardžienė tik nusijuokė, kad pradedant vaikystės etapą svarbu paminėti, jog šis žmogus neiššoko netikėtai, kaip iš krūmų – jo šviesų gyvenimą ir begalinį norą mokytis spaudos draudimo metais formavo daug šviesių šeimų jo aplinkoje.

Kalbant apie garbųjį jūžintiškį, kurį anuomet žinojo visa Lietuva, L. Skardžienė paminėjo ne vieną vietos gyventoją, jo gyvenimo liudytoją, kuris yra „prisilietęs“ ir iš kurių lūpų sklinda pasakojimai apie Širvydų šeimą iš kartos į kartą.

Palinkėjo įgyvendinti neįgyvendintą

Vienu iš rastų „perliukų“ pasidalinę muziejininkai pasakojo radę laikraščio „Ūkininko patarėjas“ straipsnių, kuriuose kalbama apie jau mirusio J. Otto Širvydo vardo įprasminimą Jūžintuose. Anot minėjimo organizatorių, 1937 m. straipsnyje rašoma, kad Jūžintuose susidarė komitetas, pasiryžęs Širvydo atminimą įamžinti ir miestelyje pastatyti jo vardo namus. Buvo net pradėtos rinkti aukos, organizuotas aukcionas ir per trumpą laiką net surinkta virš 500 litų, deja, pastatas taip ir neiškilo.

Tad prisimindama, kaip entuziastingai minint 120-ąsias gimimo metines buvo įrengta atminimo lenta prie J. Otto Širvydo namo, kaip pagrindinė Jūžintų gatvė atgavo šios iškilios asmenybės vardo pavadinimą ir kaip noriai mokyklos bendruomenė priėmė jo vardą, L. Skardžienė palinkėjo seniūnijai ir bendruomenei išpildyti šį neišpildytą Širvydą mylėjusių žmonių norą.

Atsakydamas į linkėjimą Jūžintų bendruomenės pirmininkas Jonas Rubikis šyptelėjo, kad buvusios mokyklos pastate dabar veikia ne viena organizacija, o kadangi J. Otto Širvydo vardo niekas iš čia neišsinešė, galima sakyti, kad Širvydo namai jau egzistuoja.   

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video