Menininkų rezidencija ištuštėjo, o Salų dvaras pasipildė kūriniais (foto) (0)

Publikuota: 2022-07-30 Kategorija: Kultūra
Menininkų rezidencija ištuštėjo, o Salų dvaras pasipildė kūriniais (foto)
Rokiškio Sirena koliažas / Dalis projekto dalyvių

Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro projektas „Dvarų kultūros atspindžiai keramikoje ir tapyboje“ pasiekė antrąjį etapą, kuris vyko liepos 25-29 dienomis, tuo pačiu buvo šventiškai užbaigtas, pristačius visus dešimties menininkų kūrinius, gimusius Salų dvare įsikūrusioje menininkų rezidencijoje.

Ilsėjosi bei sukūrė dar daugiau darbų

Antrąją menininkų rezidencijos dalį kūrėjai ilsėjosi Salų dvare, kas kaip mokėdamas pramogavo. Pavyzdžiui, Artūras Stančikas Dviragio ežere žvejodamas pagavo 5,6 kg svorio lydeką bei 1,7 kg sveriantį ešerį. Bepramogaudami, menininkai užbaiginėjo savo kūrybos idėjas. Tuo laikotarpiu gimė dar daugiau keramikos dirbinių, vyko tapybos pleneras, kurį vedė keramikas bei tapytojas iš Indijos Siraj Saxena. Jo parodyta technika tapyti pabandė penkios Rokiškio tautodailininkų asociacijos narės bei jų vadovė Birutė Dapkienė. Tapybos darbai liko Salų dvare.

Seminaras sujungė dviejų projektų dalyvius

Menininkų rezidencijoje ir vėl pasirodė kito Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro projekto „Rokiškio miesto gyventojų įtraukimas į visuomeninę veiklą ir jų turiningos veiklos bei prasmingo laisvalaikio organizavimas“ dalyviai. Šįkart jie klausėsi Ilonos Šauša seminaro apie Raku bei Raugo keramiką – kaip ji atsirado, kaip tokie kūriniai degami krosnyje, kokias turi savybes ir kaip atrodo.

„Puodžių karalius“ pastabų neturėjo

Keramikos Salose apsilankė „Puodžių karaliumi“ vadinamas Vytautas Valiušis - lietuvių tautodailininkas keramikas, 2001 metais įsteigęs keramikos muziejų Leliūnuose, Utenos rajone. Sakoma, kad jis labai kritiškas kitų kūrybos vertintojas, tačiau menininkų rezidencijos Salų dvare dalyviams, kaip bebūtų keista, pastabų neturėjo.

Keramika degta dviejose krosnyse

Šiuo laikotarpiu keramikos darbai buvo degami dviejose krosnyse – įprastoje keramikams elektrinėje bei lauko krosnyje, skirtoje degti Raku bei Raugo keramikai. Deja, degimas lauko krosnyje užtruko, nes ilgą laiką nepavyko pasiekti reikiamos temperatūros. Vis tik įvakarojus tokios keramikos mylėtojai sukrovė savo kūrinius į krosnį ir laukė rezultato. Dažniausiai iš anksto nėra žinoma, kaip atrodys galutinis tokios kūrybos variantas. Dalis keramikos krosnyje suskilo. Vis tik tie kūriniai, kurie pavyko, yra nuostabūs bei išskirtiniai ir šiuo metu puikuojasi Salų dvare. Planuojama juos parodyti bent keturiose parodose Lietuvoje bei Latvijoje.

Menininkams surengta apdovanojimų šventė

Nepaisant smulkių nesėkmių, keramikos dirbinius menininkai pristatė atvykusiems Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro, Rokiškio rajono savivaldybės atstovams. Pirmieji kūrybos vaisius pamatė į režisieriaus Eligijaus Daugnoros spektaklio „Bunkeris“ premjerą atvykę žiūrovai. Kadangi projekto dalyvis Arūnas Augustis daugybę metų yra folkloro ansamblio „Gastauta“ narys, jis pasikvietė šį ansamblį į svečius. „Gastauta“ kartu su menininkais vakarojo - bendravo, padainavo keletą dainų, kartu su visais vaišinosi šašlykais. Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Lina Valotkienė projekto dalyvius apdovanojo padėkomis, dovanų įdėjo lietuviško balto sūrio, lietuviško reprezentacinio šokolado plytelę „Ką vasarą veikia Kalėda?“ su Rokiškio vaizdais. Sveikinimo žodį tarė ir Rokiškio rajono savivaldybės Kultūros ir komunikacijos skyriaus vedėja Irena Matelienė. Galutinis menininkų rezidencijos sąstatas, baigęs projektą: Eugenijus Čibinskas (Panevėžys, Lietuva), Anda Svarane (Latvija), Siraj Saxena (Indija), Egidijus Radvenskas (Panevėžys, Lietuva), Arūnas Augutis (Rokiškis, Lietuva), Artūras Stančikas (Panevėžys, Lietuva), Romas Galiauskas (Panevėžys, Lietuva), Nellija Dzalba (Latvija), Ilona Šauša (Latvija), Noe Kuremoto (Japonija – Lietuva).

Pasiplaukiojimas plaustu ir dalinimasis įspūdžiais

Po apdovanojimų kita diena buvo skirta menininkų poilsiui – jie Salas supančiame Dviragio ežere plaukiojo plaustu bei džiaugėsi paskutinėmis viešnagės valandomis. Rankinių kolekcijos, esančios Rokiškio rajone, Tervydžių kaime, savininkei Nemirai Statulevičienei menininkas Siraj Saxena įteikė naują eksponatą – keramikinį rankinuką. Daugelis menininkų džiugiomis emocijomis dalinosi socialiniuose tinkluose, kur sulaukė menininkų iš kitų šalių palaikymo bei susidomėjimo Salų dvaru, galimybe ten užsiimti keramika kitais metais. Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centro specialistė amatams Loreta Araminienė, visą laiką kuravusi šį projektą, prasitarė, kad menininkai jai kalbėję, jog mielai į Salas atvyktų ir kitąmet.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video