Nuo kovo 3 dienos Rokiškio krašto muziejuje - nauja paroda Iš Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcijos SKAMBANTI KERAMIKA (5)

Publikuota: 2017-03-07 Kategorija: Kultūra
Nuo kovo 3 dienos Rokiškio krašto muziejuje - nauja paroda Iš Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcijos SKAMBANTI KERAMIKA

Nuo kovo 3 dienos Rokiškio krašto muziejuje - nauja paroda iš Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcijos SKAMBANTI KERAMIKA.


Skirtingų meno šakų dermė užima reikšmingą vietą kultūros istorijoje. Pagrindinės dailės kūrinio prigimtinės savybės yra forma, koloritas, ritmas, skambesys... Tai tapačios sąvokos kitų sričių meno kūrinių apibūdinimui, kurios leidžia jungtis skirtingoms estetinės išraiškos formoms ir scenarijams. Neįprastos parodinės erdvės suteikia galimybę keramikos kūriniams suskambėti kitomis natomis, sukelti daugiau asociacijų, išlaisvinti vaizduotę ir sustiprinti ir taip nemenką emocinį paveikumą. Daugelis parodos „Skambanti keramika“ kūrinių yra literatūriški ir pasakoja skirtingas, tik jam vienam būdingas istorijas.
Nepaisant darbų gausos ir skirtingos stilistikos, juos jungia vienas bendras kontekstas – Panevėžio tarptautiniai keramikos simpoziumai. Parodos eksponatai yra tik nedidelė dalis to, ką simpoziumų metu sukūrė 163 menininkai iš 35 pasaulio valstybių. Ši tarptautinė keramikos „laboratorija“ rengiama nuo 1989 metų. Simpoziumai pratęsė respublikinius seminarus, 1983 metais inicijuotus keramiko Alvydo Pakarklio. Nuo 1990 m. juos organizuoti ėmė Panevėžio miesto dailės galerija su jos direktore Jolanta Lebednykiene priešakyje. Per 27 metus jau sukaupta daugiau nei 600 šamotinės keramikos kūrinių. Tokio pobūdžio šiuolaikinės keramikos kolekcija yra vienintelė Baltijos šalyse ir atspindi ne tik lokalias, bet ir tarptautines šios meno šakos tendencijas.    Įspūdinga techninė bazė (iki 1380 °C temperatūros įkaistanti krosnis) ir tvirtas šamoto molis leidžia simpoziumo dalyviams sukurti ne tik įprastus keramikai kamerinius, tačiau ir didelius, atviroms lauko erdvėms pritaikytus kūrinius. Skirtingų tautybių ir kultūrų menininkams kartu praleistas laikas atveria kelius susipažinti su kitų pasaulio kraštų meno idėjomis bei filosofija.
Kolekcijoje galima išvysti garsių Australijos, Austrijos, Airijos, Baltarusijos, Danijos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Irano, Izraelio, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Pietų Korėjos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Meksikos, Naujosios Zelandijos, Norvegijos, Olandijos, Prancūzijos, Rumunijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Taivano, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, Vokietijos keramikų darbus.
Parodoje „Skambanti keramika“ daugiausiai pristatomi lietuvių keramikų kūriniai (Romualdas Aleliūnas (1960-2016), Jonas Arčikauskas, Eugenijus Čibinskas, Juozas Lebednykas, Alvydas Pakarklis, Egidijus Radvenskas, Gvidas Raudonius, Aldona Šaltenienė, Kostas Urbanavičius). Būtent keramikams iš Lietuvos, o ypatingai iš Panevėžio, šis simpoziumas teikė išskirtines galimybes lygiuotis į garsiausius keramikos pasaulio atstovus, neatsilikti idėjomis ir techniniais sugebėjimais, tobulėti ir parodyti savo išskirtinumą. Taip pat šioje parodoje pristatomi užsienio menininkų darbai – Dominique Bajard (Prancūzija), Philip Cornelius (1934-2015, JAV), Henk Kuizenga (Olandija), Yih Wen Kuo (Taivanas), Billy Ray Mangham (JAV), Hans Meeuwsen (Olandija), Sanita Mickus (Latvija), Yuriy Musatov (Ukraina), Rimas VisGirda (JAV), Alexandr Zadorin (Rusija).

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video